1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Akademi kararını verdi: Netflix sinemaları Oscar’da yarışabilecek

Akademi kararını verdi: Netflix sinemaları Oscar’da yarışabilecek
0
Netflix ve Amazon Prime Görüntü üzere dijital yayın servisleri tarafından hazırlanan sinemalar, Oscar Akademi Ödülleri’nde yarışa devam edecek. Mevzuyla ilgili bugün resmi bir açıklama yayınlayan Akademi yönetim kurulu, gerekli oylamaların yapıldığını ve Netflix sinemalarının Oscar’da yarışına imkan sağlayan hususta rastgele bir değişikliğin yapılmaması tarafında karar alındığını açıkladı.

Netflix’in Roma sinemasıyla 91. Akademi Ödülleri’nde yakaladığı muvaffakiyet bildiğiniz üzere Hollywood’un birtakım büyük isimlerini rahatsız etmişti. Netflix’e karşı başlatılan savaşın ön saflarında yer alan ünlü direktör Steven Spielberg, bir sözcüsü aracılığıyla şubat ayında IndieWire’a yaptığı açıklamada, Netflix sinemalarının Oscar yerine Emmy ödül merasimlerinde müsabakası gerektiğini savunmuştu.

Spielberg geçtiğimiz günlerde gerçekleşen yönetim kurulu toplantısı öncesinde Akademi’nin öteki büyük isimlerinden takviye almayı ve ilgili kuralda değişiklik yapmayı amaçlıyordu. Fakat yapılan oylamada Netflix ve öbür yayın servislerinin lehine karar çıktı.

Söz konusu unsur, Los Angeles’taki sinema salonlarında en az 7 gün yayınlanan rastgele bir sinemanın Oscar Akademi Ödülleri’nde yarışabileceğini söylüyor. Yani Netflix sinemaları sinema salonunda vizyona girdiği gün dijital olarak da yayınlanabilecek ve bu durum Oscar’da yarışına engel olmayacak.

ABD Adalet Bakanlığı da konuya el attı

Oscar-Netflix tartışmasını yakından takip eden kurumlar ortasında ABD Adalet Bakanlığı da vardı. Yönetim kurulu toplantısı öncesinde Akademi yetkililerine bir ikaz mektubu gönderen Adalet Bakanlığı, söz konusu kuralda Netflix aleyhine yapılacak potansiyel bir değişikliğin rekabet kanunlarını ihlal edebileceğini tabir etti.

Bu tartışmaların alevlenmesine neden olan Roma sineması, 91. Akademi Ödülleri’nde En Uygun Direktör, En Yeterli Sinematografi ve Yabancı Lisanda En Güzel Sinema olmak üzere üç farklı kategoride ödül almıştı. Alfonso Cuaron tarafından yönetilen Roma ayrıyeten En Güzel Sinema kategorisinde de adaylardan birisiydi. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir