1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Intel yapay zekaya yönelik yeni bir şirket satın aldı

Intel yapay zekaya yönelik yeni bir şirket satın aldı
0

Mobil ve giyilebilir aygıt dallarında aradığını bulamayan Intel farklı alanlara ağırlaşarak müşteri kitlesini arttırmaya çalışıyor. Son devirde sonradan programlanabilir yonga ve yapay zekâ kesimlerine değerli yatırımları oldu. Artık ise yeni bir şirket daha satın aldı.

Omnitek kimdir?

Sonradan programlanabilir yongalar için görüntü hızlandırma ve uygulama yapay zekâsı teknolojileri geliştiren İngiliz Omnitek firması Intel tarafından satın alındı. Omnitek’in 40 kişilik grubu ve genel merkezi Intel bünyesine katıldı. Altera ve Movidius firmalarından sonra bu alanda Intel’in satın aldığı son firma Omnitek oldu.

Omnitek canlı yayınlar yahut bant yayınlar esnasında görüntü sürece yeteneğini arttırmak için sonradan programlanabilir yongalar kullanıyor ve kendi yapay zekâ teknolojileri ile birleştiriyor. Ayrıyeten bu gayeyle bir yonga seti ve derin öğrenme ünitesi – DPU da geliştirmiş durumda.

Firmanın yapay zekâ ve görüntü hızlandırma ile ilgili yaklaşık 220 patentinin olduğu söz ediliyor. Geniş bir müşteri kitlesine sahip olan firma yıllık yüzde 30 büyüme suratı yakaladı. Bu da haliyle Intel’in dikkatinden kaçmadı. Intel teknolojileri ve yonga dizaynlarını kendi FPGA kısmına aktaracak. Ayrıyeten müşteri kitlesinin de mevcut data tabanına dahil edileceği tabir ediliyor. Şimdi satın alım bedeli açıklanmadı.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir