1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Fed: Enflasyon en büyük finansal risk olarak görülüyor

Fed: Enflasyon en büyük finansal risk olarak görülüyor
0

Fed, Amerikan finansal sistemindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı Finansal İstikrar Raporu’nun nisan sayısını yayımladı.

Raporda, inatçı enflasyonun ve sıkı para siyasetinin tesirlerinin piyasa iştirakçileri ortasında en çok belirtilen risk olmaya devam ettiği kaydedildi.

Piyasa iştirakçilerinin birçoklarının enflasyonun tekrar hızlanmasının faiz oranlarını beklenenden daha uzun müddet yüksek tutabileceğini belirttiği aktarılan raporda, “Kalıcı enflasyonist baskıların beklenenden daha kısıtlayıcı bir para siyaseti duruşuna yol açması riski en sık lisana getirilen risk olmaya devam etti.” sözleri kullanıldı.

Orta Doğu ve Ukrayna global iktisat için risk

Katılımcıların yaklaşık üçte ikisinin siyaset belirsizliğini bir risk olarak gördüğü de belirtilen raporda, ticaret siyaseti ve artan jeopolitik tansiyonlarla ilgili başka dış siyaset mevzuları da dahil olmak üzere birçok belirsizlik alanına dikkat çekildiği kaydedildi. Raporda, ABD’de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleriyle ilgili siyaset belirsizliğinin de lisana getirildiği aktarıldı.

Fed’in raporunda, Orta Doğu’daki çatışmalar ve Rusya’nın Ukrayna’da devam eden savaşının, güç ve emtia piyasaları ile global paha zincirlerinde daima aksama mümkünlüğü da dahil olmak üzere global ekonomik faaliyetlere yönelik riskler oluşturduğu belirtti.

Jeopolitik tansiyonların yahut siyaset belirsizliğinin daha da artmasının ekonomik aktiviteyi azaltabileceğine işaret edilen raporda, bunun enflasyonu ve finansal piyasalardaki oynaklığı artırabileceği tabir edildi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir