1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Avrupa Birliği telif hakkı yasası çıktı: Link vergisi ve ağır filtreler kapıda

Avrupa Birliği telif hakkı yasası çıktı: Link vergisi ve ağır filtreler kapıda
0
Avrupa’da bilhassa Google ve Facebook hizmetlerine büyük bir darbe iniyor. AB üye ülkeleri tarafından onaylanan yeni telif hakkı yasası, Google ve Facebook başta çok sayıda platformun içerik yükleme araçlarında ağır filtreler kullanmasına sebebiyet verecek.
Basitçe tabir edildiğinde, yasanın 11. unsuruna nazaran Google için arama sonuçlarında gösterilen haber özetleri cezai yükümlülük doğuracak. Facebook için de tıpkı biçimde platforma yüklenen görüntü ve fotoğraflar, telif haklarını ihlal eden içeriklere sahipse sorumlu direkt Facebook olacak.
28 ülkeden 19’u tarafından kabul edilen, bazıları tarafından link vergisi de denilen uygulama, Google’ın Avrupa’daki Haberler hizmetini firmanın da açıkladığı üzere kökünden kapatmasına sebebiyet verebilir. Yasaya karşı oy kullanan ülkeler Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Finlandiya ve İsveç olurken Belçika, Estonya ve Slovenya oy kullanmadı. 
Geçtiğimiz aylarda İspanya ve Almanya’da yürürlüğe giren benzeri yasa ile Google News bu ülkelerde kullanıma kapatılmıştı. Kapatılmanın akabinde haber siteleri trafiklerinde %10-15 ortası düşüş gördüğünde fikirler değişmiş ve maddeyi kabul etmenin bir kusur olduğu açıklanmıştı. Görünüşe nazaran Avrupa bu durumdan dersini almadı.
YouTube üzerinde de önemli yaptırımlar oluşturacak yasanın 17. hususu, telif hakkında tabi içeriklerin nasıl ayırt edileceğine dair de belirsizlikler içeriyor. Yasa yapıcılar platforma yüklenen görüntülerin yayına girmeden bir yazılımla incelenip telif hakkı ihlali olup olmadığı denetim edilecek dese de halka nazaran bu durum yanlış yasaklamaları beraberinde getirecek. Bu yasaklamalar vakitle internette sansürü de doğuracaktır.

AB yasaya ahenk sağlayacak ülkelere iki yıl vererek kendi sistemlerine adapte etme imkanı sağladı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir