1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Altın yatay seyre devam ediyor

Altın yatay seyre devam ediyor
0

Değerli metal, Orta Doğu ve Ukrayna’daki jeopolitik tansiyonların artmaya devam etmesiyle birlikte kısmen inançlı liman talebinden kaynaklanan kazanımlarla bu yıl şu ana kadar yaklaşık yüzde 15 artış kaydetti.

Powell’ın Fed’in kısıtlayıcı siyasetine çalışması için daha fazla vakit vermenin uygun olduğunu söylemesi ve ABD’den gelen birkaç güçlü ekonomik baskının akabinde son aylarda enflasyon konusunda ek ilerleme kaydedilmediğine işaret etmesinden sonra Salı günü pek değişmeden kapandı.

Külçe, Salı günü Hazine getirilerindeki yükselişin yanı sıra, Powell’ın Fed’in bu yıl faiz indirimine ait piyasanın ima ettiği beklentilerde bir diğer çöküşe işaret eden yorumlarının akabinde dolardaki yükselişe direndi. Daha yüksek borçlanma maliyetleri ve daha güçlü bir dolar, getirisi olmayan bedelli metal için çoklukla olumsuz bir durum olsa da, birtakım izleyicileri şaşırtan bir biçimde haftalardır süren yükseliş trendini sürdürüyor.

Merkez bankalarının güçlü alımları ve Çinli tüketicilerin artan talebi de dahil olmak üzere uzun müddettir devam eden takviyeler de fiyatları destekliyor.

Spot altın, Singapur saati ile 08:06 prestijiyle, Cuma günü ulaştığı tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 2.431,52 doların yakınında, ons başına 2.381,99 dolar düzeyinde sabit kaldı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi beş günlük yükselişin akabinde yatay seyretti. Gümüş, platin ve paladyum yükselişe geçti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir