1. Anasayfa
 2. Eğitim Psikolojisi

Eğitim Psikolojisi Nedir? Sınıfta Psikoloji Uygulama Nasıl Olmalı?

Eğitim Psikolojisi Nedir? Sınıfta Psikoloji Uygulama Nasıl Olmalı?
0

Eğitim psikolojisi nedir? Sınıf ortamını deneyimleyen herkes, psikolojinin bu alt alanından gelen teori ve tekniklerden etkilenmiştir. Bu popüler çalışma ve uygulama alanındaki ana fikirler hakkında bilgi edinmek için makaleye devam ediniz.

Eğitim Psikolojisi nedir?

Freud

Çoğu insan psikoloji hakkında düşündüğünde akıl hastalığı, danışmanlar ve terapi hakkında düşünürler. İnsanlar Sigmund Freud gibi isimler bulabilir. Ancak psikoloji alanı aslında oldukça geniştir ve insanların çalışabileceği birçok farklı alan vardır. Psikoloji, insanlara danışmanlık gibi durumlarda yardım etmeye çalışmanın ötesinde, aynı zamanda günlük yaşam türlerini de incelemektedir. Örneğin: Bazı insanlar neden ırkçıdır? Neden aşık oluruz? Çocuklar büyüdükçe nasıl değişir?

Psikolojinin en popüler alanlarından biri eğitim psikolojisidir. Eğitim psikolojisi birçok farklı şekilde tanımlanabilir, ancak temel fikir, eğitim ortamlarında teori ve kavramları inceleyen ve uygulayan bir alan olmasıdır. Eğitim ortamları, anaokullarından üniversiteye kadar uzanan okullar olabilir. Ancak okul sonrası programlar, topluluk grupları, şirketler ve hatta aileler gibi insanların öğrendiği her yerde de olabilirler. Eğitim psikolojisinin amacı, herhangi bir öğretmen-öğrenci ilişkisini olabildiğince pozitif hale getirmektir, böylece öğrenciler potansiyellerinin en iyi şekilde öğrenebilirler.

Eğitim Psikolojisinde Temel Konular

Eğitim Psikolojisinde Temel Konular

Öyleyse, biraz daha spesifik olalım. Eğitim psikologlarının incelediği temel sorulardan veya fikirlerden bazıları nelerdir? Bu dersin geri kalanı, web sitesinde bulunan diğer eğitim psikolojisi makalelerini okursanız daha fazla öğrenebileceğiniz bazı kavramların bir önizlemesi olacaktır.

Eğitim psikolojisindeki iki teorik perspektif, bilişsel perspektif ve davranışsal perspektiftir. Bilişsel bakış açısı, insanların bilgiyi nasıl edindikleri, algıladıkları, hatırladıkları ve ilettiklerini inceleyen bir alandır. Bu makalelerde örneğin hafızanın nasıl çalıştığını öğreneceksiniz. Davranış perspektifi, bunun tersine, sonuçlardan dolayı davranışımızı değiştirme eğilimini inceler. Bu yüzden burada, sınıf ortamında verilen ödüllerin ve cezaların öğrencileri hem iyi hem de kötü yönlerden motive etmeye nasıl yardımcı olduğunu öğreneceksiniz.

Eğitim psikolojisi, insanların bebeklikten yaşlı yetişkinliğe kadar yaşamları boyunca nasıl değiştiğini inceleyen gelişim psikolojisi adı verilen başka bir alt alandan birçok teori ödünç alır. Örneğin, eğitim psikolojisi, öğrencilerinin kaç yaşında olduğuna bağlı olarak öğretmenlerin derslerinin ne kadar soyut veya somut olması gerektiğine karar vermelerine yardımcı olabilir. Küçük çocuklar için soyut kavramları anlamak daha zor olabilir.

Daha sonra, eğitim psikolojisi, farklı bireylerin farklı şeyler tarafından nasıl motive edildiğini inceler. Hayalinizdeki işi düşündüğünüzde, ne kadar para kazanabileceğiniz, işin ne kadar prestijli olduğu veya işi yapmaktan ne kadar zevk alacağınızla motive oluyor musunuz? Farklı insanların farklı cevapları vardır ve eğitim psikolojisi bunun neden doğru olduğunu araştırır. Maslow’un ‘İhtiyaçlar Hiyerarşisi’ gibi ünlü teorileri ve bu teorinin sınıf ortamında nasıl uygulandığını öğreneceksiniz. Eğitim psikologları, geleneksel ortamlarda öğrenmede zorluk yaratabilecek özel ihtiyaçları veya bozuklukları olan öğrenciler gibi diğer bireysel farklılıkları da inceler.

Öğretmenlerin ayrıca öğrencilerini bilgi veya gelişim açısından test etmenin en iyi yolunu bilmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla eğitim psikolojisi aynı zamanda sınıftaki öğrenciler üzerinde değerlendirme veya araştırma yapmanın en iyi yollarına ilişkin araştırmaları da içerir. Bu web sitesindeki birkaç makale, öğretmenlerin öğrencilerine bilimsel yöntemi kullanmalarına yardımcı olmaları için en iyi yol hakkında ek bilgiler sunar. Son olarak, eğitim psikolojisi, tüm öğrencilerin kendileri için en iyi şekilde öğrenme fırsatına sahip olmasını sağlamak için farklı öğrenme ve öğretme stillerini kağsamaktadır.

Makale Özeti

Özetle, eğitim psikolojisi, eğitim ortamlarında teori ve kavramları inceleyen ve uygulayan bir alandır.

Eğitim psikolojisinde pek çok ana konu vardır, çünkü bu psikoloji alanı, tüm psikolojiden teori ve kavramları alır ve sorar: İlgili herkes için mümkün olan en iyi durumu oluşturmak için bu fikirleri öğrencilere ve öğretmenlere nasıl uygulayabiliriz?

Eğitim psikolojisi hakkında daha fazla şey öğrenirken, fikirlerin kendi hayatınıza nasıl uygulanabileceğini düşünün. Şimdiye kadar ne tür öğretmenleriniz oldu? Hangi teknikleri beğendin ve ne tür dersler seni zorladı? Öğretmen olsaydın, sınıfını hem eğlenceli hem de eğitici hale getirmek için hangi fikirleri kullanabilirdin? Bu soruların tümü eğitim psikolojisi içerisinden fikirlerle yanıtlanabilir.

İlgili Akademik Makaleler:

Eğitim psikolojisi

Eğitim psikolojisi. Gelişim-öğrenme-öğretim

Eğitim Psikolojisine Dair Ontolojik Bir Değerlendirme

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir