1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Arbitraj Nedir? – Tanım ve Örnek

Arbitraj Nedir? – Tanım ve Örnek
Arbitraj Nedir? - Tanım ve Örnek
0

Bu makalede arbitraj hakkında bilgi edineceğiz. Bir fiyat yasasını tartışacağız ve arbitraj fırsatı örneklerini inceleyeceğiz. Daha sonra makaleyi bir özetle bitireceğiz.

Arbitraj’a Giriş

1985’ten bir at çiftliğiniz düşünün. Oyuncak midilli arıyorsunuz ve bulduğunuz midilli Bursa’da ve satıcı bunun için 550 TL istiyor. Açıkçası bir oyuncak midilli için çok para, ama hadi: gerçekten istiyorsun! Midilli için son teklifi vermeden önce, biraz araştırma yapmaya karar verirsiniz ve ödemek üzere olduğunuz fiyatın adil bir fiyat olup olmadığını öğrenirsiniz. Araştırma sonucunda İstanbul’da o midillinin 1100 TL’ye satıldığını gördünüz. Kısa bir süre sonra Bursa’daki midilliyi alır ve İstanbul’da 1100 TL’ten satışını gerçekleştirirsiniz. Az önce deneyimlediğiniz bir arbitraj fırsatıdır.

Arbitraj Tanımı

Şimdiye kadar, arbitrajın bir ürün satın almak ve satmakla ilgisi olduğunu anladınız, ancak bu terim için daha fazlası var mı? Cevap Evet. Arbitraj bir pazarda satın alırken aynı zamanda başka bir pazarda satmaktadır. Başka bir deyişle, düşük bir fiyata bir şey satın alıp daha sonra farklı bir pazarda daha yüksek bir fiyata satma eylemidir. Bir kâr elde ettiğiniz için, esasen fiyat farkı nedeniyle sorununuz için ödeme alırsınız.

Bir Fiyat Yasası

Kâr yapmak, eşya satın alma ve satma işinde herkes için ideal bir durum olsa da, arbitraj fırsatı ile ne kadar süre kar elde etmeye devam edilebilir? Diğerleri aynı eşyayı alıp satma fırsatını öğrendiklerinde ne olur?

Burada bir fiyat yasası devreye giriyor. Bu terim, varlıkların özellikle finansal piyasalar söz konusu olduğunda her yerde aynı değere sahip olduğu anlamına gelir. Bir fiyat yasası nedeniyle, sadece kısa bir süre için kar elde etmek beklenebilir. Bunun nedeni, diğerlerinin derhal liderliğinizi takip edip düşük fiyatlarla satın alması ve yüksek fiyatlarla satmasıdır. Bu, ya herkesin sattığı öğenin sıkıntısıyla sonuçlanır ya da öğenin değerinde bir azalmaya yol açar, çünkü bunların bolluğu vardır ve eskisi kadar nadir değildir. Sonuç olarak, düşük satın alarak ve yüksek satarak para kazanma fırsatınız varsa, diğer insanlar bu fırsatı öğrenecek ve bunu yapacak ve hızlı davranması gerektiğini gösterecektir.

Arbitraj Fırsatı Örnekleri

Elif hafta sonu kapalı bir garaj satışına gitmeye karar verir. Oradayken, sadece 1 TL fiyat etiketi ile nadir bir taş bulur. Elif, değerli taşın garaj satışındaki 1 TL fiyat etiketinden çok daha değerli olduğunu biliyor. Elif, değerli taşı almaya ve eBay’de satmaya karar verir. Değerli taş listelesine girer. Elif eBay’de benzer olanları arar ve 50 dolara satabileceğini fark eder. Elif değerli taşını 50 dolara satıyor ve 49 dolar kar ediyor.

Elif, satın alınabilecek başka değerli taş olup olmadığını görmek için ertesi gün garaj satışına geri dönmeye karar verir. Elif, diğer insanların değerli taşları düşük bir fiyata satın alma ve bunları yüksek bir fiyata satma fikrine sahip olduğunu öğrenir. Bu, mevcut değerli taşların eksikliğine neden olur. Ayrıca, daha düşük bir karla sonuçlanır, çünkü eBay yakında satın alınabilecek değerli taşların çoğuna daha az nadir hale geldi ve müşterilerin daha ucuz bir fiyata teklif edilene kadar beklemelerine izin verdi.

Elif, kar elde etmeye devam edebilmesi için tüm değerli taşları bir defada satın alması gerektiğini fark eder. Elif yeni bir arbitraj fırsatı ile tanıştı.

Makale Özeti

Arbitraj, düşük bir fiyata bir şey satın alma ve daha sonra daha yüksek bir fiyata satma eylemidir. Bu eylem kâr sağlar ve genellikle çok az riskle sonuçlanır. Diğerleri muhtemelen benzer alış ve satış işlemlerine katılarak elde edilebilecek karları öğreneceğinden, kar elde etme fırsatı genellikle oldukça kısa ömürlüdür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir