1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Bilgi Teknolojileri Desteği Kavramı

Bilgi Teknolojileri Desteği Kavramı
Bilgi Teknolojileri Desteği Kavramı
0

Bilgi teknolojileri bilgi yönetiminin önemli unsurlarından birisidir. İyi bir bilgi teknolojileri desteği, her türlü bilgi süreçleri için kritik ve gereklidir.

Bilgi teknolojileri, kuruluşun misyonunu yerine getirmesi için ihtiyaç duyduğu veri, bilgi ve bilgiyi yönetmek için bir kuruluş tarafından kullanılan kaynakları içermektedir. Sistem, veriyi ve bilgiyi organizasyon için yararlı olan şekillerde yönetme ve işleme imkanı veren bilgisayarlardan, bilgisayar ağından ve diğer donanım ve yazılımlardan oluşabilmektedir.

Çok sayıda araştırmacı, bilgi teknolojilerinin başarılı bir bilgi yönetimi inisiyatifi için kritik olduğunu belirtmektedir. İnsanların geçmişte mümkün olmayan bir şekilde bilgiyi bulmasına, toplamasına, saklamasına ve paylaşmasına yardımcı olmaktadır. Verinin türüne ve amacına göre sınıflandırılması ve depolanması, organizasyonun gerekli olduğu her an bilgi birikimine ulaşmasına yardımcı olmakta ve böylece bilgiyi çalışanın yerine organizasyonun varlığına dönüştürmektedir. Ayrıca, kuruluşlardaki “yığın” bilgisinin filtrelenmesine ve bir kurumun neyi bildiğini bulmakta yardımcı olmaktadır. Daha önce parçalanmış bilgiyi entegre edebilmekte ve problemsiz bir bilgi akışına yardımcı olmaktadır. Bilgi teknolojileri ayrıca, bireyin daha fazla ağa erişimini genişleterek ve bilgi arayan kişilerin ona sahip olabilecek kişileri bulmalarına yardımcı olarak bilgi paylaşımını da genişletmektedir. Ayrıca, bilgi teknolojileri iki açıdan bilgi üretimi ve gelişimi için önemlidir. Öncelikle, bilgi birikimi kurumlarda bilgi yaratma şansını arttırmaktadır. İkincisi, çalışanların iş yükünü azaltarak ve daha yaratıcı bir göreve odaklanmalarını sağlayarak bilgi üretimini genişletmedir.

Bilgi Yönetim Süreçleri Nelerdir?

Bilgi Yönetimi SüreciBilgi Teknolojileri DesteğiBilgi Teknolojileri Sağlaması
Bilgi Oluşturma ve GeliştirmeVeri madenciliği
Öğrenme araçları
Yeni bilgi kaynaklarını birleştirme
Tam zamanında öğrenme
Bilgi Depolama ve KodlamaElektronik bülten panoları
Bilgi depoları
Veritabanı
Organizasyonel hafıza ve bireysel destek
Gruplar arası bilgi erişimi
Bilgi Paylaşma ve DağıtımıElektronik bülten panoları
Tartışma forumlarıBilgi rehberleri
Daha kapsamlı dahili ağ   Daha fazla iletişim kanalı bulundurma Bilgi kaynağına hızlı erişim
Bilgi Kullanma ve DeğerlendirmeUzman sistem   İş akışı sistemiBirçok yerde uygulanabilir bilgi   İş akışıyla yeni bilgilerin daha hızlı uygulanması

Sonuç olarak, bilgi işlem becerilerinden dolayı başarılı bilgi yönetimi projeleri için bilgi teknolojisine yapılan yatırımlar kesinlikle gereklidir. Ancak, bilgi teknolojileri üzerinde yapılan yatırımların insan sermayesi pahasına yapılmaması gerektiğini belirtmek gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir