1. Anasayfa
 2. Bilim

Dunning Kruger Nedir? Dunning Kruger Etkisi

Dunning Kruger Nedir? Dunning Kruger Etkisi
Dunning Kruger Nedir? Dunning Kruger Etkisi
0

Bu yazıda Dunning Kruger etkisi üzerinde duracağız. Bir konuyu başlatan ve onun sürümlerinin, gerçeklerinin ve görüşünün doğru olduğunu iddia eden ve herkesin aptal, bilgisiz ve sadece yanlış olduğu iddiasıyla uzun süre tartıştınız.

Herkese, bu kişinin gururla konuştuğu konu hakkında bilgi eksikliği fikrinin iyotu olmadığı açıktır.

Şey, eylemdeki Dunning-Kruger etkisine henüz şahit oldunuz.

Dunning-Kruger etkisinin ne olduğunu kendinize soruyor olabilirsiniz? Bu tür davranışların ardındaki bilimsel akıl yürütme nedir? Bu finansal durumunuzu ve ekonomik ortamınızı nasıl etkiler? Dunning Kruger işletmeyi ve girişimleri nasıl etkiler?

Öğrenmek için okumaya devam edin.

Dunning-Kruger Etkisi Nedir?

Dunning-Kruger etkisi, insanların aldatıcı bir üstünlüğe sahip olduğu ve bilişsel yeteneklerini gerçekte olduğundan daha fazla değerlendirdiği bilişsel bir önyargıdır.

Basitçe söylemek gerekirse, insanların gerçekte olduğundan daha akıllı ve daha yetenekli olduklarına inandıkları bilişsel önyargı anlamına gelir. Yeteneklerini abartıyorlar ve bu yanılsamayı seviyorlar.

Bu Psikolojik Etkileri Ne Açıklar?

İnsanlar olarak düşüncemizdeki ya da cevabımızdaki kusurları göremiyoruz.

Yaptığımız işte en iyi olduğumuzu ve gerçekte eldeki sorunu çözmenin mümkün olan en kötü yolu olduğunu düşünüyoruz.

Bu aldatıcı üstünlük, yetenek eksikliğinin “çifte yük” doğurduğunu fark ediyor.

Kusurları göremiyoruz ve bunun için de hareket edemiyoruz.

Bu psikolojik etki, birinin düşündüğünden daha yaygındır. Kolayca gözden kaçırılabilir, ancak bu etkinin işaretlenmediğinde ciddi etkileri vardır.

Ekonomik ve Finansal Etki Alanını Nasıl Etkiler?

İnsanlar sürekli olarak sosyal adalet duygusu geliştirdiler. Paleolitik Çağ’dan, yalnızca avcılık ve toplanmaya güvendiğimiz zaman, en acil kaygı, dağıtımın nasıl gerçekleştiğiyle ilgiliydi. O zaman, çoğu insanın neden yeniden dağıtımı önemseyen bir otoritenin temel prensibine yöneldiğini anlayabiliriz.

Bu, markanın sıfır toplamlı bir oyun olarak işlev görmesini gerektiren özet olarak Marksizmdir .

Bu prensibi modern ekonomiye uygularsak, sonuçlarımız tüm çevremizde gelişir. Zorla yeniden dağıtmanın neden olduğu üretim konusundaki belirsizlik, zenginliklerin dünya genelinde yaratılmasını engelliyor.

Basitçe söylemek gerekirse, insanlar daha fazla üretme / performans sağlama konusunda herhangi bir güvenin yok çünkü daha iyi faydalar elde edemeyecekler.

Her ne kadar beklediğimiz gibi çoğu insan bu önemli sorunun farkında değil ya da fena halde hafife alıyor.

Dayanarak Federal Araştırma Bölümü tarafından raporun , Kongre Kütüphanesi, katılımcıların yaklaşık% 70’i mali okuryazarlık “yüksek” seviyesine sahipti inanıyordu. Bu arada,% 70’i temel bir finansal sınavı geçemedi ve cevap verenlerin sadece% 1’i A notu kazandı (% 90’dan fazlası doğru).

Bu nedenle, teknik yetersizliğin, ölümcül olabilecek kanıtlanmış şişirilmiş değerlendirmelere nasıl yol açtığını kolayca görebiliriz.

Dunning Kruger Nedir? Dunning Kruger Etkisi

Dunning Kruger Etkisi İşe Nasıl Zararlıdır?

Bir girişim başlatırken , bir kişi ürün pazarının uygunluğundan , konumlandırılmasından, markalanmasından vb. yeterince emindir, ancak kaygı duyulacak önemli bir alan aşırı güvende olmalıdır.

İnsanlar yanılsamalarıyla körleşiyor ve gerçekliği inkar ediyorlar. Fikirlerini o kadar takıntılılar ki başkasının gözünden görmeyi reddediyorlar.

Yapıcı eleştiri ve geri bildirim, bir girişimin büyümesini ve eksikliklerini derhal değerlendirmesini sağlamak için esastır.

Hızlı ve net bir akla sahip bir rakip, fikri kapar ve başarılı yapabilir ve yatırımcılardan daha fazla ilgi toplayabilir ve ardından yatırımları kullanarak ürünü iyileştirebilir. Tıpkı Google’ın Yahoo!

Dunning Kruger etkisi işe alım sürecinde de görülebilir .

Belli bir aşamada bulabileceğiniz en iyi yeteneği işe almış olabilirsiniz, ancak bu iş için sonsuza dek mükemmel bir aday olmadığına dikkat etmek önemlidir.

Çalışanlarının blokta en iyisi olduğunu düşünmenin ütopik görüşü, yerleşik şirketlerden birini Google, Facebook , Amazon vb.

Boşlukları açığa çıkarabilir ve geliştirilecek alan ve bloktaki en iyisi olmak için size biraz fikir verebilir.

“İşe alma, bir şirket yapar veya bozar.”

İşe alındıktan sonra bile çalışanlarınızı eğitmek ve mevcut endüstri standartlarına göre güncel tutmak esastır.

Yöneticinize göre, en iyi ihtimalle vasat bir sanatçı olan bir girişimde programcı olduğunu hayal edin.

Ama bundan daha kötüsü nedir?

Eğer çalışanınız yöneticisinin görüşünü dinlemeyi bırakıyorsa ve hala iş için en iyi insan olarak kendini düşünün. Bu, sonuçta bir işveren olarak sizin için iyi olandan daha fazla zarar veren aşağı doğru giden bir yoldur.

Ekip işbirliği bile, insanların diğer insanların gerçek becerilerini ve uzmanlıklarını tanımadığı durumlarda büyük etki yaratır.

Sonuç

Dunning Kruger etkisinin üstesinden gelmenin en iyi yolu retrospeksiyondur.

Her adımda, kendimizi, aynı alanı takip eden diğerleriyle karşılaştırmalı ve başarılarını sizinkiyle ölçmeli ve hala zaman kaldığında bilinçli bir karar vermeli ve rotayı değiştirmeliyiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir