1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Global ve ulusal dijital finans ekosistemi İstanbul’da buluştu

Global ve ulusal dijital finans ekosistemi İstanbul’da buluştu
0

Türkiye, bilhassa finans alanındaki dijital uygulamaları uzun müddettir yaygın bir biçimde kullanan bir ülke olsa da bu durum dünyanın her tarafında birebir değil. ‘Dijital dönüşüm’ kavramının bir ihtilal niteliğinde hayatı tekrar biçimlendirdiği bir dünyada ekonomik parametreler de artık dijital bağlamda yeni bir kimlik kazanıyor. Bankacılık, finans ve dijitalleşme ile bağlantılı tüm dalların temsilcilerinin bir ortaya geldiği ve bu yıl beşinci sefer düzenlenen İstanbul Fintech Week (IFW’24), finans ekosisteminin Türkiye’deki ve dünyadaki saygın 110 ismini İstanbul’da 3.000’i aşkın uzmanla bir ortaya getirdi. Tepede, dijital finansta gerekli regülasyonlardan merkez bankalarının dijital para ünitesi alanındaki çalışmalarının ayrıntılarına, hala süratle öğrenen 10 yaşlarında bir çocuk düzeyinde olan ‘yapay zeka’nın kısa vakit içinde yetişkin bir insanın öğrenme kapasitesine erişecek pozisyona gelmesinden yetişkinlerin ‘oyun’ diye nitelendirdiği uygulamaların aslında birer ‘platform’ olduğu gerçeğine, klasik finans oyuncularının Web3 dünyası ile yakınsamasından dijital finans kesiminde bayan varlığının neden artırılması gerektiğine kadar birçok değişik başlık uzmanlarca değerlendirildi.

Finansal Teknolojiler Alanında Merkeziyetsizleşme Konuşuldu

Kripto paraların geleceğine ait uzman değerlendirmelerinin yer aldığı İstanbul Fintech Week’te konuşmacıların çabucak hepsinin üzerinde birleştiği nokta ise ‘merkeziyetsizleşme ve tek bir kaynağa / kuruma bağlı olmaktan fazla çoklu kaynaklarla ilerleme’ gerekliliği oldu. İki günlük aktifliğin ilgiyle izlenen konuşmacılarından kimileri ise şöyleydi: Tarihçi Müellif Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lider Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan, ‘Decoding AI in Financial Services’ kitabının muharriri Clara Durodie, UCL Blockchain Merkezi’nden Christina Frankopan, Fintech Business Weekly’nin yayıncısı ve fintek kesiminde toplumsal medyanın öncülerinden Jason Mikula, IBM Bankacılık Global Araştırma Yöneticisi Paolo Sironi, Mastercard EEMEA Genel Müdür Yardımcısı Amnah Ajmal, Oxford Üniversitesi Girişimcilik ve İnovasyon Profesörü Pınar Özcan, Topkapı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin ve ‘Mr Metaverse’ olarak da bilinen Aragorn Meulendijks.

Dijital Finansın Öncüleri Mükafatlarını Aldı

İstanbul Fintech Week kapsamında Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği (FINTR) ile KPMG Türkiye işbirliğiyle düzenlenen ‘Dijital Finansın Öncüleri’ müsabakasının kazananları da düzenlenen merasimle mükafatlarını aldı. Ülkemizde fintech ekosistemini destekleyerek finans ve teknolojiler bağlamında bölgedeki ve dünyadaki rolünü güçlendirmek maksadıyla düzenlenen müsabakada, Türkiye finans bölümünde yenilikçiliği teşvik eden ve bölümün dijital dönüşümüne öncülük eden banka ve fintechler ödüllendirildi. Bu kapsamda bankalarda QNB Finansbank ‘Jüri Özel Ödülü’ne; Kuveyt Türk ‘İş Birliğine En Açık Banka Ödülü’ne; Akbank ‘Vizyoner Banka Ödülü’ne ve İş Bankası ‘Öncü Banka Ödülü’ne layık görülürken öncü fintechlerdeki sıralama da şu formda gerçekleşti: Garanti BBVA Kripto: Heyet Özel Mükafatı; Faturalab: Finansal Kapsayıcılık Mükafatı; Teamsec: Yenilikçi Fintech Mükafatı; Tarfin: Yükselen Fintech Mükafatı; United Payment: Global Fintech Mükafatı ve Colendi: Öncü Fintech Mükafatı.

“Bilgi Hazinesi Avı’ 2.000 Euro Kıymetinde Bitcoin Kazandırdı!

Katılımcılar için düzenlenen ve iki gün boyunca aktiflik alanında gizlenen NFT’leri toplama aslına dayanan ‘Bilgi Hazinesi Avı’, en çok NFT’yi toplayan aktiflik iştirakçisi İsmail Kucur’a 2.000 Euro kıymetinde Bitcoin mükafatı kazanma talihi verdi. Kucur ödülünü, FINTR Yönetim Kurulu Lideri Demet Zübeyiroğlu ve Utilify Kurucu Ortağı Eren Timur’un elinden aldı.

Sponsorlar Finansal Teknoloji Ekosistemine Güç Verdi!

Gate.io’nun ‘İsim Sponsoru’ olduğu IFW’24’te, BankPozitif ve Payfix ‘Black Sponsor’; Akbank, Definex, Mastercard ve Türkiye İş Bankası, ‘Premium Sponsor’; BtcTürk, Ftechlabs, Garanti BBVA, Hiperaktif Kredi, KPMG, Paycell, Sipay, Solak & Partners ve Yapı Kredi FRWRD da ‘Co-Sponsor’ olarak yer aldı. Odeabank, C-Suite kapalı oturumlarının sponsorluğunu üstlenirken; Axis VIP Travel, Bybit, D&R, Endless Fairs, Interpress, Movenpick Otel İstanbul Marmara Sea, Utilify, Venus ve Warpiris ‘Destekçi’; Aposto, BloombergHT, Btchaber, Bundle, DAO Wagmi, FintechTime, Hizmetix ve Mall Report ‘Medya Partneri’; Cointelegraph Türkiye, StartupMarket ve IMM ‘Stratejik Partner’ ve son olarak Black Swan da “YouTube Partneri” olarak aktifliğe güç kattı.

İstanbul Fintech Week Önümüzdeki Yıl ‘Sparkz’ İsmiyle Düzenlenecek

Beş yıldır İstanbul Fintech Week ismi altında iştirakçilerin bir ortaya geldiği aktiflik, 2025 yılı prestijiyle ‘Sparkz’ ismiyle düzenlenecek. Kıvılcımlar alt temasıyla marka dönüşümü yapan aktiflik, finans dünyasını değiştiren yenilikçi fikirleri ve uygulamaları, bölümü canlı tutan, rekabetçiliği güçlendiren devrimci teşebbüsleri daha geniş bir perspektifte ve global ölçekte ele almayı hedefliyor. Aktiflik Sparkz markasıyla öteki ülkelerde de düzenlenecek.

Etkinlikten Öne Çıkan Demeçler / Cümleler

“Kripto paraların geleceği çok parlak.” / Russell Shen, Gate US

“Türkiye’de tesirli işleyen rekabetçi bir ekosistem yaratmayı hedefliyoruz. Nakdî mimariyi etkileyen her teknolojik gelişme yeni yararları ve riskleri beraberinde getiriyor. Bu noktada merkez bankaları olarak biz para ve ödemelerin istikrarını ve güvenliğini sağlamaktan sorumluyuz.” / Prof. Dr. Hatice Karahan, Merkez Bankası Lider Yardımcısı

“Dijital kimliklerin popülaritesi giderek artıyor ve beş ila on yıl içinde ihtilal niteliğinde gelişmeler yaşanacak… 2030 yılına gelindiğinde büsbütün tokenize olmuş bir pazarın dünya GSYH’sinin yüzde 10’unu oluşturacağı öngörülüyor.” / Christina Frankopan, UCL Blockchain Merkezi

“Merkez bankalarının faizleri artırmaya başladığı 2022 yılından itibaren fintech’e yatırılan dolar hacmi istikrarli bir formda ilerliyor. / Jason Mikula, Fintech Business Weekly.

“Bankalar ve bankacılık birliklerinin ortak yollar ve çerçeveler belirlemek için bir ortaya gelmeleri gerek. Düzenleyici kuruluşların yapabileceği çok şey var.” / Amnah Ajmal, Mastercard.

“Günümüz dünyasında teknolojinin insanlığın bilgi birikimini artırmak için değil kolaylık yaratmak ismine kullanılmasını yanlışsız bulmuyorum.” / Tarihçi Müellif Prof. Dr. İlber Ortaylı

“Merkez Bankası çalışanları konuştuğunda her bir söz değerlidir:” / Paolo Sironi, IBM Institute for Business Value.

“Teknoloji iş stratejisini takip etmelidir, yapay zeka iş stratejisi gayelerini sürdürmek için seçilmeli.” / Clara Durodie, Cognitive Finance Group.

“Bugünkü süratte teknolojik ilerlemelerin sonucu olarak, önümüzdeki 4-5 yıl içinde dünyada yüz yıllık değişime muadil bir değişim göreceğiz.” Aragorn Meulendijks.

“Türk bankaları yıllar içerisinde servis kalitesini çok yükseltti ve bunu düşük maliyetle yapmanın yollarını bulmak zorunda kaldı.” / Tolga Ulutaş, Definex.

“Blockchain sistemi yalnızca etiket emelli kullanılmamalı… Türk bankaları 10-15 yıllık yeni teknolojilere yatırım yapması açısından fintek ve öteki ekosistemleri destekleyen değerli bir kaynak” / Cahit Erdoğan, Yapı Kredi.

“Mühendislik denkleme girdiğinde, yatırım yaparken dikkatli olmanız gerekir.” / Dr. Artunç Kocabalkan, Black Swan Finance

“Nakit kabul etmiyoruz tabelalarını artık Türkiye’de de görmeye başladık… Dijitalleşme gri iktisadın ortadan kalkması için olmazsa olmaz bir öge. Biz 1 trilyon dolarlık bir kıymeti ekonomiyi dijitalleştirerek sağladık.” / Hüsnü Avşar Gürdal, Mastercard

“Merkez Bankası sırf bir düzenleyici kurum değil tıpkı vakitte bir altyapı sağlayıcı. Finans dalında yıkıcı yenilikçilik gelenek haline geldi. Finteklerimizin de bu akımla birlikte gelişmesini umuyoruz.” / Zeynel Abidin Avcı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası.

Ekosistemin değeri bir modülü olan düzenleyici kuruluşlar dijital dönüşümü çok desteklediler. Dijitalleşmenin maliyetinin düşürülmesi gerekiyor” / Sinan Fazilet Özer, Odeabank.

“Önümüzdeki 10 sene içerisinde kredi kartları cep telefonlarında saklanacak. Telefonlarda sanal poslar olacak ve iki telefon karşı karşıya geldiğinde ödemeler tamamlanacak.” / Kerem Orbay, Garanti BBVA Payment Systems.

“Fintekin ve ödeme kuruluşlarının önü açık. Kesimde rekabet var fakat tıpkı vakitte birleşmeler de görüyoruz.” / Dr. Erhan Yazgan, Payfix.

“Finans şirketlerinin cinsiyet eşitliği konusundaki açıklamaları her geçen gün artıyor.” / Burçak İnel, European Banking Federation.

“Tüm risk sermayesi sanayisi ABD Merkez Bankası FED tarafından denetim ediliyor. / Mike Sigal, Sigal Ventures.

“Fintech çok güçlü bir rüzgar. Buna karşı durursanız sizi alıp götürür!” / Alper Özata, Hiperaktif Kredi.

“Lütfen her cinsten kaynağı okuyun. Kavramlara hakim olun. Umutlu olun lakin heyecan ve coşkuyla değil bilgiyle hareket edin.” / Efe Bulduk, FirstBatch (Çeşitli iniş çıkışlar yaşanan kripto para piyasasında yükseliş periyotlarına dair)

“Bugün geldiğimiz noktada 1980 ve sonrası doğumlu rastgele bir genç koltuğunun altına laptopunu sıkıştırıp dünyayı dolaşırken bir sanayi şirketinin ortaya koyduğu bir yıllık katma kıymeti pekala elde edebiliyor.” (WhatsApp örneğinden hareketle) / Prof. Dr. Emre Alkin, Topkapı Üniversitesi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir
bitcoin-dalgalandi-MhY6bSey.jpg

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir