1. Anasayfa
 2. Ekonomi

AB idaresinin başı için Draghi’nin de ismi geçiyor

AB idaresinin başı için Draghi’nin de ismi geçiyor
0

Avrupa’da yaklaşan AP seçimleri öncesinde, AB’de yeni periyodun nasıl şekilleneceğine yönelik tartışmalar sürüyor.

İtalyan basınında çıkan haberlere nazaran, Draghi, son olarak dün Brüksel’de toplumsal haklar bahisli bir konferansta yaptığı konuşmayla dikkati çekti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in, AB iktisadının ABD ve Çin ile nasıl rekabet edebileceğine dair bir rapor hazırlamasını istediği Draghi, dünkü konuşmasında şunları kaydetti:

“Bugünün ve yarının dünyasına uygun bir AB’ye gereksinimimiz var. Hazırladığım raporda önerdiğim şey, radikal bir değişikliktir. Muhtaçlığımız olan şey bu. Siyasi ahengin, dünyanın geri kalanındaki değişimler tarafından tehdit edildiği gerçeğinin farkında olmalıyız. Rekabet gücümüzü tekrar tesis etmek, tek başımıza ya da birbirimizle rekabet ederek başarabileceğimiz bir şey değil. AB olarak daha evvel hiç yapmadığımız halde hareket etmemiz gerekiyor.”

Draghi’nin AB’nin geleceğine yönelik bu sözleri, İtalyan basınında geniş yer bulurken, La Stampa gazetesi, “Draghi alana iniyor” manşetini attı.

Gazetenin haberinde, “AB içinde, Draghi’yi işaret edenlerin cephesi genişliyor” yorumunu yaparken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un akabinde Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın da Draghi ile alakalı olumlu bir yaklaşım gösterdiği ve bir soru üzerine “Draghi’yi beğeniyorum. Başarılı biri.” biçiminde karşılık verdiği söz edildi.

Gazetenin bir öteki haberinde ise Draghi’nin AB Kurulunun başına geçmek için bahtının, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin kendisini desteklemesine bağlı olduğu belirtildi.

76 yaşındaki Draghi dışında, eski Portekiz Başbakanı Antonio Costa ile halihazırdaki AMB Başkanı Christine Lagarde’ın isminin de bir sonraki AB Komitesi Başkanlığı için adaylardan olabileceği kaydedildi.

Mario Draghi, 2011-2019 yıllarında AMB Başkanlığı, 2021-2022 yıllarında da İtalya Başbakanlığı yapmıştı.

AB’nin siyasi geleceğinin şekilleneceği AP seçimleri, 6-9 Haziran 2024’te gerçekleştirilecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir