360 ​​Geribildirim ve Performans Değerlendirmesi
360 ​​Geribildirim ve Performans Değerlendirmesi
0

Çalışan değerlendirmeleri, yöneticilerin iş performans değerlendirmeleri geri bildirim sağlama yoludur. Bir çalışanın performansı, yukarıdan aşağı değerlendirme, hedeflere göre yönetim (MBO), öz değerlendirme ve 360 ​​derece geri bildirim dahil olmak üzere çeşitli değerlendirme sistemleri kullanılarak ölçülür.

Çalışan Performansı Kontrol Noktaları

Çalışan performansının ölçülmesi, malzemeler tencereye eklendikçe çorba tadı gelmesine benzer. Çorbanın her kontrol noktası veya tadı, aşçıya çorbanın tadını doğru yapmak için ne yapılması gerektiğini söyler. Bir tarifle başlar, malzemeleri toplar, pişirmeye başlar ve yol boyunca tadını ala ala devam eder. İşi bittiğinde müşterileri çorbayı tadını çıkararak veya şikayet ederek değerlendirir. Çalışan değerlendirmeleri aynı şekilde çalışır.

Çalışanın değerlendirme çalışanın iş performansını ölçmek için bir yöntemdir. Çalışan değerlendirmesi, genellikle altı ayda bir veya yılda bir olmak üzere farklı aralıklarla düzenli incelemelerden oluşmaktadır. Çalışan değerlendirmeleri, genellikle örgütsel hedeflere odaklanmış ve aşağıdaki gibi şeyleri ölçen önceden belirlenmiş bir dizi kritere dayanır:

 • Davranışlar
 • Verimlilik
 • Güçlülükler ve zayıflıklar

Yaygın Olarak Kullanılan Çalışan Değerlemeleri

Bir çalışanın performansını değerlendirmek için kullanılabilecek çeşitli değerlendirme türleri vardır. En sık kullanılan değerlendirmeler:

 • Yukarıdan aşağıya değerlendirme
 • Hedeflere göre yönetim (MBO)
 • Öz değerlendirme
 • 360 derece geri bildirim

Yukarıdan Aşağıya Değerleme

Yukarıdan aşağıya değerlendirme en yaygın olarak kullanılandır, doğrudan bir denetim otoritesi tarafından bir çalışan değerlendirmesi içerir. Yönetim tarafından belirlenen önceden belirlenmiş hedeflerin tamamlanmasına dayanır. Verimlilik, davranış ve hedeflerin tamamlanması genellikle ölçülür. Bu yöntemin sonuçları yükselişler ve promosyonlar için kullanılır.

Çorbacı sahibi Bayan Ezgi, çorba üretimi ve satışı için hedefler koyuyor. Çalışanlara, her gün kaç çorba yapmaları ve satmaları gerektiğine ilişkin değerlendirmeleri için kriterler verilmektedir. Farklı aralıklarda, işe alındıkları zaman ve her değerleme döneminde, Ezgi üretim ve satışları hesaplar. Bu kriterlerle karşılaştırılır ve daha sonra geri bildirim verilir.

Hedeflere Göre Yönetim (MBO)

MBO olarak da adlandırılan Hedeflerle Göre Yönetim, hedef belirleme konusunda yönetim ve çalışan işbirliğini içerir. Hedefler belirlendikten ve üzerinde anlaşmaya varıldığında, yönetim sonuçları geri bildirim sağlamak için kullanır.

Vardiya yöneticileri gibi üst düzey çalışanlar farklı değerlendirilmektedir. Yöneticiler çorbanın tadını çok daha fazla sorumlu olduğu için değerlendirme yöntemi daha işbirlikçi olmalıdır. Ezgi ve yönetici organizasyonel hedefler üzerinde birlikte çalışacaklar. Anlaşma yerine getirildikten sonra, yönetici hedeflerin yerine getirilmesinden sorumlu olacaktır.

Öz değerlendirme

Öz Değerlendirme, çalışanın kendisi tarafından yapılan performans değerlendirmesidir.

Çalışan gerçek performansını, kendisi için belirlenen hedeflerle karşılaştıracaktır. Bu yöntemin sonuçları genellikle hedefe ulaşma, davranışsal, problem çözme becerileri, iletişim becerileri ve ekip çalışmasıdır. Genellikle çalışanın performansını artırmayı planladığı yolları listeleyen profesyonel bir gelişim veya büyüme planı vardır. Bu, ek eğitim, eğitim veya daha yüksek verimlilik hedeflerini içerebilir.

Ezgi ayrıca tüm çalışanların kendi performanslarının bir envanterini çıkarmasını sever. Bu, çalışanların bir süre boyunca performansları üzerinde düşünmeleri için iyi bir kontrol noktasıdır. Bu yöntemi esas olarak çalışanlarını geliştirmek için yapabileceği değişiklikleri belirlemek için kullanır.

360 Geribildirim

360 Derece Geribildirim, bir çalışanın şirket içindeki ve şirket dışındaki birçok farklı kişiden performansı hakkında bir geri bildirim şeklidir. Geri bildirimler, taraflar arasındaki ilişkiye dayalı olarak birden fazla bakış açısıyla toplanmaktadır. Şirket içinde, astlar, akranlar, amirler ve kendisi gibi şirket dışından ve dışarıdan müşteriler ve satıcılardan geri bildirim verilir. Geri bildirim, çalışanın yetkinliklerini geliştirmek ve hedefler belirlemek için bir yol haritası olarak kullanılır. Bu yöntem genellikle ödeme veya promosyonla bağlantılı değildir. Esas olarak kendini geliştirmek için kullanılır.

Genel müdür aşçılar, aşçılar, müşteriler ve satıcılar gibi birçok farklı kaynaktan gelen geri bildirimler kullanılarak değerlendirilir. Bu yaklaşım, birçok vantajdan değerli geri bildirimler üretir.

Makale Özeti

Çalışan değerlendirmesi, çalışanların iş performansını ölçme yöntemidir. Uzmanlar, çalışanların hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını değerlendirmek için kullanılır. Değerlendirmeler, genellikle altı ayda bir veya yılda bir farklı aralıklarla yapılır ve davranışlar, verimlilik ve güçlü ve zayıf yönler gibi şeyleri ölçer. Yöneticiler çeşitli değerlendirme türleri kullanır:

 • Yukarıdan aşağıya değerlendirme yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir ve hedefin gerçekleştirilmesine dayalı olarak çalışan performansının ölçülmesini içerir.
 • Hedeflere göre yönetim (MBO) daha işbirlikçi bir yaklaşım benimser, çünkü yönetici ve çalışan hedeflerini birlikte belirler.
 • Öz değerlendirme daha yansıtıcıdır, çünkü çalışan aslında kendi gelişim hedeflerini belirler ve sonuçları değerlendirir.
 • 360 derece geri bildirim, diğer değerlendirme yöntemlerinin aksine, kuruluş içinden ve dışından birçok insanı içerir. Her kişi çalışanla ilgili olarak kendi ilişkilerinde geri bildirim sağlar.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir