1. Anasayfa
 2. Sosyal Psikoloji

Sezgisel Türler: Kullanılabilirlik, Temsil Edilebilirlik ve Temel Oran

Sezgisel Türler: Kullanılabilirlik, Temsil Edilebilirlik ve Temel Oran
0

Beynimizin bilgiyi işlemek ve sonuç çıkarmak için stratejiler kullandığını biliyor muydunuz? Bu zihinsel stratejilerle sonuçlara ulaşabilmemize rağmen, bazen akıl yürütmemiz kapalı olabilir. Beynimizin bu sonuçları nasıl çıkardığını ve neden yanlış olabileceğini keşfetmek için bu makale hazırlandı.

Sezgisel

Her gün kararlar alır ve yargılar yaparız – birine güvenebilirsek, bir şey yapmamız (ya da yapmamamız), hangi yolu seçmemiz gerekiyorsa, üzgün olan birine nasıl cevap verileceği… liste uzayıp gidiyor. Bu kararların ve kararların olası her sonucunu dikkatlice değerlendirip analiz etseydik, asla başka bir şey yapmazdık!

Neyse ki, sezgimiz sezgisel tarama olarak bilinen verimli düşünme stratejilerini kullanarak işleri kolaylaştırır. Bir sezgisel bize hızlı zaman araştırma ve analiz birçok bilgi harcamak zorunda kalmadan karar ve hükümlerin yardımcı olan bir zihinsel kısa yoldur.

Örneğin, sokakta yürürken, kaldırımın üstündeki bir ipe bağlı bir piyano görürsünüz. Adım atmadan, muhtemelen piyanonun altında değil, o alanda dolaşmayı seçersiniz. Sezginiz piyano altında yürümenin tehlikeli olabileceğini söyleyecektir, bu yüzden tehlike bölgesinde dolaşmak için hızlı bir karar vereceksiniz. Muhtemelen tüm durumu durduramaz ve değerlendiremez veya piyanonun size düşme olasılığını veya bu olursa hayatta kalma şansınızı hesaplamazsınız. Bir sezgisel yöntem kullanarak kararınızı hızlı ve fazla zihinsel çaba sarf etmeden kullanabilirsiniz.

Çoğu zaman, sezgisel tarama son derece yararlıdır, ancak yargılamada hatalara yol açabilir. Birkaç farklı kategori veya tür sezgisel tarama vardır. Pek çok durumda yararlı olsa da, en zeki insanları bile aptalca kararlar almaya yönlendirebilecek üçü tartışalım: kullanılabilirlik, temsil edilebilirlik ve temel oran sezgisel tarama.

Kullanılabilirlik Sezgisel

İlk olarak, kullanılabilirlik buluşsal yöntemi, bir şeyi akılda tutmanın ne kadar kolay olduğuna bağlı olarak karar vermemize yardımcı olan zihinsel bir kısayoldur. Başka bir deyişle, genellikle bir karar verirken veya karar verirken örnekleri düşünmenin ne kadar kolay olduğuna güveniriz.

Örneğin, 2011’de şiddetin hangi yüzdede olduğunu düşünüyorsunuz? Çoğu insan, haberlerde vurgulanan tüm şiddet suçları (cinayet, tecavüz, soygun ve saldırı) nedeniyle yüksek bir yüzde tahmin ediyor. Yine de FBI, şiddet suçlarının 2011’de ABD’deki tüm suçların %12’sinden azını oluşturduğunu bildirdi.

Kullanılabilirlik buluşsallığı ile ilgili sorun, aklımızda birkaç örnek mevcutsa, olayın veya konunun olağan olduğunu varsaymamızdır. Ancak, şiddet içeren suç örneğimizde olduğu gibi, bu varsayım her zaman doğru değildir.

Bununla birlikte, sezgisel kullanılabilirliğin yararlı ve doğru olduğu birçok durum vardır. Örneğin, tehlikeli durumlarda bizi dikkatli yapan şeyin bir parçasıdır. Başka biri için kötü sonuçlanan benzer bir durumu düşünebilirsek, temkinli olma ve kendimizi daha iyi koruma ihtimalimiz daha yüksektir.

Temsilcil Edilebilirlik

Başka bir buluşsal yöntem türü, bilgiyi zihinsel prototiplerimizle karşılaştırarak karar vermemize yardımcı olan zihinsel bir kısayol olan temsili bir buluşsal yöntemdir. Örneğin, birisi yaşlı bir kadını sıcak ve sevecen bir çocuk sevgisi olarak tanımlayacak olsaydı, çoğumuz yaşlı kadının büyükanne olduğunu varsayarız. Bir büyükannenin zihinsel temsilimize uyuyor, bu yüzden onu otomatik olarak bu kategoriye ayırıyoruz.

Bu buluşsal yöntem, diğerleri gibi bize zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Çok düşünmeden hızlı bir karar ve varsayım yaparız. Ne yazık ki, temsili sezgiselliğinin birçok örneği stereotiplere yenik düşmektedir. Kaykay yapmayı seven birinin her zaman başı belaya girdiğini veya bir çocuğun sağlıklı yiyeceklerden hoşlanmadığını varsayabiliriz.

Temel Oran

Bu derste tartışacağımız son buluşsal yöntem türü, olasılık temelli bir karar vermemize yardımcı olan zihinsel bir kısayol olan taban-oransal buluşsal yöntemdir. Örneğin, büyük bir şehirde yaşadığınızı ve gece yarısında uluyan bir hayvan duyduğunuzu düşünün. Kurtların şehirde bulunması muhtemel olmadığından muhtemelen sadece bir köpek olduğunu varsayarsınız. İstatistiksel olarak, şehirde uluyan bir kurt çok imkansız olurdu.

Şimdi, çoğu insanın temsili veya taban oran sezgisel yöntemini kullanabilecekleri bir durumla karşılaşırsa ne yapacağını düşünüyorsunuz? Örneğin Gail, satranç oynamayı sever ve klasik müzik dinler. Boş zamanlarında kullanılmış kitapçılarda ve tur müzelerinde alışveriş yapmaktan hoşlanıyor. Şimdi, Gail’in hemşire veya kütüphaneci olma olasılığı daha yüksek mi? Sizce çoğu insan bu soruyu cevaplamak için hangi sezgisel tarama yöntemini kullanır?

Temsili sezgiselliği tahmin ederseniz, doğru olur. Çoğu, Gail’in muhtemelen bir kütüphaneci olduğunu cevaplar. Bir kütüphanecinin sahip olduğu zihinsel imajı veya prototipi temsil ettiği için temsili sezgiselliği kullandılar çünkü zeki ve okumayı seviyor.

Gerçekte, Gail’in bir hemşire olması çok daha olasıdır çünkü dünyadaki kütüphanecilerden çok daha fazla hemşire vardır. Yine de, az sayıda kişi taban oran sezgisel yöntemini kullanmaktadır, çünkü kısmen temsil bilgisi çok caziptir.

Makale Özeti

Özetle, sezgisel tarama, bilgiyi araştırmak ve analiz etmek için çok zaman harcamak zorunda kalmadan hızlı bir şekilde kararlar ve yargılamalar yapmamıza yardımcı olan zihinsel bir kısayoldur. Çoğu zaman, sezgisel tarama son derece yararlıdır, ancak yargılamada hatalara yol açabilir.

Kullanılabilirlik sezgisel bize bu akla şey getirmek için ne kadar kolay dayalı bir karar vermesini kolaylaştıran bir zihinsel kısa yoldur. Aklımızda kolayca birkaç örnek mevcutsa, olayın veya konunun olağan olduğunu varsayma eğilimindeyiz.

Temsil edilebilirlik sezgisel bize akıl prototip bilgi karşılaştırarak bir karar vermesini kolaylaştıran bir zihinsel kısa yoldur. Ne yazık ki, temsili sezgiselliğinin birçok örneği stereotiplere yenik düşmektedir.

Son olarak, temel oran sezgisel tarama, olasılığa dayalı bir karar vermemize yardımcı olan zihinsel bir kısayoldur. Bu, bir şeyin istatistiksel olarak gerçekleşme veya gerçek olma olasılığına dair bilgimize dayanarak anlık bir karar verdiğimiz zamandır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir