Çalışanları Güçlendirme ve Çalışan Performansını Artırma
Çalışanları Güçlendirme ve Çalışan Performansını Artırma
0

Yetkili çalışanlar, işlerini kontrol altında hissettikleri için yüksek verimlilik seviyelerine ulaşma potansiyeline sahiptir. Bu makale, bir yöneticinin bir çalışanın performansını motive etmek için nasıl güçlendirebileceğini açıklayacaktır. Çalışan güçlendirme bir yönetici için en önemli kavramlardan birisidir

Çalışanları Güçlendirme

Doğduğumuz andan itibaren, kendi kendine yeterlilik yolundayız. İhtiyacımız olduğunda yol boyunca küçük bir yardımla kendi başımıza bir şeyler yapabilmek istiyoruz. Gerçekten de, kendi kendine yeterliliğin önemli bir bileşeni sağlam bir destek sistemidir. Ancak, destek yapmak aynı şey değildir; iyi bir destek sistemi, başkasının büyüklüğe kavuşması için temel oluşturmasını sağlar, onlar için yapmaz.

Örneğin, bir anne çocuğunun ödevlerini onlar için yapmaz, çünkü bazı kavramlarla mücadele ederler, fakat çocuğuna destek olarak rehberlik ve cesaret sağlarlar. Esasen çocuğunu ödevlerini kendi başına yapması için güçlendirir.

Burada kavramak için önemli olan, güçlendirmenin bir insanın diğeri için yapabileceği bir şey olmadığıdır. Daha ziyade bir başkasına vermek zorunda olduğu bir şeydir. Böylece şimdi yapmakta oldukları her şeyi yapabilirler.

Bu organizasyonlar için de geçerlidir. Çoğu insan, yetkilendirmenin bir yöneticinin astları için yaptığı bir şey olduğunu düşünürken, gerçekten olan şey, yöneticinin çalışanlara kendi başlarına bir şeyler yapması için güç vermesidir. Yetkilendirme, yöneticiden değil bireyden gelir.

Çalışanları Güçlendirme, bir işe işle ilgili görevleri yerine getirme özgürlüğü, gücü, güveni, özerkliği ve teşviki verildiğinde meydana gelir. Motivasyonel bir strateji olarak kullanıldığında, güçlendirme bir çalışanın çalışmaları üzerinde gurur ve sahiplenme duygusu sağlayabilir. İnsanlar, özellikle işyerinde kaderlerinin kontrolünü hissetmek istiyorlar.

Esasen, güçlendirme bir işçiye kendi başlarına karar vermelerine ve aşağıdaki başarıyı görmelerine izin vererek içsel ya da kendinden kaynaklı ödüller sağlar. Çalışanlar başarılarını kendi yetenekleriyle ilişkilendirir ve gelecekteki görevlerde daha yüksek verimlilik seviyeleri için çaba göstermeye devam etmeye motive ederler.

Yöneticiler, çalışanları fikirlerinde, çözümlerinde ve kararlarında yenilikçi olmaya davet ederek kurumsal başarıyı teşvik edebilir, aynı zamanda onları uygulama yoluyla görme yetkisi verebilir. Güçlendirme, astların kişisel ve örgütsel başarıya ulaşmak için kendi bilgi, beceri setleri, yetenekleri ve karar verme becerilerini kullanarak kendi işlerini kontrol ettikleri için bağımsız çalışmalarını sağlar.

Başkalarının Güçlenmesini Destekleme

işçi yetkilendirme çeşitli formlarda gelirken, bu derecesi ve kapsamı değişebilir. Sonuç genellikle artan motivasyon ve iş doyumudur. Bu nedenle, etkili yöneticiler sürekli olarak az önce bahsettiğim kişisel ve organizasyonel başarılara ulaşmak için çalışanlarını güçlendirmenin yollarını ararlar.

Başlamak için bir yönetici, çalışanlarına kendilerini kuruluşun üyesi olarak değer verdiklerini göstermek için zaman harcamalıdır. Bu, yöneticinin her bir çalışanı kuruluşa yaptıkları benzersiz katkılarından dolayı takdir ettiğini çalışanla açıkça bildiren yönetim tarafından gerçek bir gösteri olmalıdır. Çalışanlardan liderin örgütsel başarı vizyonunu paylaşmalarını istemek ve vizyonun gerçeğe dönüştüğünü görmek için gereken karar alma süreçlerine katılmaya davet etmek bir yöneticinin takdirini göstermenin iki yoludur. Bu dinamiğin büyük bir kısmı güven duygusu, yani yöneticinin çalışanlara kendi başlarına etkili kararlar verebileceğine güvenebilmesi gerekir.

Ders Özeti

Hadi gözden geçirelim.

Çalışanları Güçlendirme, bir işe işle ilgili görevleri yerine getirme özgürlüğü, gücü, güveni, özerkliği ve teşviki verildiğinde meydana gelir. Motivasyonel bir strateji olarak kullanıldığında , güçlendirme bir çalışanın çalışmalarından gurur ve sahip olma duygusu sağlayabilir. Çalışanlar başarılarını kendi yetenekleriyle ilişkilendirir ve gelecekteki görevlerde daha yüksek verimlilik seviyeleri için çaba göstermeye devam etmeye motive ederler.

Çalışanların güçlendirilmesi birçok biçimde olurken, derecesi ve kapsamı değişse de, sonuç genellikle artan motivasyon ve iş tatminkarlarından biridir. Bu nedenle, etkili yöneticiler sürekli olarak personelini kişisel ve örgütsel başarıya ulaşmaları için güçlendirmenin yollarını ararlar. Bu, çalışanlara benzersiz katkıları için değer vererek, liderlik vizyonunu paylaşarak, çalışanın bu vizyonla ilgili karar alma süreçlerine katılımını teşvik ederek, güveni, açık iletişim ve geribildirimi teşvik ederek ve son olarak bir destek sistemi olarak hareket ederek çalışanın kuruma kattığı değer gerçekleştirilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir