1. Anasayfa
 2. Pazarlama Haberleri

Halkla ilişkiler uzmanlarının üçte ikisi çalışmalarının işlerine veya müşterilerine yardımcı olduğunu kanıtlayamıyor

Halkla ilişkiler uzmanlarının üçte ikisi çalışmalarının işlerine veya müşterilerine yardımcı olduğunu kanıtlayamıyor
0

CoverageBook’un araştırmasına göre halkla ilişkiler uzmanlarının yalnızca üçte biri faaliyetlerini ticari hedeflerle uyumlu hale getiriyor.

350’den fazla kıdemli halkla ilişkiler ve pazarlama uzmanının katıldığı anket, halkla ilişkiler endüstrisinin faaliyetleri nasıl ölçtüğü ve raporladığı ile kıdemli liderlerin ve bütçe sahiplerinin görmeyi bekledikleri arasında önemli bir kopukluk olduğunu ortaya koyuyor.

Bu araştırma, müşterilerin halkla ilişkiler ekiplerini etkiyi göstermek için daha fazla incelemeye tabi tuttuğu bir zamanda geldi. Endüstri nihayet AVE gibi (yanıt verenlerin yalnızca %7’si tarafından kullanılan) güncelliğini kaybetmiş ölçümleri rafa kaldırıyor olsa da, halkla ilişkiler ve iletişimin değerinin nasıl kanıtlanacağı konusunda bir fikir birliği yok.

CoverageBook, bu fikir birliğinin oluşturulmasına yardımcı olmak ve her halkla ilişkiler çalışmasının değerini kanıtlamasına olanak sağlamak için, halkla ilişkiler raporlamasını ve etki ölçümünü basitleştirmek üzere tasarlanmış devrim niteliğindeki ücretsiz bir araç olan CoverageImpact’i piyasaya sürüyor. Araç, halkla ilişkiler uzmanlarının faaliyetleri ile müşterilerinin ticari hedefleri arasındaki boşluğu doldurmayı, ajans ile müşteri arasında veya işletme içinde herhangi bir kopukluk olmamasını sağlamayı amaçlıyor.

Halkla ilişkiler profesyonellerinin yarısından azı işlerinin etkisini ölçerken yeni işleri ve satışları dikkate aldığından bu özellikle önemlidir; Birleşik Krallık’ta yanıt verenlerin yalnızca %41’i ve ABD’de yanıt verenlerin %34’ü yeni iş/satış hattını hesaba katmaktadır. Yatırım yaratma konusu sorulduğunda bu rakamlar önemli ölçüde düşüyor; Birleşik Krallık’ta yanıt verenlerin %14’ü ve ABD’de yanıt verenlerin %13’ü.

Peki neyi ölçüyorlar? Şaşırtıcı olmayan bir şekilde odak noktası çıktılar ve kitledir; %96’sı hedef kitleyi temel ölçüm kriteri olarak belirtirken, %66’sı yüksek hacimli yayınları belirtiyor.

Ticari kanıt eksikliğinin mali etkisi vardır

Tüm bu ticari belirsizlik eksikliğinin sonucu mu? Ne yazık ki bütçe kesintileri var. 2023 bütçeleri sorulduğunda, tüm katılımcıların %31’i kesintiler gördüklerini söyledi (%33 ajanslar ve %22 şirket içi).

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ankete katılanların %50’si, ticari alaka düzeyini daha iyi kanıtlasalardı bunun daha az olası olacağına inanıyor. Bu rakamın dökümü, darbeye dayanıklılık ile bütçe kararları arasındaki ilişkiyi açıkça gösteriyor; Birleşik Krallık’ta ajanslardan yanıt verenlerin %75’i ve şirket içi yanıt verenlerin %25’i, ayrıca ajans yanıtlayanlarının %79’u ve kurum içi yanıt verenlerin %21’i bu ifadeye katılıyor. ABD’deki yanıtlayıcılar.

Bulgular hakkında yorum yapan CIPR CEO’su Alastair McCapra şunları söyledi: “Bu bulgular, halkla ilişkiler uygulayıcılarının ölçme ve değerlendirmeye nasıl daha fazla zaman ayırdığını gösteriyor ancak ortak bir yaklaşımın olmayışı, güvenilirliğimize mal oluyor. Halkla ilişkiler bütçelerinin üçte birinin kesildiği ve ekonominin durgunlaştığı bir ortamda, hikayemizi anlatırken ve işimizin etkisini ve değerini aktarırken her zamankinden daha etkili olmamız gerekiyor.”

Ölçümde karşılaştıkları en büyük zorluklar sorulduğunda, katılımcıların %54’ü evrensel bir ölçüm çerçevesinin eksikliğinden bahsederken, %52’si ölçüm araçlarının eksikliğinden bahsetti. Bu bulgular, ölçüm ve raporlamayı basitleştiren, halkla ilişkiler profesyonellerinin çalışmalarının değerini göstermelerini kolaylaştıran araçlara olan acil ihtiyacın altını çiziyor.

CoverageImpact ile Tanışın

CoverageBook ve Answer The Public’in yaratıcıları tarafından geliştirilen CoverageImpact, kapsama alanı izleyici elektronik tablolarını görsel olarak çekici ‘zaman içindeki kapsama’ grafiklerine dönüştürmek için basit bir çözüm sunuyor. CoverageImpact ile kullanıcılar, karmaşık pivot tablolara veya veri görselleştirme becerilerine ihtiyaç duymadan, etki verilerini raporlarına kolayca ekleyebilirler. Araç, Excel, Google Sheets, Cision, MuckRack, TalkWalker, Meltwater ve CoverageBook gibi popüler PR araçlarıyla uyumlu olduğundan dünya çapındaki PR profesyonellerinin erişimine açıktır.

CoverageBook CEO’su ve kurucu ortağı Gary Preston şunları söyledi: “Gerçek şu ki, herkesin kendi etkisinin öyküsünü anlatma konusunda seviye atlaması gerekiyor; çalışmalarının kurumsal etkiyle nasıl bağlantılı olduğu – liderliğin ve yönetim kurullarının gerçekten önemsediği şeyler. Bunun küçük ceplerde gerçekleştiğini biliyoruz, halihazırda PR ölçümüne ilişkin bazı örnek çalışmalar mevcut.

“Fakat yalnızca birkaçı bu işi yapmak için Python, Excel ve Veri görselleştirme becerilerine sahip özel ekiplere sahip olabilir. Amacımız, güvenilir etki hikayeleri elde etmeye başlamak için halkla ilişkiler ölçümünü demokratikleştirmektir.”

Araç, raporlamayı basitleştirmenin yanı sıra, halkla ilişkiler uygulayıcılarının üst düzey iş liderleri ve bütçe sahipleri ile güvenilir görüşmeler başlatmasına, stratejik karar almayı destekleyen grafikler oluşturmasına ve rapor oluştururken zamandan tasarruf etmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Önde gelen küresel markaların bu gibi konuları şahsen tartıştığını duymak ister misiniz? Dijital Pazarlama Dünya Forumu (#DMWF) Avrupa, Londra, Kuzey Amerika ve Singapur hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir