1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Ekonomistlerden BoE faiz varsayımı

Ekonomistlerden BoE faiz varsayımı
0

İngiltere’nin en eski bağımsız ekonomik araştırma enstitüsü Ulusal Ekonomik ve Toplumsal Araştırma Enstitüsünün (NIESR) ülkedeki enflasyon datalarına ait paylaştığı nota nazaran, yıllık enflasyonun martta beklenenden yavaş gerilemesi ve enflasyonist baskıların yüksek kalmaya devam etmesi nedeniyle, BoE’nin Mayıs’ta bir faiz indirimine gitmesi muhtemel görünmüyor.

BoE’nin Haziran yahut Ağustos’ta faiz indirimine gitme ihtimali ise gelecek ay açıklanacak enflasyon bilgilerine nazaran belirli olacak.

NIESR Ekonomisti Paula Bejarano Carbo, hususa ait değerlendirmesinde, Mart’ta yıllık enflasyonun yüzde 3,2 olduğunu anımsatarak, “Bugün açıklanan datalara nazaran, yıllık bazda yüzde 4,2 olan çekirdek enflasyon, enflasyonist baskıların hafiflediğini gösteriyor lakin tarihi ortalamanın hala üzerinde. Enflasyonun Nisan’da büyük ihtimalle BoE’nin amacı olan yüzde 2’nin altına düşeceğini öngörüyoruz. Bu nedenle BoE, gelecek toplantılarında çekirdek enflasyondaki gelişmeleri epeyce yakından takip edecek” tabirlerini kullandı.

ING Think Gelişmiş Piyasalar Ekonomisti James Smith ise ülkede hizmet dalı enflasyonunun BoE’nin umduğundan daha yapışkan olduğunu belirterek, “Piyasalar şu anda BoE’nin birinci faiz indiriminin kasımda olacağını fiyatlıyor. BoE Başkanı Andrew Bailey’nin son güvercin yorumları göz önüne alındığında bu tarih epeyce uzak görünüyor lakin son enflasyon datalarının mayıs yahut haziranda faiz indirimi mümkünlüğünü azalttığını düşünüyoruz. Bu kapsamda, birinci faiz indirim atılımının ağustosta yapılmasını beklemeye devam ediyoruz” diye konuştu.

“Verilerin BoE’yi harekete geçirmesi pek mümkün görünmüyor”

KPMG UK Başekonomisti Yael Selfin, İngiltere’de enflasyona ait genel görünümün olumlu olduğunu fakat birtakım risklerin devam ettiğini lisana getirdi.

Petrol fiyatlarının geçen ay bir ralli yaptığını ve artışın tüketici fiyatlarına yansıdığını kaydeden Selfin, “Bugün açıklanan bilgilerin BoE’yi harekete geçirmesi pek mümkün görünmüyor. Enflasyonun baharın ilerleyen günlerinde maksada dönmesini bekliyoruz ki bu da haziran ayından itibaren faiz indirimi ihtimalini artırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Deloitte Başekonomisti Ian Stewart da enflasyonun çekilme eğiliminde olduğunu fakat BoE’nin “enflasyonu yendiğinden şimdi emin olamayacağını” belirtti.

Maaş artışlarının da öngörülerin üzerinde kaldığını lisana getiren Stewart, “Ekonomi de canlanıyor ve BoE, faizi düşürmek için çabuk etmeyecektir” sözünü kullandı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir