1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Yeni Intel laptop işlemcileri 5GHz sürat sunuyor

Yeni Intel laptop işlemcileri 5GHz sürat sunuyor
0
Üst düzey laptoplar için yeni işlemcilerini tanıtan Intel, evvelki nesillere nazaran daha yüksek performans ve daha çok erişilebilirlik sunuyor. Yeni 9. Kuşak H-serisi işlemciler, 45W güçle çalışıyor ve karşımıza çoklukla oyun ya da iş odaklı laptoplarda çıkacak. 
Yeni işlemci ailesinin yıldızı olan Core i9-9980HK, 5GHz’lik turbo hızıyla göz dolduruyor. Şimdiye kadar laptop çiplerinde ulaşılamayan bu sürat, işlemcinin kilitsiz olması sebebiyle sürat aşırtma yapılarak daha da arttırılabileceği manasına geliyor. Evvelki i9 çipleri üzere 9980HK da sekiz çekirdek, 16 iş parçacığı ve 16MB önbellek ile geliyor. Ek olarak yeni çipler Intel’in en yeni Wi-Fi 6 ağ kartlarını destekliyor ve 2,4Gbps suratlara ulaşabiliyor. 
Intel’e nazaran yeni işlemciler 4K görüntü düzenlemede yüzde 54’e, oyunlarda ise yüzde 56’ya varan performans artışı sunuyor. Yeni işlemcileri içeren laptoplar bugünden itibaren Acer, Asus, Dell, HP, Razer, Lenovo ve MSI tarafından satışa sunuluyor. 
Intel laptop serisine ek olarak 9. Kuşak ailesini masaüstünde de 25’ten farklı işlemciye adapte etti. Celeron, Pentium Gold, Core i3, i5, i7 ve i9 serileri içerisinde bilhassa Celeron ve Pentium Gold modelleri giriş düzeyi bilgisayarlara daha fazla güç sağlayacak. 

Tüm bu yeni işlemciler hâlâ Intel’in 14nm üretim bandını kullanıyor. Birkaç kuşaktır bu sınırdan çıkamayan Intel, açıklamalarına nazaran bu yılın sonlarında daha küçük transistör boyutlarına geçiş yapacak. Bu geçiş yaşanırsa işlemcilerde performans ve verimlilik artışı da onu takip edecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir