1. Anasayfa
 2. Sosyal Psikoloji

Bilgi Organizasyonu: Şema ve Komut Dosyaları

Bilgi Organizasyonu: Şema ve Komut Dosyaları
0

Zihniniz dünyayı nasıl organize ediyor? Yeni bir hayvan gördüğünüzde, kuş, memeli veya balık olup olmadığını kolayca söyleyebilir misiniz? Kategoriler ve hayvan türleri gibi zihinsel yapılara şema denir. Bu derste farklı şema türleri ve neden önemli oldukları tartışılmaktadır.

Giriş

En iyi arkadaşınız şehirde yeni bir restoran denemenizi söylüyor. Yeni bir deneyim için heyecanlı olan restorana gidersiniz. Oraya vardığınızda, size bir parça pasta uzatırlar, ayakta dururken yemenizi sağlarlar ve içecek siparişinizi alırken oturmak isteyip istemediğinizi sorarlar. Neler oluyor? Bu etkinlik sırası sizi şaşırtmalı çünkü bir restorana gittiğinizde normalde olan şey bu değil. Dünyanın nasıl çalıştığı ve belirli olayların nasıl gerçekleşmesi gerektiği konusunda belirli beklentilerimiz var. Bu dersin konusu budur: dünya hakkındaki bilgimizi nasıl düzenlediğimiz.

Şema

Dünyayı organize ederken, psikologların şema dediği şeyi kullanıyorsunuz. ‘Şema’ kelimesi, tekil ‘şema’ kelimesinin çoğul halidir. Peki şema nedir? Şema, dünyayı organize etmek ve anlamak için kullandığımız zihinsel çerçeveler veya kavramlardır. Her gün şema kullanıyoruz. Bir hayvan görürseniz, kuş, memeli, sürüngen veya balık olup olmadığına hızlıca karar verebilirsiniz. Bu temel hayvan kavramları şemalardır. Bir restorana gittiğinizde, gerçekleşmesini beklediğiniz belirli bir olay sırasına sahipsiniz. Çünkü restoran konsepti için bir şemanız var. Dünyamızda var olan her önemli kategori veya yapı için şemalarımız var.

Şemada, organizasyon veya bilgi düzeyleri olabilir. Bir şemadaki daha düşük düzeylere şema denir. Bir örnek düşünelim. Muhtemelen araçlar kategorisi için bir şemanız var. Bu büyük kategoride veya şemada, zımba veya bilgisayar gibi ofis araçlarına daraltabilirsiniz; fırın veya spatula gibi mutfak aletleri; çekiç veya tornavida gibi mekanik aletler. Mekanik aletlerin şemasında, şema tornavidasını düşünebilir ve bunu Mehmet’in kafasına karşı düzenli olarak daha da daraltabilirsiniz. Birden fazla bilgi düzeyi veya kategori vardır, bu nedenle çok sayıda alt alt öğe vardır. Bilgisayarınızda klasörlere benzer. Her klasörün içinde, her düzey gittikçe daha fazla özel bilgi içeren ek klasörler olabilir.

Bazen insanlar daha büyük kavramı tanımlayan kavramları ifade etmek için ‘şema’ kelimesini kullanırlar. Örneğin, şemanız köpekse, şema mutlu olduğunda wags kuyruğu, yabancılara havlama veya kemik yemeyi sever. Her iki durumda da, ‘şema’ terimi, daha büyük bir şemadaki düzeyler veya fikirleri ifade eder.

Şema Türleri

Şema düzeylerinin yanı sıra farklı tipler de vardır. İlk tür, iyi oluşturulmuş, spesifik bir şema olarak adlandırılır . İyi biçimlendirilmiş, spesifik bir şema tam olarak göründüğü gibidir; öyle bir kişinin net, doğru, faydalı birçok bilgi sahip olduğu bir kavram veya kategori. Muhtemelen kendi aileniz için iyi biçimlendirilmiş, özel bir şemanız var. Ailenizdeki farklı insanları, nasıl davrandıklarını, üyeler arasındaki sorunları, tatil geleneklerini vb. bilirsiniz.

Buna karşılık, zayıf biçimlendirilmiş, belirsiz bir şema , bir kişinin belirsiz ve belirsiz bilgilere sahip olduğu bir kavram veya kategoridir. Yeni Zelanda’da yaşayan insanların tatil gelenekleri veya kütüphanecinizin ailesinde bulunabilecek belirli aile sorunları için zayıf biçimlendirilmiş, belirsiz bir şemanız olabilir. Belirli bir kavram hakkında ne kadar fazla deneyim ve bilgi edinirseniz, o kavram hakkındaki şemanız o kadar iyi biçimlendirilir ve daha belirgin olur.

Son olarak, iyi biçimlendirilmiş belirli bir şemaya komut dosyası denir . Komut dosyası, belirli bir bağlamda beklenen olayların belirli bir sırası için çok özel bir şemadır. Çoğu insanın, en azından Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir fast food restoranına gittiğinizde neler olduğuna dair bir senaryosu vardır. Sen içeri gir. Sen sicillerden birinde sıraya gir. Yiyecek resimleri olan kayıtların üzerindeki büyük menüye bakıyorsunuz. Eğer kayıt almak, yiyecek sipariş ve ödeme. Yemeğinizi bir tepsiye alırsınız, yana doğru yürüyün ve içecek kabınızı ve ketçap kaplarınızı doldurun. Yemek için bir yer bulana kadar kalıplanmış plastik sandalyelerin etrafında dolaşıyorsunuz. Senaryolarımız bize bu özel bağlamda ne bekleyebileceğimizi söyler, tıpkı bir oyundaki bir senaryo gibi oyunculara tam olarak ne söyleyeceklerini ve yapacaklarını söyler.

Şema’nın Önemi

Şimdi şemaların ne olduğunu anladığınıza göre, neden önemlidirler? Şema birkaç farklı şekilde yardımcı olabilir veya bize sorunlara neden olabilir. İlk olarak, neden yardımcı olduklarından bahsedelim.

Çoğu zaman, bir şema veya senaryoya sahip olmak dünyayı düzenlememize veya tahmin etmemize yardımcı olabilir. Yepyeni bir fast food restoranına girerseniz, daha önce hiç orada bulunmamış olsanız bile, temelde ne olacağını biliyorsunuzdur. Bir arkadaşınızın düğününe giderseniz, yine, olayların sırasını ve nasıl giyinmeniz ve hareket etmeniz beklendiğini bilirsiniz. Muhtemelen hediye olmadan bir düğüne gitmezsiniz ve çok gayri resmi kıyafetler giyersiniz, çünkü şemanız size uymanıza yardımcı olur. TV’deki haberleri izlediğinizde ve başka bir ülkede neler olduğunu duyduğunuzda, o ülke, kültürü ve tarihi hakkında bir şemanız varsa bilgilerin neden önemli olduğunu anlayın. Bunların hepsi şemaların herhangi bir kişinin dünyada başarılı bir şekilde gezinmesine nasıl yardımcı olabileceğinin örnekleridir.

Şema, diğer insanları tanımak ve anlamak için de faydalıdır. Dünyamızı organize etme şeklimiz diğer insanlara nasıl düşündüğümüzü anlatır. Örneğin, kelime ilişkilendirmesi oynadığımızı düşünün. Bir kelimeyi yüksek sesle söyleyeceğim ve sizde ilk ortaya çıkan kelimeyi söylüyorsunuz. Hazır? Boksör. ‘Boksör’ kelimesini söylediğimde kafanıza hangi kelime girdi? Düşündün mü, köpek? Ya da belki düşündün, savaşçı. Ya da iç çamaşırı bile söylemiş olabilirsiniz! Aklımıza hangi kelime geliyor? Bize ve dünyayı nasıl düzenlediğinize dair bilgi veriyor.

Son olarak, şemalar bazen bize zarar verebilir, çünkü dünya hakkında yanlış olduğu ortaya çıkan varsayımlar yapabiliriz. Bir arkadaşınızın düğüne belirli beklentilerle gidebilirsiniz, ancak arkadaşınız farklı bir kültürden geliyorsa, oradaki diğer herkesin önünde utanç verici bir hata yapabilirsiniz. Ya da patronunuzun sizi bir hafta sonu mangalına davet ettiğini varsayalım. Parmak arası terlik ve güneş gözlüğü takıyorsunuz, rahat bir olay olmasını bekliyorsunuz, ancak patronunuzun konağında olduğu ortaya çıkıyor ve herkesin giyintiği süslü bir bahçe partisi. Barbekü için şemanız size sorun yarattı! Dünyayla ilgili stereotiplerimiz ve varsayımlarımız bu şekilde zararlı olabilir, çünkü şemalarımız nedeniyle daha sonra pişman olduğumuz hatalar yapabiliriz.

Makale Özeti

Özetle:

 • Şema , dünyayı organize etmek ve anlamak için kullandığımız zihinsel çerçeveler veya kavramlardır. Birden fazla bilgi katmanımız olduğunda, alt düzeylere alt şema denir .
 • İyi biçimlendirilmiş, spesifik şemalar , ayrıntılı, yararlı bilgilere sahip olduğumuz kategoriler veya çerçevelerdir; oysa kötü biçimlendirilmiş, belirsiz şemalar , içermediğimiz kategoriler veya çerçevelerdir.
 • Komut dosyaları , belirli bir bağlamda beklenecek olayların sırasını bize gösteren iyi biçimlendirilmiş, spesifik bir şemadır.
 • Çoğu zaman şema dünyayı tahmin etmemize ve işlememize yardımcı olurken, bazen varsayımlarımız veya kalıp yargılarımız hata yapmaya yol açar. Şemaya sahip olmak, aynı zamanda gerektiğinde değiştirmeye istekli olmak da önemlidir.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir