1. Anasayfa
 2. Pazarlama Haberleri

Çalışma, tüketicilerin sahte incelemelerle ilgili endişelerinin altını çiziyor

Çalışma, tüketicilerin sahte incelemelerle ilgili endişelerinin altını çiziyor
0

Tam dönüşüm hunisi, özgün kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) ve sosyal ticaret çözümleri platformu olan Bazaarvoice, bugün 8.000’den fazla küresel müşteri ve 400’den fazla markanın katıldığı bir ankete dayanan en son çalışmasını yayınladı.

Sonuçlar, sahte incelemelerin insanların alışveriş yaparken akıllarına ağır gelen bir konu olduğunu ve markaların çevrimiçi olarak tükettikleri içerik konusunda kendilerini güvende hissetmeleri için harekete geçmesini istediklerini ortaya çıkardı.

IDC Retail Insights Araştırma Başkan Yardımcısı Andy Chakravarty şunları söyledi: “Sahte yorumlar çevrimiçi içeriğe olan güveni zedeliyor, alışveriş yapanları caydırıyor ve markaların ve perakendecilerin çevrimiçi satışlarını olumsuz etkiliyor. Ürün incelemelerinin orijinalliğini doğrulamak, müşteri deneyimini geliştirerek alışveriş yapanların bilinçli satın alma kararları alırken gönül rahatlığı sağlamasını sağlar.”

Küresel ankette öne çıkanlar şunları içeriyor:

 • Tüketiciler her türlü sahte UGC’den endişe duymaktadır:%75’i sahte incelemelerden, %69’u sahte görsellerden, %68’i sahte videolardan, %66’sı sahte soru ve cevaplardan ve %69’u sahte sosyal medya içeriğinden endişe ediyor.
 • Markaların bununla ilgilenmesini istiyorlar: Ankete katılanların çoğunluğu (%63), ziyaret ettikleri markanın web sitesinin çevrimiçi sahte içerik sorunlarını çözmesi gerektiğini düşünüyor; bunu devlet kurumları (%49) ve üçüncü taraf bir uzman (%36) izliyor.
 • Markalar düşünmekonlar bunun üstünde:Tüketiciler daha fazlasını yapmalarını isterken, markaların ve perakendecilerin %94’ü e-ticaret işinde çevrimiçi içerik orijinalliğini korumanın önemini yüksek bulduklarını ve çoğunluk (%76) tespit ve tespit için mevcut stratejilerine ve araçlarına güvendiklerini söyledi. çevrimiçi kanallarında sahte veya sahte içeriğin önlenmesi.
 • Ancak tüketiciler çevrimiçi mağazaların meşruiyetini doğrulamak için birçok çalışma yapıyor:Güvenilir çevrimiçi alışveriş platformlarını kullanmak (%63), markayı çevrimiçi araştırmak (%58), güvenli web sitesi göstergelerini (ör. asma kilit simgesi) kontrol etmek (%51), müşteri yorumlarını okumak (%47) ve bir arkadaştan veya arkadaştan gelen tavsiyeleri okumak (%47) aile üyeleri (%46) bunu en sık yaptıkları yöntemlerdir.
 • Tüketiciler işi kendileri için yapması için üçüncü taraf bir kimlik doğrulayıcıya güveneceklerdir: Ziyaret ettikleri tüm sitelerde içeriğin güvenilirliğini doğrulamak için sektör lideri bir üçüncü taraf kimlik doğrulama sağlayıcısına güvenip güvenmeyecekleri sorulduğunda %70’i buna güveneceklerini söyledi. Kendi içeriğini doğrulamak için bir web sitesine güvenip güvenmeyecekleri sorulduğunda yarıdan azı (%47) buna güveneceğini söyledi.
 • Güvenilir bir sembolle mutlu olurlar: Her derecelendirmenin ve incelemenin bağımsız bir üçüncü tarafça doğrulandığını gösteren bir ‘güven sinyaline’ (yani kilit, onay işareti, sembol) güvenip güvenmeyecekleri sorulduğunda %73’ü buna güveneceklerini söyledi. Neredeyse aynı sayıda kişi (%66) sosyal medya içeriğine yönelik güven sinyali hakkında aynı şeyi söyledi ve %60’ı da influencer içeriğine yönelik güven sinyali hakkında aynı şeyi söyledi.
 • Markalar güven sinyallerini dahil etmekle ilgileniyor:%78’i derecelendirmeleri ve yorumları doğrulamak için bir tane eklemeyi düşüneceklerini söyledi, %73’ü alışveriş yapanların fotoğrafları hakkında ve %71’i de alışveriş yapanların videoları hakkında aynı şeyi söyledi.

Bazaarvoice CMO’su Zarina Lam Stanford, “Bu çalışma, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin (UGC) özgün olmasının mutlak gerekliliğinin altını çiziyor” dedi. “Markaların ve perakendecilerin müşterilerinin çevrimiçi olarak tükettikleri içeriğe güvenmesini sağlamaları gerekiyor. Alışveriş yapanlar UGC’ye güvenemezse tüm değerini kaybeder ve şirketler satışlarda kayıp yaşar. Bazaarvoice Güven İşareti gibi güven sinyalleri, bir şirketin ürünlerine ilişkin gerçek tüketici geri bildirimlerine olan bağlılığının bir simgesidir. Bu aynı zamanda tüketicilere, tükettikleri içeriğin gelişmiş sahtekarlık tespit teknolojisi ve sektör lideri en iyi uygulamalara sahip tarafsız bir üçüncü taraf tarafından korunduğuna dair bir işarettir.”

Önde gelen küresel markaların bu gibi konuları şahsen tartıştığını duymak ister misiniz? Dijital Pazarlama Dünya Forumu (#DMWF) Avrupa, Londra, Kuzey Amerika ve Singapur hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir