1. Anasayfa
 2. Ekonomi

IMF’den Türkiye açıklaması

IMF’den Türkiye açıklaması
0

IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında Avrupa bölgesi ekonomilerine ait basın toplantısı düzenlendi.

Türkiye iktisadına ait bir soru üzerine Kammer, geçen yılın ortalarında Türkiye’de bir siyaset değişikliği gördüklerini, nakdî tarafta önemli bir sıkılaşma ve mali tarafta zelzele nedeniyle artan harcamaları karşılamak da dahil olmak üzere mali konsolidasyon olduğunu söyledi.

Kammer, o tarafta birtakım muvaffakiyetler gördüklerini belirterek, dezenflasyon tarafındaki muvaffakiyetlerin ise uzun vakit alacağını lisana getirdi. Kammer, “Ancak bu siyaset ortamı sayesinde Türk iktisadına yönelik kırılganlıklar azaldı.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile dün görüştüklerine işaret eden Kammer, Şimşek’in “reformların uzun vadeli bir program olduğuna” dikkati çektiğini, bu programın yürütüleceğini söylediğini aktardı.

Kammer, “Programın kırılganlığı daha da azaltması, enflasyonu vakit içinde kalıcı bir halde düşürmesi ve tıpkı vakitte yatırım için gerekli ortamı yaratması bekleniyor. Böylelikle büyüme modelinde bir değişime ve büyümenin yine dengelenmesine sahip olunacak.” diye konuştu.

Türkiye’de yeni bir IMF programına muhtaçlık olup olmadığına ve bu hususta Türk yetkililerle görüşülüp görüşülmediğine dair soruya da Kammer, “Öncelikle yürürlükteki ıslahat programını destekliyoruz. Biz de Türkiye’ye oradaki iktisat takımının izlediği programı tavsiye ederdik. Türkiye’yi desteklemeye yönelik rastgele bir IMF programına ait görüşme yok.” halinde cevap verdi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir