1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Satın Alma Gücü Nedir? – Tanım ve Eşlik Teorisi

Satın Alma Gücü Nedir? – Tanım ve Eşlik Teorisi
Satın Alma Gücü Nedir? - Tanım ve Eşlik Teorisi
0

Bu makalede, para biriminin değerini hesaplamak için kullanılan satın alma gücüne bakacağız.

Satın alma gücü

Satın alma gücü ve yakından ilişkili satın alma gücü paritesi teorisi, ürün ve hizmetlerin, değeri döviz kuru üzerinden ortak bir para birimine dönüştürdükten sonra dünyada evrensel olarak aynı maliyeti tutması gerektiğini belirtir. Teorideki bu açıklama, çeşitli ülkeler arasındaki fiyat seviyesi ve döviz kuru oranının eşit olduğu fikrini ortaya koymaktadır. Bu durum, ekonomilerin döviz kurları dikkate alındıktan sonra, ürün veya hizmetlerin ülke veya para birimine bakılmaksızın aynı maliyete sahip olması gerektiğine işaret etmektedir.

Eşlik Teorisi

Satın alma gücü paritesi teorisi bir fiyat yasasını çevreler. Bu yasa, uygulanabilir ekonomilerin ülkeden bağımsız olarak aynı ürün ve hizmetlerin fiyatını uyumlu hale getireceğini belirtmektedir. Bunu başarmak için her iki ülke de döviz kurları düşünüldüğünde fiyatları ortak bir para biriminde ifade etmelidir. Esasen, ABD’de 1.000 $ ‘a mal olan bir ürün, döviz kurları 1.5 ABD / CAD ise Kanada’da 1.500 $’ lık aynı fiyata sahip olmalıdır. Fiyatların eşleşmemesi durumunda, tüketici paradan tasarruf etmek için ürünü satın almak için daha düşük fiyat ülkesine bakacaktır.

Bu davranış arbitraj olarak bilinir ve bu gerçekleştiğinde, tüketici ABD dolarının fiyatında bir artışa zorlar ve bu da sonuçta zaman içinde ürünlerin fiyat eşitliğini yaratır.

Bir fiyat yasası ile ilgili önemli bir şey, üç hükümün olası olmasıdır. Bu üç olasılık şunları içermektedir:

 1. Nakliye ve işlem giderleri ile serbest ticaret anlaşmalarının önündeki engeller fiyat paritesinde değişiklik yaratabilir. Örneğin, taşımacılık şirketleri için ücret ücretleri veya bir ülkede veya başka bir ülkedeki yakıt maliyetlerinde bir artış fiyat farklılıkları yaratabilir.
 2. Satınalma gücü paritesi teorisinin bir gereği olan rekabetçi pazarlar. Rekabetçi bir pazar, ürünleri aynı fiyata alıp satabileceğimiz yerdir. Örneğin, Apple, Inc. iPhone’un yeni bir sürümünü piyasaya sürdüğünde, talep yüksek olduğundan ve ürün pazarı rekabetçi olduğundan alıcılar telefonu aynı fiyata satın alıp satabilirler.
 3. Bir eve veya taşınmaz yapıya benzeyen ve satın alma fiyatı parite teorisi için geçerli olmayan kalıcı ürünlerin işlem gören ürün ve hizmetlerinin sınırlandırılması. Örneğin, iki ülke arasında alınıp satılabilen çelik gibi bir şey hareketli bir üründür, ancak saç kesimi hareketli olan bir şey değildir ve bu nedenle fiyat paritesi teorisine tabi değildir.

Türleri

Satın alma fiyatı paritesinde iki tür fiyat seviyesi görebiliriz. Birinci tür göreli satın alma fiyatı paritesi olarak bilinir ve çeşitli ülkelerin döviz kurları arasındaki farkı anlayarak enflasyon oranlarını ve / veya para birimlerinin değer kazanmasını tanımlar. Enflasyon, bir ülkenin para biriminin gerçek satın alma gücünü azaltır. Örneğin, Kanada’nın yıllık% 6 beklenen enflasyon oranına sahip olduğunu ve ABD için aynı beklentinin% 3 olduğunu varsayalım. Bundan Kanada Doları’nın yılda% 3 oranında değer kaybetmesini bekleyebiliriz ya da ABD dolarının yılda% 3 oranında değer kazanacağını söyleyebiliriz.

Bilinen ikinci satın alma fiyatı paritesine mutlak satın alma fiyatı paritesi denir ve bu tür, çeşitli ülkelerdeki ürün veya hizmetlerin fiyat seviyelerinin dengelenmesini ifade eder. Fiyat seviyelerini dengeleme kavramı, iki ülke arasındaki döviz kurunun aynı iki ülke için fiyat seviyelerinin oranı ile aynı kalacağını açıklamaktadır. Örneğin, iki ülke arasındaki döviz kuru 1,5 CAD / USD olduğunda, Kanada’da 1,500 ABD doları satan belirli bir bilgisayarın ABD’de 1,000 ABD doları olması gerekir.

İki tür alış fiyatı paritesinden göreli alış fiyatı paritesi daha dinamik özelliklere sahiptir.

Dünya ekonomistleri arasında, döviz kurundaki dalgalanmanın, çoğunlukla ticaret dengesizliklerinden ve finansal akışlardan kaynaklanan daha az eşit senaryolara doğru gidebileceği konusunda pek çok anlaşmazlık var. Bu argümanın aksine, bazı iktisatçılar alım fiyatı parite teorisini etkisiz bir gösterge olarak görmektedir, çünkü ölçüm yalnızca ekonominin sadece bir bölümünü oluşturan işlem gören ürün ve hizmetleri dikkate almaktadır.

Makale Özeti

Özetle, satın alma gücü ve yakından ilişkili satın alma gücü paritesi teorisi, ürün ve hizmetlerin, değeri döviz kuru yoluyla ortak bir para birimine dönüştürdükten sonra dünya çapında evrensel olarak aynı maliyeti tutması gerektiğini belirtmektedir. Yasada, nakliye ve işlem giderleri, rekabetçi piyasalar ve kalıcı ürünlerin ticareti yapılan ürün ve hizmetlerin sınırlandırılması da dahil olmak üzere bir fiyatla ilgili üç hüküm bulunmaktadır.

Satın alma fiyatı paritesinde iki tür fiyat seviyesi görebiliriz: göreli satın alma fiyatı paritesi ve mutlak satın alma fiyatı paritesi.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Satın alma gücü paritesinin geçerliliğinin test edilmesi: zaman serisi ve panel veri analizi
 2. Türkiye’de 1980 sonrası satın alma gücü paritesi yaklaşımı
 3. SATIN ALMA GÜCÜ PARİTESİNİN GEÇERLİLİĞİNİN SIFIR FREKANSTA SPEKTRUM TAHMİNCİSİNE DAYANAN BİRİM KÖK TESTLERİ İLE İNCELENMESİ
 4. Kırılgan beşlide satın alma gücü paritesi (SAGP) hipotezinin test edilmesi
 5. SATIN ALMA GÜCÜ PARİTESİ ve VARYASYONLARININ TÜRKİYE İÇİN SINANMASI
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir