1. Anasayfa
 2. Ekonomi

TOÇEV 30. yılında 8,3 milyon öğrenciye ulaşıyor

TOÇEV 30. yılında 8,3 milyon öğrenciye ulaşıyor
0

TOÇEV Kurucusu ve Yönetim Kurulu Lideri Ebru Uygun Bloomberg HT’de Üst Seviye programında Dilek Maliki’ye konuk oldu.

30. yılını kutlayan TOÇEV’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Lideri Uygun geçtiğimiz yılı kıymetlendirdi. Uygun, sarsıntı felaketi nedeniyle 50’den fazla öğrenciyi vakıf bünyesine alarak tüm masraflarını üstlendiklerini ve bu sayıyı artırmak istediklerini belirterek şunları söyledi:

Geçen sene çok önemli bir felaket yaşandı biz de sivil toplum örgütü olarak birinci etapta kendi öğrencilerimize, sarsıntı bölgesindeki öğrencilerimize ve ailelere ulaştık. Onların bütün muhtaçlıklarını karşıladık. Sonrasında akut periyotta çalışan bütün öbür STK’lara dayanak verdik. Akabinde 6 ay boyunca sarsıntı bölgesinde bulunarak çocuklara ve ailelere ruhsal açıdan takviye vermeyi sürdürdük. Oradan 50’den fazla öğrenciyi vakıf bünyesine aldık ve bu çocuklar 16 sene boyunca ilkokuldan üniversiteye kadar bizimle olacaklar. Okul muhtaçlıkları, sıhhat gereksinimleri ve toplumsal aktivitelerine kadar bütün takviyeleri sağlayacağız. Şu anda Adıyaman ve Maraş bölgesindeki öğrencilere takviye veriyoruz artık Hatay’dan da öğrenciler alacağız ve böylelikle öğrenci sayımız artarak devam edecek.

Cumhuriyetin 100.yılı da bizim için çok kıymetliydi, Türkiye genelindeki 100 tane öğrencimizi Anıtkabir’e götürdük. Bizim de zati 30.yılımız olması nedeniyle çok heyecanlı ve manalıydı.

23 Nisan’da çocuklarımız için bir balo yapacağız. Bir hotelin dayanağıyla, o güne özel çocuklarımıza bir şölen yapacağız. Bunun gayesi 23 Nisan’ı anmak ve manasını çocuklara daha düzgün anlatabilmek.

Türkiye’de Eğitim

30 yılı değerlendirdiğimde ilkokuldaki kız erkek öğrenci sayısının eşit sayıya ulaştığını görüyoruz. En azından bu bir biçimde eşitleniyor. Artık ailelerde de daha çok farkındalık var. Ebeveynler bizi arıyorlar çocuğumuzu okutmak istiyoruz diye. Anne-baba eğitimlerine katılıyorlar.

Çocukların ve gençlerin bilhassa ergen periyotlarında takviye olmak da çok çok kıymetli, biz Bakanlıkla da bir arada projeler yaptık bu mevzuda çok da hoş geri dönüşler oldu.

Fiyatlar ve Eğitim

Özel okullar çoğalmaya başladı ve özel okulların fiyatları çok artmaya başladı. Evvelce devlet okullarına çok yük verilirdi ve o vakit kalitede çok farklıydı. Özel okulların kaliteli ve kalitesiz olanları da var ve kalitesiz okulların da yüksek fiyatları var. Yurtdışından okullar tabi ki daha cazip gözüküyor ve bu bahiste yurtdışına kayma var. Türkiye’de meslek okullarının da çoğaltılması gerekiyor.

Finansman ve STK’lar

Türkiye genelinde 8 milyon 300 öğrencinin eğitimine dayanak veriyoruz. 30. yılımızı doldurduk ve ayakları yere basan bir kuruluşuz. Güçlü ekonomik şartlar, enflasyonun yüksek olması doğal olarak bizi etkiliyor zira gelen dayanaklarla ayakta duruyoruz. Burada en değerli nokta proje bazlı çalışmak gerekiyor. Kurumlarda hakikaten sürdürülebilirliği öne çıkarmak gerekiyor. Tabi ki dayanaklarda bir azalma var, mesela bir çocuğu tek başına okutan biri artık bir kümeye girip okutuyor. Sonuçta yeniden takviyesini veriyor. Sarsıntı vaktinde Türk şirketlerinden bilhassa çok takviye aldık ve onlar hala dayanaklarını sürdürüyorlar. Sivil toplum kuruluşunun çok şeffaf, muteber ve net olması lazım.

Tarım Projesi

Bizim biriktirdiğimiz bir bütçe vardı ve 53 dönümlük bir arazi aldık. Buraya 1800 tane badem ağacı diktik. 4 bin lavanta ağacı ve meyve ağaçlarımız var. Bu sene 3. Yılımız doluyor burada hedef badem ağaçlarından gelir sağlamak. Diğer arazi de aldık yeni projelerimiz var. 30 dönümlük bir arsa da Edremit’te Kaz Dağlarının karşısında aldık. Burada çocuklarımız için bir kamp alanı oluşturacağız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir