1. Anasayfa
 2. Ekonomi

AB Önderler Tepesi’nde gündem iktisat ve rekabetçilik

AB Önderler Tepesi’nde gündem iktisat ve rekabetçilik
0

AB üyesi 27 ülkenin devlet yahut hükümet liderlerinin iştirakiyle Belçika’nın başşehri Brüksel’de düzenlenen AB Başkanlar Zirvesi’nin ikinci gün oturumu başladı.

Zirve girişinde açıklamalarda bulunan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “Avrupa’nın daha fazla yatırıma muhtaçlığı var” dedi.

Liderler ortasında çeşitli programlar için ortak borçlanma konusunda da görüşmeler olduğuna işaret eden Michel, kimi ülkelerin ortak borçlanmadan yana kimilerinin ise buna karşı olduğunu söyledi.

Michel, AB içinde sermaye piyasaları birliğini kurmak ve Avrupa Yatırım Bankası’nın stratejik kesimlere yatırım kapasitesini artırmak için somut tekliflerin masada olduğunu vurguladı.

“Dünyanın geriye kalanıyla bir sübvansiyon yarışına girilmesi taraftarı değilim” diyen Michel, mevcut düzenlemelerin geliştirilmesine ve güç birliğinin tamamlanmasına kıymet verdiğini belirtti.

“Üç piyasa ‘Tek Pazara’ entegre edilmeli”

AB üyesi ülke başkanlarının talebiyle Tek Pazarın mevcut durumu ve nasıl geliştirilebileceği konusunda rapor hazırlayan ve bulgularını toplantıda paylaşacak olan eski İtalya Başbakanı Enrico Letta da, “Kaybedecek vakit yok. Ekonomik performans açısından AB ile başkaları ortasındaki fark giderek büyüyor” dedi.

AB içinde parçalanmışlığı ortadan kaldırmak için Tek Pazarın güçlendirilmesi gerektiğini anlatan Letta, “Enerji, telekomünikasyon ve finans piyasalarında rekabetçiliği kaybediyoruz. Bu nedenle bu 3 piyasayı Tek Pazara entegre etmeliyiz” diye konuştu.

Letta, Tek Pazarda, malların, hizmetlerin, sermayelerin ve şahısların özgür hareket ettiğini anımsatarak, buna günümüzde araştırma, bilgi, marifet, data, yapay zekanın da dahil edilmesinin değerini vurguladı.

Zirve, AB’nin ekonomik açıdan rekabet gücünü artırmaya odaklanacak.

AB’deki işletmelerin büyüme ve yenilik için finansman ve sermayeye erişimde yaşadığı sıkıntılar tartışılacak tepede, Avrupa rekabet gücü mutabakatı yapılması pahalandırılacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir