1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Bitfinex yetkililerine önlem talebi, kripto para piyasası sarsıldı

Bitfinex yetkililerine önlem talebi, kripto para piyasası sarsıldı
0

Kripto para dünyasının yalnızca Bitcoin’in yükselişine bağlı hale gelmesi ve bu nedenle manipülasyona açık olması kırılganlığı da beraberinde getiriyor. Yaklaşık 1 aydır bahar havası yaşatan kripto paralar dün gelen bir haberle sarsıldı.

Karmaşık münasebetler ağı

Gündemde tekrar Tether ve Bitfinex borsası var. Hatırlanacağı üzere 2017 sonlarında kripto para dünyasında yaşanan altın periyodun piyasaya karşılıksız olarak sürülen USD Tether ünitesi nedeniyle yaşandığı sav edilmiş ve soruşturma başlatılmıştı.

Bu hafta ise New York savcılığı Bitfinex borsasının yöneticileri ve çatı şirket sahipleri hakkında yeni bir soruşturma başlattı. Ayrıyeten varlıklarına ve Tether varlıklarına erişimlerine de önlem konulmasını istedi.

Soruşturmanın konusu Bitfinex borsasının ziyanlarını kapatmak için Tether şirketinden yüklü ölçü borç alması ve bunu açıklamaması olarak gösteriliyor. USD Tether ünitesinin inanç bildirimi her USDT ünitesine karşılık kasada 1 USD saklamak olduğu için bu ölçü karşılıksız kalmış oluyor.

Rapora nazaran geçen yıl Kasım ayında Bitfinex borsasının varlıklarını saklayan Crypto Capital ödeme platformu belli ülkelerin aldığı karar doğrultusunda yaklaşık 850 milyon dolarlık bir ödemeyi dondurmak zorunda kaldı. Bitfinex bu nedenle süreç ve çekimlerde sorun yaşamaya başladı. O devirde bu sorun sistemden kaynaklı olarak gösterildi.

Konuyu çözmek isteyen Bitfinex soluğu Tether şirketinde aldı ve yaklaşık 625 milyon dolarlık Tether fonu Bitfinex’e aktarıldı. Bitfinex bu yardımla mali kahırlarından kurtulmayı başardı. Mart 2019 tarihinde bu ölçü Tether şirketine geri ödendi. Ayrıyeten önümüzdeki 3 yıl için 900 milyon dolarlık bir kredi ve yüzde 6 faizle geri ödeme muahedesi yapıldı. Tüm bu gelişmeler şirketlerin savcılığa yaptıkları savunmalarda ortaya çıktı.

Savcılık 850 milyon doların şirket operasyonları sonucunda oluşan ziyan olduğunu ve bunun önlem konulmuş para üzere gösterildiğini düşünüyor. Bitfinex ziyanını yordamına uygun olmayan yollarla kapatmayı deneyerek müşterilerini ve Tether kullanıcılarını berbata kullanıyor.

Bitfinex ise açıklamalarının ardında olduğunu ve katiyen bir ziyan kelam konusu olmadığını belirtiyor. Bununla birlikte Tether şirketinin USDT karşılıklarını yalnızca USD değil öbür kripto para üniteleri olarak sakladığını itiraf etmesi aslında kripto para dünyasında münasebetlerin çok karmaşık olduğunu gösteriyor.

Bu mevzunun gündeme gelmesi ile birlikte Bitcoin dün gece keskin bir düşüş yaşadı ve 5100$ düzeylerine yaklaştı. Piyasanın toplam pahası ise 175 milyar dolar civarına geriledi. Hali hazırda piyasanın yara sardığı görülüyor.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir