1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ziyaretinden beklentiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ziyaretinden beklentiler
0

Irak Hükümet Sözcüsü Basim el-Avvadi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 22 Nisan’da Irak’a gerçekleştireceği ziyaretin iki ülke münasebetlerine yansımaları ve ziyaretten beklentileriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ziyareti için hazırlıklara yaklaşık bir yıl evvel başlandığını belirten Avvadi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ziyaretiyle Irak-Türkiye ilgilerinde değerli ve niteliksel bir sıçrama yaşanacak.” dedi.

Avvadi, Erdoğan’ın Bağdat temaslarında masada olacak “su sorunu, Kalkınma Yolu Projesi, terör örgütü PKK’nın Irak’taki varlığı ve Türk şirketlerinin Irak’taki yatırımları” bahislerine ait ortak komitelerin çalışmalarının sona erdiğini tabir etti.

“Kalkınma Yolu Projesi’nin en kıymetli merkezleri Irak ve Türkiye’dir”

“Su sorununda Lider Erdoğan ile Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ortasında çok değerli ve stratejik mutabakat imzalanacak.” diyen Avvadi, “Türkiye, su idaresi ve suyu kıymetlendirme konusunda dünyadaki başarılı ülkelerden biri ve bu alanda büyük deneyime sahiptir. Bu çerçevede büyük ve sürpriz bir mutabakata imza atılacak.” sözlerini kullandı.

Irak Ulusal Güvenlik Kurulu’nun terör örgütü PKK’yı Irak’ta “yasaklı örgüt” olarak tanımladığını anımsatan Avvadi, şunları kaydetti:

“Onlara (PKK) Irak’ta Birleşmiş Milletler (BM) kontrolünde ‘mülteci’ statüsü verilecek ve hiçbir parti yahut siyasi faaliyetleri olmayacak. Bu, çabucak hemen Irak ve İran ortasında imzalanan güvenlik muahedesine benzeri bir halde olacak.”

Kalkınma Yolu Projesi’ndeki Irak ve Türkiye iştirakine vurgu yapan Avvadi, bu projenin Erdoğan’ın Irak ziyaretinin en değerli ayağını oluşturduğunu söyledi.

Avvadi, “Kalkınma Yolu Projesi’nin en değerli merkezleri Irak ve Türkiye’dir. Bu mevzuda da kıymetli muahedeler yapılacak. Türk şirketlerinin bu proje kapsamında Irak’taki rolü de pahalandırılacak.” tabirlerini kullandı.

Irak petrolünün yine Türkiye’ye ihracatı sorununun Türkiye tarafından tahlile kavuştuğunu aktaran Avvadi, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Petrol ihracatı sıkıntısı Bağdat merkezi hükümetiyle Kürdistan Bölgesel Hükümeti (IKBY) ortasında bir probleme dönüştü. Esasen bu mevzudaki gecikme, Kürdistan Bölgesel İdaresi’nin petrol ihracatı konusunda orada faaliyet gösteren şirketlerle imzaladığı mutabakatlardan kaynaklanıyor. Bu şirketlerin artık Irak Federal Petrol Bakanlığı ve Irak Petrol Pazarlama Şirketi (SOMO) ile müzakere evresine geçmesi gerekiyor. Petrol Bakanlığının da kendisine ilişkin maddelerinin yanı sıra Anayasa’ya karşı sorumluluğu kelam konusu. Bu mevzu, Başbakan Sudani’nin Washington ziyareti sırasında genişçe tartışıldı.”

“Erdoğan’ın ziyaretiyle ortak ticaret hacmi artacak”

Öte yandan Irak Ticaret Bakanlığı Basın ve Halkla Münasebetler Dairesi Lideri Riyad Fahir el-Haşimi de Türkiye ile mevcut ticaret hacminin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bağdat ziyaretiyle artabileceğini tabir etti.

Erdoğan’ın Irak ziyareti sırasında iki ülke ortasında “ortak ticaret komisyonu” kurulması için mutabakat imzalanacağını kaydeden Haşimi, şöyle konuştu:

“Irak ile Türkiye ortasındaki ortak ticaret hacmi şuan yaklaşık 16 milyar dolar. Bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sonrası oluşacak pazara nazaran artabilecek.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir