1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Togg, üçüncü modeli T8X’in çalışmalarına başladı

Togg, üçüncü modeli T8X’in çalışmalarına başladı
0

Gürcan Karakaş, Bursa Gemlik’teki Togg Teknoloji Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen test sürüş programında değerlendirmelerde bulundu.

T10X’in dört çeker versiyonunun haziran-temmuz aylarında “limited edition” versiyonuyla satışa sunulabileceğini lisana getiren Karakaş, Togg’un yurt dışına açılacağı vakte ait bilgiler paylaştı.

Karakaş, “Bu yılın sonundan itibaren Avrupa’da yavaş yavaş yer edinmek üzere faaliyetlerimize devam ediyoruz. Zati şirketimiz Togg Europe GmbH’yı 2021’in mayıs ayında kurmuştuk, altyapıyı da oluşturuyoruz şu an. T10X’in Avrupa’daki ön satışlarına bu sene sonunda başlayıp, yeni model yılında da (2025) teslimatlara başlamak istiyoruz.” dedi.

“Yurt dışı stratejimiz pazar dinamiklerine uygun halde güncelleniyor”

Gürcan Karakaş, markanın yurt dışı gaye pazar stratejisinin pazar dinamiklerine uyumlu olarak güncellendiğini belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Birkaç yıl ‘İskandinav ülkelerden başlar, Hollanda ve Belçika’ya, akabinde yavaş yavaş bölgenin merkezine geliriz’ demiştik. Bunu değiştirdik. Zira bölüm çok süratli gelişiyor ve Çinli markalar çok süratli bir halde her yere yayılıyor. Hasebiyle bilhassa Avrupa’nın en büyük pazarı olan Almanya, Fransa, İtalya üçgeni büsbütün dolmadan biz daha yolun başındayken oraya girme kararı aldık. Zira artık kendimizde de o gücü ve tecrübesi de hissediyoruz.”

“İlk üretim yılında 20 bin adet üretmiş ve satmış diğer bir şirket yok”

Togg CEO’su Karakaş, birinci modellerini satışa sunduklarında rekor bir talep gördüklerinden bahsederek, 18 saatte 2023 yılındaki üretmeyi planladıkları tüm araçları sattıklarını söyledi.

İlk 8 saatte 2022 yılında satılan tüm elektrikli arabaların sayısından daha fazlasını sattıklarını lisana getiren Karakaş, şu açıklamalarda bulundu:

“Buradan iki kıymetli soruya karşılık aldık; birincisi ‘Türkiye bu türlü bir değişime hazır mı?’ idi, hazır olduğunu gördük. KullanıcılarT10X’i bilerek, isteyerek alıyor. Siparişlerin yüzde 80’den fazlası en donanımlı versiyon için geldi. Ve biz 2023 Nisan ayından yılın sonuna dek birinci 20 binin teslimatını yaptık. Dünyada, Avrupa’da, Amerika’da, Çinli şirketler ortasında, birinci üretim yılında 20 bin adet üretmiş ve satmış diğer bir şirket bildiğimiz kadarıyla yok. O açıdan hem ülkemiz için hem de hepimiz için güzel bir muvaffakiyet başarı, âlâ bir başlangıç daha doğrusu. Bundan sonra da ardını getirmemiz lazım. Daima birlikte onun için de gece gündüz çalışıyoruz.”

“Başarımız yeni modellerle devam edecek”

Gürcan Karakaş, bu muvaffakiyetin yeni modellerle süreceğini, devamının ikinci modelleri fastback ve üçüncü modelle geleceğini anlattı.

Ocak ayında T10F’yi sergilediklerini anımsatan Karakaş, “Gösterdik lakin bir sene evvelce bunun çalışmalarını yapıyorduk. Artık tıpkı formda T10F’nin sonrasının da çalışmalarını yapıyoruz, yani daima söylediğimiz B segmentindeki bir SUV’un çalışmalarını yapıyoruz. Seneye bu vakitler T10F’nin satışları başladıktan bir süre sonra da T8X’i de göstermeye hazır hale gelebiliriz.” formunda kelamlarını tamamladı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir