1. Anasayfa
 2. İnsan Kaynakları Yönetimi

Kurumun Eğitim İhtiyaçlarının Değerlendirilmesi

Kurumun Eğitim İhtiyaçlarının Değerlendirilmesi
Kurumun Eğitim İhtiyaçlarının Değerlendirilmesi
0

Bu makale, şu anda kurumda yapılanlara bakmak ve bunu yapılması gerekenlerle karşılaştırmakla başlayan bir örgütün eğitim ihtiyaçlarını değerlendirme sürecini anlatır. Daha sonra yöneticilerin sorunları çözmesini mümkün kılan yeni eğitim planları oluşturulabilir.

Eğitim İhtiyaçlarının Değerlendirilmesi

Eğitim ihtiyaçlarının değerlendirilmesi, şu anda yapılmakta olan ile yapılması gerekenler arasındaki uçurumu kapatmak için bir kuruluştaki performans için kilit faktörlerin analiz edilmesi anlamına gelir.

Tıpkı bireylerin, kilo vermek veya şekil almak gibi hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini belirlemek için kişisel bir envanter gerçekleştirmeleri gibi, kuruluşlar da zayıf noktalarını analiz eder ve iyileştirilecek alanları belirler – ancak bu tabii ki çok daha büyük bir ölçekte olacaktır.

Eğitim İhtiyaçlarını Değerlendirme Süreci

Kedilerin eğitim ihtiyacını nasıl değerlendirdiğini görmek için Pet Bakım Mağazasını ziyaret edelim. Kedi bakımı kolay değildir. Kediler oldukça esnek, zıplamayı sever ve oldukça hızlı koşabilirler. Bu hayvanlarla başa çıkmak beceri ve pratik gerektirir ve kedi yetiştiricileri için uygun eğitim önemlidir.

Pet Bakım Mağazasının müşterileri, bakımın kalitesi ve kedilerinin dükkanında geçirdiği kazaların miktarından şikayet etmeye başladığında, bu sorunları ele almak için bir eğitim planı hazırlaması gerektiğini biliyordu.

Eğitimi değerlendirme süreci aşağıdaki adımları içerir:

 • Şu anda neler yapıldığının organizasyonel bir envanterini çıkarın
 • Yapılması gerekenlerle karşılaştırın

Mevcut operasyonları gelecekte olması gerekenlerle karşılaştırırken bakılması gereken birçok farklı şey vardır. Mağazanın eğitim ihtiyaçlarını düşünüldüü sırada sorulan birkaç soru:

 • Çalışanlarım kediler için bilgi, beceri ve yeteneğe (veya yeteneğe) sahip mi?
 • Doğru teknolojiye sahip miyiz?
 • Çalışanlarım sadece kedileri tımar mı ediyor?
 • Müşterilerimizin beklentilerini karşılama yeteneğine sahip miyiz?

Mağaza sahibi bu sorular hakkında uzun ve derin düşündü. Çalışanlarının özel eğitim ihtiyaçlarını değerlendirmek için ihtiyaç duyduğu bilgileri bulmak için iyi bir plan hazırladı. İşini derinlemesine araştırdı ve aşağıdaki bilgileri derledi ve tanımladı:

 • Şirket misyonu ve vizyonu
 • İş hedefleri
 • İş tanımları
 • Çalışan beceri seviyeleri
 • Çalışan davranışları
 • Teknoloji değişiklikleri

Artık Mağaza sahibinin ihtiyaç duyduğu tüm verilere sahip olduğuna göre, yaptığı bir sonraki şey her bir öğeyi dikkatlice gözden geçirmekti. Mağaza sahibi aşağıdaki boşlukları buldu:

Şirketin misyonu ve vizyonu evcil hayvan bakım dükkanının kediler için güvenli ve dostça bir yer olacağını belirtti. Ancak görünüşe, Pet Bakım Merkezi için çok güvenli ve dostça değildi. Aslında, herkes Pet Bakım Merkezinde perişan oldu.

Patron, şirketin misyonunu ve vizyonunu tartışmak için çalışanlarını bir araya getirmesi gerektiğini biliyordu. Bu, tüm çalışanların işletmenin kültürü ve beklentileri konusunda eğitilmesi anlamına geliyordu. Bunu tüm çalışanlara misyon ve vizyon beyanının bir kopyasını vererek yaptı. Bunu yaparken, Freda çalışanlarına örgüt kültürü eğitimi verdi. Ayrıca güvenlik eğitimi ile güvenli hizmetin nasıl sağlanacağı konusunda da eğitim aldı.

Yöneticinin iş hedefleri mevcut müşterilerini korumak ve hatta kulaktan kulağa birkaç tane daha kazandırmaktı. Müşteriler tımar sırasında kedilerine yapılan eziyetten üzüldüğünden, kimse Pet Mağazasını arkadaşlarına tavsiye etmiyordu.

Bu, mevcut müşterileri tutmak ve daha fazla kazanç elde etmek için hızlı önlem alınması gerektiği anlamına geliyordu. Freda tüm müşterilerine bir anket gönderdi. Aldığı bilgiler, çalışanları için bir plan geliştirmesine yardımcı oldu. Tüm çalışanlarına müşteri anketinde öne çıkan noktalara yönelik müşteri hizmetleri eğitimi verildi.

Yönetici, çalışanlarından beklenen görevleri yerine getirip getirmediğini belirlemek için çalışanlara yazdığı iş tanımını inceledi. Açıklamada mutlu bir kedi için düzgün işler değil, mutlu bir köpek için düzgün işler yazdığını farketti.

Yönetici daha sonra çalışanlarının beceri düzeylerine baktı. Çalışanlarının çoğunun bir kediyi nasıl düzgün bir şekilde yıkayacağını bilmediğini fark etti. Bu, kedilerin sinirlenmesine neden oldu. Yaralanmalar artıyordu.

Yönetici, iş tanımını kedileri içerecek şekilde yeniden yazdı. Ayrıca her çalışanın kedileri düzgün bir şekilde bakımını yapmak için ihtiyaç duyacağı beceri ve yetenekleri de içeriyordu. Her çalışanla çalışmak için bir kedi bakım eğitmeni tuttu. Çalışanlar, her çalışanın işini düzgün bir şekilde gerçekleştirdiğinden emin olmak için beceri eğitimi aldı.

Ayrıca çalışanların davranışlarını gözlemledi. Ciddi moral sorunları vardı. Müşteri şikayetleriyle birlikte çalışanlar birbirlerini suçlamaya başladı. Tartışmalar iş akışını bozuyordu. Çalışanlar mutsuzdu. Yönetici, çatışma çözme ve öfke yönetimi konusunda çalışanlarla çalışmak için bir eğitmen tuttu.

Sonunda yönetici mağazadaki teknolojiye baktı. Dükkanın ekipman, masa ve küvetlerinin kediler için değil köpekler için tasarlandığını fark etti. Yanlış ekipman kullanılıyorsa, çalışanların (ve kedilerin) başarı şansı yoktu. Yönetici tüm ekipmanları kedi dostu ekipmanlarla değiştirdi. Ekipmanı sipariş ettiği şirket, dükkana bir eğitmen bile gönderdi, böylece çalışanlar her şeyi doğru bir şekilde nasıl kullanacaklarını öğrenebilirler. Çalışanlar ekipman kullanımında teknoloji eğitimi aldı.

İlk analizinde, yapılan çalışma ile beklenen çalışma arasındaki boşluklar yönetici için oldukça açık hale geldi. Yöneticinin sorunu düzeltmesinin en iyi yolu, tüm çalışanları için yeni eğitim planları hazırlamaktı.

Makale Özeti

Özet olarak, eğitim ihtiyaçlarının değerlendirilmesi, şu anda yapılmakta olanlarla yapılması gerekenler arasındaki uçurumu kapatmak için bir kuruluştaki performans için kilit faktörlerin analiz edilmesini içerir. Bunu, halihazırda yapılmakta olanın örgütsel bir envanterini alarak ve bunu istenen ile karşılaştırarak yapabilirsiniz.

Envanter alındıktan ve istenen sonuçlar belirlendikten sonra, çalışanlar için yeni eğitim planları geliştirilebilir. Bu planlar örgüt kültürü eğitimi, müşteri hizmetleri eğitimi, beceri eğitimi ve teknoloji eğitimini içerebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir