1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Senge’nin Zihinsel Modelleri: Tanım ve Açıklama

Senge’nin Zihinsel Modelleri: Tanım ve Açıklama
Senge'nin Zihinsel Modelleri: Tanım ve Açıklama
0

Bu makalede, zihinsel modellerin tanımını, bazı önemli kavramlarını ve bunun etkili bir öğrenen organizasyon kurmayla nasıl ilişkili olduğunu öğreneceğiz.

Senge’nin Zihinsel Modelleri Nelerdir?

Peter M. Senge, MIT Sloan Yönetim Okulu’nda kıdemli öğretim görevlisi, Beşinci Disiplin: Öğrenme Organizasyonunun Sanatı ve Uygulaması ve Örgütsel Liderlik Derneği’nin kurucu başkanı olarak bilinir . Ayrıca, biri zihinsel modeller içeren bir öğrenme organizasyonu geliştirmek için gereken beş disiplinin ana hatlarıyla bilinir.

Senge’ye göre zihinsel modeller, dünyayı anladığımız ve içinde hareket ettiğimiz genellemeler ve varsayımlardan oluşan kavramsal çerçevelerdir. Bu zihinsel modellerin var olduğunu veya bizi etkilediğini bile bilmeyebiliriz. Zihinsel modeller, Peter Senge’nin bir öğrenme organizasyonu anlayışının önemli bir bileşenidir, çünkü bir öğrenme organizasyonunu etkili bir şekilde oluşturmak için zihinsel modellere hakim olmanız gerekir. Öğrenen kuruluşlar önemlidir, çünkü kuruluşun tüm düzeylerinde öğrenmeyi kolaylaştırır ve teşvik ederler, bu da kuruluşun karmaşık bir ortama uyum sağlamasına ve dönüşmesine izin verir.

Zihinsel Modellerle İlgili Sorunlar

Zihinsel modeller öğrenme ve yeniliğe bazı önemli engeller getirir. Senge’ye göre, zihinsel modeller genellikle düşünme ve hareket etme şeklimizi sınırlar. Eğer zihinsel modellerimiz yanlışsa, yanlış kararlar vereceğiz. Örneğin, bir üretim yöneticisi için ortak bir zihinsel model, düşük seviyeli çalışanların tembel olması ve bu yüzden üretim hedeflerine ulaşılmaması olabilir. Bu zihinsel model, test edilmemiş bir varsayımdan oluşur ve yöneticiden sorunun diğer olası nedenlerini göz ardı etmesini ister.

Zihinsel Modelleri Etkin Kullanma

Hatalı zihinsel modelleri uygun şekilde yöneterek üstesinden gelebilirsiniz. Bu, zihinsel modellerinizi keşfetmeniz, her bir modelin geçerliliğini test etmeniz ve analizinizden ve dış kaynaklardan öğrenilen bilgilere dayanarak bunları geliştirmeniz gerektiği anlamına gelir.

Önceki örneğimizde, üretim müdürü ilk önce inancının düşük seviyeli çalışanların tembellik konusundaki genellemelere ve varsayımlara dayandığını anlamalıdır. Daha sonra, çalışanlarının verimliliğini araştırarak varsayımının geçerliliğini test etmelidir. Yönetici, hatta bireysel işçi verimliliğinin aynı kaldığını görebilir. Daha sonra, üretimdeki düşüşün, üretimi yavaşlatan bakım sorunları gibi diğer olası nedenleri araştırarak zihinsel modelini geliştirmesi gerekiyor.

Makale Özeti

Ne öğrendiğimizi gözden geçirelim. MIT’den Peter M. Senge, biri zihinsel modeller olan bir öğrenme organizasyonunun beş disiplini ile tanınıyor. Zihinsel modeller, dünyayı nasıl gördüğümüzü ve içinde hareket ettiğimizi etkileyen genellemeler ve varsayımlardan oluşan kavramsal çerçevelerdir. Bu modeller bir öğrenme organizasyonu oluşturmanın önemli bir bileşenidir.

Bir öğrenme organizasyon , bir organizasyonun tüm seviyelerinde öğrenmeyi kolaylaştırır ve teşvik eder, bu da organizasyonun karmaşık bir ortama uyum sağlamasına ve dönüşmesine izin verir. Bir öğrenme organizasyonunun etkili bir üyesi zihinsel modelleri keşfederek, geçerliliklerini test ederek ve geliştirerek yönetmelidir. Aksi takdirde, zihinsel modeller düşünme ve hareket etme şeklimizi sınırlayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir