1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Dijital Pazarlama ve Firma Performansı İlişkisi

Dijital Pazarlama ve Firma Performansı İlişkisi
0

Firmalar; hızla gelişen dünyada, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına ayak uydurmak için güncelliği yakalamak zorundadır. Günümüzde de bu güncelliği yakalamak dijital pazarlama yeteneklerine sahip olmak ile ilgilidir. Firmalar dijital pazarlamayla birlikte etkinlik ve verimliliğini arttırırken aynı zamanda maliyet anlamında da tasarruf etmektedir.

Sosyal medya pazarlaması, arama motoru optimizasyonu ve içerik pazarlaması gibi temeller dijital pazarlama yeteneklerini oluşturduğundan ve bu yetenekler müşterilere ulaşan aracılar olduğundan firma performansında etkili olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla firmaların geleneksel yöntemlerden uzaklaşıp bir dijital dönüşüm içerisine girmeleri artık zorunlu bir hale gelmiştir.

Sosyal Medya Pazarlaması

Günümüzde rekabet yoğum yaşandığından dolayı yeni pazarlama kanallarını kullanarak etkinliği arttırmak gerekli hale geldi. İnstagram, Linkedin, Twitter gibi sosyal medya platformları, son kullanıcıyla birebir temasa geçilerek kurumsal ürünleri tanıtmak, güçlü marka bilinirliği oluşturmak ve şirketle müşteri arasındaki ilişkileri güçlendirmek için büyük önem arz etmektedir.

Sosyal medya pazarlamasının önemi kullanıcı sayısından gelmektedir. 3.2 milyar aktif kullanıcı sosyal medya platformlarında bulunduğundan, firma performansı için ve büyüme için en etkili yöntemlerden biridir. Yapılan araştırmalarda küçük işletmelerin %70’i büyüme için bu platformları kullanıyor ve etkisini görüyor.

Sosyal medya platformlarında geribildirim almak kolay olduğundan firmalar sorunları ve kullanıcıların önerileri konusunda hemen harekete geçebiliyor.

Viral videolar ve içerikler oluşturmak ise sosyal medya pazarlamasında en verimli yöntemdir. Zincirleme şekilde ve kısa sürede milyonlarca insanlara ulaşmak geleneksel pazarlamanın asla yapamayacağı bir şeydir. Bunları yaparken bir taraftan da yüksek bir maliyet avantajını yanında getirmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru her arama mecrasına özel olsa da en çok Google üzerinde etkisi vardır. Arama motoru optimizasyonu için kampanyalar, reklamlar ve kaliteli yazı içerikleri oluşturulabilir. Google her gün 3 milyardan fazla aramayı işlemesi demek pazar payının %75’i anlamına denk gelmektedir. Bu rakam firmalar için arama motorunu kaçınılmaz bir pazarlama yöntemi haline getiriyor.

Bir işletmenin, tüketici ve müşteri beklentilerini karşılayan bir ürün veya hizmet sunma şekli, ticari etkinlikte başarıyı etkiler. Çok sayıda kuruluş, web sitelerini potansiyel müşteri oluşturmak için kullanır.

Dijital pazarlama stratejisinin bir aracı olarak SEO, küçük ölçekli işletmeler, çok uluslu şirketler, yerli şirketler, eğitim sektörleri, banka sektörleri, imalat sektörleri vb. dahil olmak üzere her türlü iş sektörüne nüfuz etmiştir. Sonuç olarak, birçok endüstri, maliyet etkinliği ve hızlı müşteri erişimi nedeniyle dijital pazarlama stratejilerini uygulama sürecine başlamayı tercih ediyor.

SEO uygulamasının önemi ne olursa olsun, arama motoru optimizasyonunun (SEO) kısa vadeli bir ilişkiden ziyade uzun vadeli bir bağlantı üzerine planlanması gerektiğini bilmek gerekir.

İçerik Pazarlaması

Dijital içerik pazarlaması, bilgi odaklı bir kavram olup, müşterilerle köklü bir ilişki ve müşteri sadakati kurma aracıdır. Bu ilişkiyi kurmak için, son kullanıcılara yayılan bilginin değeri ve doğası, siteye gelen trafiği etkileyen önemli bir faktördür. İçeriğin doğruluğu ve kalitesi müşterinin ilgisini çekebilir ve potansiyel bir müşteri olma yolunda bir başlangıç sağlayabilir.

Standart bir içerik pazarlaması aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır.

 • Uygulanabilirlik
 • Uyarlanabilirlik
 • Güvenilirlik
 • Fayda
 • Benzersizlik
 • Yenilikçilik

Sonuç

Dijital pazarlama; etkinlik, verimlilik ve tasarruf kavramları için günümüzün geçerli yöntemlerinden birisidir. Firmaların bu dönüşüme girmeleri ve geleneksel yöntemleri bırakmaları gerekmektedir. Dijital pazarlamada geribildirim unsuru gelişmiş olup, müşteriye yapılan kampanyalarda ilgisini çekip çekmediğini anlık olarak analiz edilebiliyor.

Her müşterinin ayrı bir karakteri olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle kişiselleştirilmiş şekilde müşterilere ulaşmak satıl potansiyelini arttıracaktır. Dijital pazarlama yöntemleriyle dünyanın en uzak yerindeki kişilere 24 saat boyunca ulaşmak en büyük avantajlardan birisidir.

Tüm bu etmenlere baktığımızda dijital pazarlama firmalar için uygulanması zorunlu bir kavram haline gelmiştir. Doğru kullanıldığında potansiyel müşterilere ulaşmak ve satışları arttırmak hiç zor değil.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir