1. Anasayfa
 2. Teknoloji

GTX 1650’nin teknik özellikleri ve fiyatı sızdı


0
 
Nvidia Turing GPU’sunun bütçe dostu tahlillerini tamamlamak üzere. En düşük model olacak olan GTX 1650’yi bir müddettir sızıntılardan tanıyorduk. Son gelen haberlerde modelin teknik özellikleri iyice netleşti.

TU117-300 kodlu Turing yongasını kalbinde barındıracak ekran kartının VRAM tarafında 4 GB kapasiteli GDDR5 tahlilleri tercih edilmiş. Bellekle 128 bitlik bellek bilgi yolu üzerinden irtibat kuracak GPU’da ise Nvidia Pascal’a kıyasla mimarisel iyileştirmelere ek olarak sayısal olarak da güzelleştirmeye gitmiş.
896 süreç ünitesinin bulunacağı 12 nm’lik yonga ASUS’un sızan modelinde 1486 MHz’den 1665 MHz’e kadar yükselebiliyor. GDDR5 belleklerse 8 Gbps’lik efektif frekansta vazife yapacaklar. GPU tarafındaki gelişme hoş hatırlarsınız GTX 1050 Ti’da 768 shader varken GTX 1050’de 640 birimden bahsediyorduk. Mimarisel geliştirmeler bir yere kadar, artık bir basamak üst çıkılması gerekiyordu.

Düşük TDP’li 

Enerji verimliliği konusunda epeyce hoş bir pozisyonda olan kart 75 watt’lık TDP’ye sahip. Hasebiyle fabrika çıkışı stok süratlerde çalışacak modellerde ekstra güç konnektörü yer almayacaktır. Tabi yüksek performans hedeflenen seçeneklerde 6 pinlik PCIe güç konnektörü kuvvetle beklenen.

Fiyat ve çıkış tarihi 

GTX 1660’ta olduğu gibi Nvidia’nın referans model sunmayacağı yeni Turing tahlilini büsbütün iş ortaklarının farklı dizaynları altında göreceğiz. Son olarak 23 Nisan’da duyurulacak GTX 1650’nin fiyatı ise 149$ olarak belirlenmiş. Buna rağmen Amazon Fransa’da kısa bir müddetliğine ortaya çıkan Evga modelleri 190 Euro’ya kadar yükseliyor.
 
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir