1. Anasayfa
 2. Genel

Gelen Lojistik ve Giden Lojistik Arasındaki Farklar

Gelen Lojistik ve Giden Lojistik Arasındaki Farklar
0

Lojistik faaliyetler, her üretim organizasyonunun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu faaliyetler, organizasyonun günlük faaliyetlerinin parçasıdır. Lojistik faaliyetler, gelen lojistik ve giden lojistik gibi iki kategoriye ayrılabilir.

Gelen lojistik terimi, imalatçı firmada tedarikçiler tarafından teslim edilen malzemeyi ifade etmek için kullanılırken, giden lojistik ise firmanın ürettiği nihai ürünün imalat evinden nihai kullanıcılarına hareketidir.

Bu makalede, hem gelen hem de giden lojistik hakkında ayrıntılı bilgi edinecek ve her iki lojistik arasındaki temel farkları öğreneceksiniz.

Gelen Lojistik Nedir?

Gelen Lojistik nedir?

Gelen lojistik, malların üretimi için gerekli olan hammadde ve diğer malzemelerin siparişi, tedariki, depolanması ve işletilmesi anlamına gelir. Kesintisiz üretim süreci için hammadde çok önemlidir. Dolayısıyla, her imalat organizasyonunun temel faaliyeti olarak ifade edilebilir.

Gelen lojistik, bir tür İşletmeler Arası ( B2B ) faaliyettir. Genellikle bir kuruluş için gerekli olan hammadde, başka bir kuruluşun nihai ürünüdür. Hammadde sağlayan firmalar aynı zamanda tedarikçi olarak da anılmaktadır. Tedarikçi, nihai ürünün üretiminin hammaddesini sağlar.

Bir şirketin üretim süreci büyük ölçüde tedarikçiler tarafından sağlanan tedariklere bağlıdır. Bu nedenle imalatçı firmalar tek bir tedarikçiye güvenmiyor ve hammaddeyi farklı tedarikçilerden teslim alıyor, böylece bir tedarikçinin tedariklerinde kesinti olduğunda üretim süreçleri durmuyor.

Gelen lojistik süreci; kaynak bulma, sipariş verme, satıcı tedarikçisi, nakliye ve hammaddeyi teslim alma gibi çeşitli aşamalardan oluşur. Buna ek olarak, nakliye, malzeme denetimi, malzeme elleçleme ve stok kontrolü gibi gelen lojistiğe dahil edilen çeşitli alt faaliyetler vardır.

Giden lojistik nedir?

Giden lojistik nedir?

Giden lojistik, bir şirket tarafından hazırlanan nihai ürünlerin, ürünün son kullanıcılarına hareketini ifade eder. giden lojistik de organizasyonun önemli bir parçasıdır. Üretim sürecini yürütmek için gelen lojistik önemli olduğundan, giden lojistik gelir elde etmek için önemlidir.

Giden lojistik, ürünün üretimi, paketlenmesi, seçimi, organize edilmesi ve taşınması gibi çeşitli faaliyetlerden oluşur. Genellikle, pazarlamacı, tüm satıcı, perakendeci ve satış elemanı gibi organizasyondan ürünün kullanıcılarına nihai ürünün akışında önemli rol oynayan giden lojistikte yer alan çeşitli kişiler vardır.

Ürünler, nihai olarak ürünün son kullanıcısı tarafından tüketilmek üzere bir partiden diğerine geçer.

Giden lojistiğin temel çıkışı aşağıdaki adımlardan oluşur:

 1. Müşteri tarafından verilen sipariş.
 2. Sipariş detaylarının depoya iletilmesi.
 3. Siparişin işlenmesi.
 4. Teslim edilecek ürünlerin seçimi.
 5. Malların depodan son kullanıcılara taşınması.
 6. Sonunda ürün müşteriye teslim edilir.

Maddi olmayan malların giden lojistik süreci, maddi malların normal giden lojistiğinden farklıdır. Bir müşteri, maddi olmayan mallara erişimini sağlamak için servis istasyonunda aranır.

Giden Lojistik ve Gelen Lojistik arasındaki temel farklar

GİDEN LOJİSTİKGELEN LOJİSTİK
Giden lojistiği, şirket depo evinden üretilen nihai ürünlerin, ürünün son kullanıcısına hareketidir.Gelen Lojistik, bir imalat firmasında nihai ürünü üretmek için hammadde ve parçaların hareketidir.
Giden lojistik, dağıtım kanalı ve müşteri hizmetleri ile ilgilidir.Gelen lojistik, tedarik ve malzeme yönetimi ile ilgilidir.
Giden lojistik, nihai ürünleri gönderen firma ile ürünlerin kullanıcıları arasındaki etkileşimdir.Gelen lojistik, hammadde tedarikçileri ile imalat firması arasındaki bir etkileşimdir.
Giden lojistiğin ana odağı, nihai ürünlerin imalat firmasından ürün kullanıcılarına taşınmasıdır.Gelen lojistiğin ana odak noktası, nihai ürünlerin üretimi için gerekli hammadde ve parçaların hareketidir.
Yetersiz giden lojistik, şirketin imajına zarar verebilir.Zayıf giden lojistik, şirketin üretim sürecini bozmakta ve dolayısıyla şirketin gelir üretimini etkilemektedir.

Sonuç

Sonuç olarak, hem gelen hem de giden lojistiğinin her organizasyonun önemli bir parçası olduğunu söyleyebiliriz. Zamanında ve düzenli gelen lojistik, kesintiye uğramış üretim sürecini ve zamanında ve planlanan giden lojistiğin, müşterilerin gözünde şirketin imajını iyileştirmesini sağlar.

Ancak hem gelen lojistik hem de giden lojistiğin el ele gittiğini söylemek yanlış olmaz. Birinin zayıf performansı diğerinin performansını etkiler.

İlgili Akademik Makaleler:

Lojistik yönetimi ve e-lojistik

Lojistik 4.0 Kavramına Genel Bir Bakış: Geçmişten Bugüne Gelişim ve Değişimi

Lojistik maliyet yönetimi: lojistik maliyetler ve lojistik maliyet muhasebesi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir