1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Fitch’ten bankalara kart borcu uyarısı

Fitch’ten bankalara kart borcu uyarısı
0

Fitch Ratings tarafından bahse ait yayımlanan raporda, “Hanehalkları enflasyonist ortamda alımlarını öne çekmek ve taksitlerle alım maliyetlerini aylara yaymak emeliyle kredi kartı kullanımlarını kayda paha biçimde artırdılar” değerlendirmesi yer aldı.

Rapora nazaran, teminatsız kişisel borç verme, alınan makroihtiyati tedbirlere rağmen Mayıs 2023 yerel seçimleri sonrası süratli formda artış kaydetti.

Merkez Bankası’nın tüketici kredileri ile kredi kartı borçlanmasını soğutmaya odaklı amaçlı bankacılık düzenlemeleri ile birlikte daha sıkı finansal şartlar tesis etmeye devam edeceği görüşü yer alan raporda, kişisel kredi kartı kredilerinin 2023 yılında yüzde 162 oranında büyüyerek enflasyonun ve nominal kredi büyümesinin çok üzerinde gerçekleştiğine işaret edildi.

Raporda, “Hızlı büyüme 1Ç24’te de devam etti (yüzde 19). Ferdi kredi kartları, 2022 sonunda yüzde 6,0 ve 2021 sonunda yüzde 4,3 olan bankacılık dalı canlı kredilerinin 2023 sonunda %10,1’ini oluştururken, takipteki kredilerin sadece yüzde 8,1’ini oluşturdu. Hanehalkı, enflasyonist ortamda alışverişlerini öne çekmek ve taksitle ödeme yaparak satın alma maliyetlerini birkaç aya yaymak için kredi kartı kullanımını değerli ölçüde artırttı” tabirleri yer aldı.

Türkiye’de Mayıs 2023’te yapılan seçimlerden bu yana enflasyonu denetim altına almak için alınan ve yakın vakte kadar aylık kredi büyümesine sınırlama getiren çeşitli makro ihtiyati önlemlere karşın teminatsız perakende kredilernin süratle arttığına dikkat çeken raporda,”Merkez Bankası’nın, tüketici ve kredi kartı kredilerindeki büyümeyi soğutmak için hedeflenen banka düzenlemelerinin yardımıyla daha sıkı finansal şartlar uygulamasını bekliyoruz” denildi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir
petrolde-yatay-seyir-DC1Z8nrI.jpg

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir