1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Fed Bej Kitap: Ekonomik faaliyet “hafif” arttı

Fed Bej Kitap: Ekonomik faaliyet “hafif” arttı
0

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun nisan sayısını yayımladı.

Bankanın 12 şubesinden gelen tahlillerle hazırlanan raporda, genel ekonomik faaliyetin şubat sonundan bu yana “hafif” arttığı belirtildi.

Tüketici harcamalarının genel olarak neredeyse hiç artmadığı kaydedilen raporda, pek çok tahlilde tüketicilerin fiyat hassaslığının yüksek kalması nedeniyle ihtiyari harcamalardaki zayıflıktan bahsedildiği aktarıldı.

Raporda, araba harcamalarının kimi bölgelerde stokların güzelleştirilmesi ve bayi teşvikleri sayesinde değerli ölçüde arttığı lakin öteki bölgelerdeki satışların sakin kaldığı tabir edildi.

Turizm faaliyetinin ortalama olarak ölçülü bir artış, imalat faaliyetinin hafif düşüş gösterdiği belirtilen raporda, finansal olmayan hizmet faaliyetlerinde hafif artış yaşandığının, banka kredilerinin kabaca sabit kaldığının bilgisi paylaşıldı.

Raporda, konut inşaatlarının bir ölçü arttığı ve birçok bölgede mesken satışlarının güçlendiği söz edilerek, buna karşılık, konut dışı inşaatlarda sakinlik ve ticari gayrimenkul kiralamalarında hafif düşüş görüldüğü bildirildi.

Fed’in raporunda, ekonomik görünümün ihtiyatlı bir halde optimist olduğu vurgulandı.

“Nakliyedeki gecikmeler şu ana kadar yaygın fiyat artışlarına yol açmadı”

İstihdamın genel olarak hafif bir artış gösterdiğine işaret edilen raporda, iş gücü arzındaki iyileşmelere karşın birçok bölgede makul durumlar için yetişmiş aday derdinin devam ettiği belirtildi.

Raporda, fiyatların sekiz bölgede ölçülü bir süratte arttığı, geri kalan dördünde sadece hafif yahut mütevazı fiyat artışları kaydedildiği aktarıldı.

Birden fazla bölgede yıllık fiyat artış oranlarının yakın vakitte tarihi ortalamalara döndüğüne işaret edilen raporda, iş gücü talebi ve arzının nispeten istikrarlı kalmasının, daha fazla istihdam artışı sağlanmasının ve fiyat artışının Kovid-19 salgını öncesi düzeylere gerçek yavaşlamaya devam etmesinin beklendiği kaydedildi.

Raporda, fiyat artışlarının ortalama olarak mütevazı seviyede olduğuna dikkat çekilerek, bir evvelki rapordakiyle çabucak hemen tıpkı süratle ilerlediği vurgulandı.

Kızıldeniz’deki aksaklıklar ve Baltimore’daki Key Bridge’in çökmesinin nakliyede birtakım gecikmelere neden olduğuna işaret edilen raporda, lakin bunun şu ana kadar yaygın fiyat artışlarına yol açmadığı kaydedildi.

Raporda, ham husus fiyatlarındaki hareketlerin karışık olduğu lakin altı bölgenin güç fiyatlarında ölçülü artışlar kaydettiği belirtildi.

Firmaların maliyet artışlarını tüketicilere yansıtma yeteneğinin son aylarda kıymetli ölçüde zayıfladığına değinilen raporda, bunun da kar marjlarının düşmesine neden olduğu söz edildi.

Raporda, birkaç bölgede hem girdi fiyatlarında hem de çıktı fiyatlarında kısa vadeli enflasyona yönelik üst istikametli riskler algılandığı aktarıldı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir