1. Anasayfa
 2. Ekonomi

AB rekabet gücünü artırmak istiyor

AB rekabet gücünü artırmak istiyor
0

Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel’de gerçekleştirilen AB Önderler Tepesi’nin akabinde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Toplantıda, rekabet edebilirlik ve yatırımlar hakkında derinlemesine bir görüşme gerçekleştirdiklerini anlatan Michel, “Tek Pazar hepimizin geleceği ve refahı için çok temel bir kıymettir. Tek Pazarı geliştirmemiz ve derinleştirmemiz lazım.” diye konuştu.

Stratejik kesimlere yatırım

Michel, AB’nin sanayi stratejisini de geliştirmesi gerektiğine işaret ederek, “Stratejik dallara yatırım için daha fazla parayı ve kaynağı harekete geçirmemiz gerektiğinin farkındayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Yatırım stratejisi ve tasarruflar konusunda birtakım kararlar aldıklarını belirten Michel, bu alanda atılacak adımlar için sistemli biçimde görüşmeleri sürdüreceklerini anlattı.

Michel, AB başkanlarının iflas hukuku konusunda ahenk sağlanması gerektiği görüşünde olduğunu tabir etti.

Avrupa’daki şirketlerin iş şartlarının yakınlaşmasının da değerine dikkati çeken Michel, böylelikle bilhassa yatırımlardan daha fazla yararlanılabileceğini söyledi.

Michel, hudut ötesi sermaye erişimi konusunun da toplantıda ele alındığını belirterek, başkanların AB Komitesinden hudut ötesi sermaye ve mali piyasa aktörlerini tesirli formda denetlemeye imkan sağlayacak şartları değerlendirmesini istediğini anlattı.

AB Konseyi Başkanı Michel, zirvenin ardından toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ekonomi ve güvenlik temelimiz dış kaynaklara ziyadesiyle bağımlı bu da rekabet gücümüzü ve nüfuzumuzu olumsuz etkiliyor.” sözünü kullandı.

Avrupa’nın rekabet edebilirlik konusunda yeni bir mutabakata gereksinim duyduğuna işaret eden Michel, bunun güçlü bir Tek Pazar, gerçek bir enerji birliği, güçlü sanayi siyaseti ve sermaye piyasası birliğine bağlı olduğunu anlattı.

Michel, “AB’de 33 trilyon euro’luk özel tasarruf bulunuyor. Bunu şirketlerimize yönlendirmenin yollarını bulmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen de AB’nin Tek Pazarı güçlendirmesi ve rekabetçiliğini artırması gerektiğini söyledi.

AB’nin dijital alanda dünya standartlarında firmalara sahip olmasının ehemmiyetine dikkati çeken von der Leyen, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Avrupa’ya rekabetçi ve güçlü bir savunma endüstrisine sahip olmanın ne kadar değerli olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Von der Leyen, AB içinde sermaye piyasalarının ve finans sisteminin parçalanmış olduğunu anımsatarak, günümüzde sermaye birliğini geliştirmenin kıymetini anlattı.

Liderlerin güç maliyetlerinin düşürülmesi konusunu da ele aldıklarına işaret eden von der Leyen, “Enerji maliyetleri, Avrupa’nın rekabet gücünü etkilemeye devam ediyor. Yüksek güç maliyetleri bilhassa çelik, cam, çimento, kimyasal yahut gübre üzere güç ağır dalları etkiliyor.” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir