1. Anasayfa
 2. İşletme

Airbnb’nin SWOT Analizi

Airbnb’nin SWOT Analizi
Airbnb'nin SWOT Analizi
0

Airbnb bir konaklama şirketidir. Bir Amerikan çevrimiçi pazar yeri ve 2008 yılında kurulan ve merkezi San Francisco, California, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir konukseverlik hizmeti aracı şirketidir.

Yaklaşık 192 ülkede varlığına sahiptir. Airbnb üyeleri, turizmden, konaklama yerlerinden veya ana ev sahiplerinden birini sunmak veya düzenlemek için hizmetten yararlanabilir. Airbnb herhangi bir gayrimenkul listesine sahip değil, aynı zamanda etkinliklere ev sahipliği yapmıyor.

Her rezervasyon için bir komisyon alan bir komisyoncu olarak hareket eder. Şirket kurucuları oturma odasına dairelerini yatak ve kahvaltıya çeviren bir hava yatağı yerleştirdikten sonra kuruldu. Bu San Francisco’nun sahip olduğu yüksek kira bedelini dengelemek için yapıldı. 

Airbnb, yerel ev sahiplerine sahip gezginlerin çevrimiçi topluluk pazar yeri bağlantısıdır. Şirket, insanların daha az süreli olarak konaklama kiralama, bulma ve rezervasyon yapmalarına izin verir.

Ayrıca, insanların ekstra alanlarını paylaşmalarına ve ekstra gelir elde etmelerine izin verir. Şirket seyahat ve turizm endüstrisinde devrim yarattı.

Kısa süreli barınma ve turizmle ilgili faaliyetler sunarak konukların misafirlerini ağırlayabilecekleri bir platform sağlar. Konuklar, konaklama tipi, tarih, fiyat ve konum gibi çeşitli filtreleri kullanarak konaklama arayabilirler.

Hatta belirli bir tür ev, tatil evi, yatak ve kahvaltı arayabilirler. Evsahibi fiyat, kiralık yer, konuk sayısı, kurallar, ev tipleri ve diğer olanaklar gibi detaylar sağlar.

Hosts, fiyatlarını Airbnb’nin önerileriyle belirledi. Ev sahipleri ve konuklar ayrıca konaklama ve Airbnb deneyimleri hakkında yorum bırakabilir. Toplantı sahipleri ve misafirlerin kullanıcıları, Google veya Facebook hesaplarına bağlanarak çevrimiçi bir varlık aracılığıyla doğrulanabilir .

Bu yazı ile Airbnb’nin SWOT analizini tartışalım .

Swot Analizi

Airbnb’nin SWOT Analizindeki Güçlü Yönleri

 • Köklü Marka – Airbnb köklü bir markadır ve çalıştığını halk arasında iyi bir imajı vardır. Şirketin iş modeli, otel ve misafirlerle karşılaştırıldığında şirketin düşük fiyatlarla rekabet etmesini sağlıyor.
 • Ürün Genişletme – Airbnb ürünlerini ana konaklama alanı dışına genişleterek uçtan uca bir seyahat platformu oluşturmayı hedefliyor. Ayrıca, rehberli turlar, yemek pişirme dersleri ve buluşmalar gibi rehberlerle misafirlerin etkinlik rezervasyonu yapmalarını sağlayarak faaliyetlerini genişletti.
 • Otellere Ucuz Bir Alternatif – Airbnb, diğer tatil yerlerine ve otellere göre daha ucuz bir alternatif olarak kabul edilir. Hizmetlerin fiyatları yere göre rekabetçi. Müşteriler alışveriş yapabilir ve bütçelerine uygun bir yer seçebilirler.
 • Global Tanıma – Airbnb global düzeyde tanınmıştır ve ev sahibi ve misafirleri içeren birçok kullanıcı görmektedir.
 • Airbnb Plus – Airbnb Plus, Airbnb tarafından 2018 yılında piyasaya sunulan özel bir özelliktir. Airbnb Plus altındaki çeşitli seçenekler, otellerde bulunanlar gibi, standarttan lüks listelere kadar ilave olanaklardır.
 • Airbnb Koleksiyonları – Airbnb tarafından 2018 yılında başlatılan Airbnb Koleksiyonları, belirli durumlar için ideal olan evler sunuyor. Airbnb koleksiyonları altındaki çeşitli seçenekler arasında işe yönelik Airbnb, ailelere yönelik Airbnb ve akşam yemeği partileri için evler, toplantılar ve düğün yer almaktadır. İş için Airbnb, çalışanlarla işle ilgili birçok seyahatini yöneten şirketler için çeşitli araçlar sağlar.
 • Sosyal Medya Varlığı – Airbnb, müşteriler arasında maksimum görünürlük elde etmek için birçok sosyal medya platformunda varlığına sahiptir.
 • İyi Müşteri Hizmeti – Airbnb , şirketin temel güçlü yönlerinden biri olan 7/24 mal müşteri hizmetleri sunmaktadır. Müşterileri mutlu ettikleri zaman, onlar için çok fazla kullanıcı var.

Airbnb’nin SWOT Analizindeki Zayıf Noktalar

 • Yasalar ve Düzenlemeler İhlaller – Airbnb, çeşitli konut yasalarını ve düzenlemelerini ihlal etmekten kaynaklanan sorunlarla karşı karşıyadır.
 • Kötü Varlığa Sahip Olmak – Kötü bir ev sahibi olmak, şirketin itibarına zarar verebilir. Herhangi bir durumda ev sahibi Airbnb kurallarına uymazsa, sonuçlarla yüzleşebilir. Sosyal medyada zayıf derecelendirmeler ve tepkiler olduğunda, şirketin mevcut iş dünyasındaki kazancına isabet ediyor.
 • Kopyalanması Kolay İş Modeli – Airbnb iş modelinin kopyalanması kolaydır ve başarısı için çok büyük bir zayıflıktır.
 • Konuk İnceleme Sisteminin Amacı – Airbnb, misafirlerin ve ev sahiplerinin konaklamalarını yaptıktan sonra birbirlerini değerlendirebilecekleri bir inceleme sistemi yapılandırmıştır. Her ikisi de bir inceleme verdiğinde, toplantı sahipleri ve konuklar yorumları göremez.
 • Daha Yüksek Fiyatlar  – Airbnb, konaklama için yüksek bir fiyatla sonuçlandığı için eleştirildi. Birkaç bölgedeki kiralama fiyatları, mülklerini uzun vadeli kiralama pazarından uzak tutması ve bunun yerine Airbnb aracılığıyla kısa vadeli konutlar için daha yüksek kiralama oranları elde etmesi nedeniyle artmıştır.

Fırsatları ve Airbnb’nin Geleceği

 • Gelişmekte Olan Pazarlara Genişleyin – Airbnb, daha az rekabete sahip, gelişmekte olan pazarlara genişleyebilir. Bu, büyük bir iş fırsatı sağlar .
 • Ürününü Genişlet – Airbnb, ürün yelpazesini ve tekliflerini genişletebilir . Bu, müşterilere daha iyi hizmet etmelerini sağlar. Örneğin, seyahat rehberleri, araç kiralama vb. sağlayarak ürününü genişletebilir.
 • MobileApp Kullanımı – Mobil uygulamanın kullanımı arttıkça, Airbnb, daha çok kazanacaktır.
 • Düşük Fiyat ve Kişisel Dokunuş – Airbnb’nin düşük fiyatı ve kişisel dokunuşları, görünürlüklerini artırmalarını ve daha fazla gelir elde etmelerini sağladı.

SWOT’taki Tehditler Airbnb Analizi

 • Her Ülkedeki Yasa ve Düzenlemeler – Airbnb hizmetleri, yaklaşık 192 ülkede mevcuttur. Her eyalet ve ülkenin uyması gereken kanun ve yönetmelikleri vardır. Şirket, yerel yasalara uymaları için konuklara ve ev sahiplerine özenle güvenmelidir.
 • Davalar – Şirket halihazırda New York, Florida, vb. Yerlerde dünya genelinde bazı davalar ve para cezaları ile karşı karşıyadır. Barselona Yetkilileri, Airbnb şirketine turizm yasalarını ihlal ettiği için yaklaşık 30.000 Euro para cezası verdi. New York Yetkilileri bile yasadışı otelleri işlettiği için Airbnb’ye para cezası verdi.
 • Yarışmacılar – Airbnb için VRBO, tripping.com, tripping.com ve daha pek çok rakip var. Bu Airbnb şirketi için zor bir zaman verebilir.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir