1. Anasayfa
 2. Ekonomi

FATF, kara parayla uğraşta kararlılığını bildirdi

FATF, kara parayla uğraşta kararlılığını bildirdi
0

FATF’den yapılan açıklamada, iki yılda bir düzenlenen toplantılar kapsamında ABD’nin başşehri Washington’da bir ortaya gelindiği belirtilerek, bir sonraki toplantının 2026’da olacağı aktarıldı.

Yayımlanan bildiride de FATF bakanlarının, mali hatalarla uğraş konusundaki kararlılıklarını teyit ederken, kara para aklamanın, terörün ve kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanının önlenmesi ile bunlarla çabada global standart belirleyici olarak FATF’yi tam olarak desteklediğini kaydedildi.

FATF’nin kaynaklarını artırma konusunda anlaşıldı

ABD Hazine Bakanlığından mevzuya ait yapılan açıklamada da FATF’nin 40 üyesini temsil eden bakanların, vazife gücünün global mali sistemi yasa dışı faaliyetlerden müdafaadaki rolünü tekrar doğruladığı aktarıldı.

Bakanların, terörün finansmanıyla uğraş konusunda daha fazla aksiyon taahhüdünde bulunduğu ve finansmanla ilgili yaptırımların kaçırılmasını önlemek için ek çalışmaları uygun bulduğuna işaret edilen açıklamada, “Bakanlar ayrıyeten, sistemik yolsuzlukla çaba etmek ve yasa dışı gelirlere el koymak emeliyle mali şeffaflık ve varlıkların kurtarılmasına yönelik yasal ve operasyonel çerçevelerin güçlendirilmesine yönelik gayretlerin sürdürülmesi konusunda da mutabakata vardı.” sözlerine yer verildi.

Açıklamada ayrıyeten, FATF’nin kaynaklarını artırma konusunda anlaşıldığı bildirildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin FATF’nin temel unsurlarına ters olduğu ve standartlarının ağır bir ihlali manasına geldiğine işaret edilen açıklamada, bakanların Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan milletlerarası finansal sistemin bütünlüğü, emniyeti ve güvenliğine yönelik tehditlere karşı dikkatli olunması davetinde bulunduğu belirtildi.

“Bildirideki öncelikleri destekliyoruz”

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, toplantıdaki konuşmasında, FATF’yi, yolsuzlukla uğraş kapsamında 2022 yılındaki taahhütlerini muvaffakiyetle yerine getirmesinden ötürü teşekkür etti.

FATF’nin bakanlar bildirisindeki önceliklerini desteklediklerini söyleyen Yellen, gelecek iki yıllık periyot için bütçenin artırılmasını da memnuniyetle karşıladığını lisana getirdi.

Yellen, FATF’nin vazife alanının temel bir modülü terörün finansmanı konusundaki çalışmalarını sürdürmesinin de değerli olduğunu vurgulayarak, terör örgütlerinin mali destekçilerinin global finansal sisteme erişememeleri için daha fazlasını yapmaları gerektiğini anlattı.

“Orta Doğu’daki tansiyonu tırmandıran hareketler ışığında, FATF’nin İran’ı, FATF standartlarına uyma konusundaki başarısızlığından sorumlu tutmaya devam etmesi kıymetlidir.” diye konuşan Yellen, Rusya’nın Kuzey Kore ve İran ile artan mali ilişkisini kınadı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir