1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Lagarde: Enflasyon görünümüne yönelik riskler iki istikametli

Lagarde: Enflasyon görünümüne yönelik riskler iki istikametli
0

Lagarde, Milletlerarası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında yaptığı açıklamada, global büyüme görünümünün hem gelişmiş hem de gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde bir ölçü düzgünleştiğini aktardı.

Düşen güç fiyatlarının, arz şartlarının normalleşmesinin ve sıkı para siyasetinin tesiriyle dezenflasyon sürecinin devam ettiğini belirten Lagarde, global iktisadın sıkı para siyasetini âlâ bir biçimde atlatmasına rağmen büyüme beklentilerinin tarihi standartların altında kaldığını kaydetti.

Lagarde, artan jeopolitik tansiyonların enflasyon üzerinde üst taraflı, büyüme üzerinde ise aşağı istikametli risk oluşturduğunu lakin global görünüme yönelik risklerin hem ekonomik faaliyet hem de enflasyon açısından genel olarak dengelendiğini belirtti.

Euro Bölgesi’nde dezenflasyon sürecinin enflasyonun tüm ana bileşenlerine yayıldığını aktaran Lagarde, “​​​​​​Özellikle verimlilik artışındaki toparlanmanın iş gücü maliyet artışı üzerindeki aşağı istikametli baskıyı güçlendirmeye başlamasıyla dezenflasyon sürecinin devam etmesi bekleniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bölgede enflasyonun bu yıl yüzde 2,3’e ve 2025 ortalarında yüzde 2’ye düşmesinin beklendiğini kaydeden Lagarde, “Enflasyon görünümüne yönelik riskler iki taraflı. Üst istikametli riskler ortasında artan jeopolitik tansiyonların yanı sıra daha yüksek fiyat artışı ve beklenenden daha dirençli kar marjları yer alıyor.” tabirlerini kullandı.

Lagarde, AMB’nin enflasyon yüzde 2 maksadına sürdürülebilir bir formda yaklaştığı tarafında itimadının daha da artması halinde para siyasetinde gevşemeye gidilmesinin uygun olacağını, faiz oranının seyri konusunda evvelce bir taahhütte bulunulmadığını kaydetti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir