1. Anasayfa
 2. Örgütte Motivasyon

Çalışanları İşyerinde Motive Etme: Yöntemler ve Önem

Çalışanları İşyerinde Motive Etme: Yöntemler ve Önem
Çalışanları İşyerinde Motive Etme: Yöntemler ve Önem
0

Motivasyon, tüm yöneticilerin ustalaşması gereken kilit bir görevdir. Bu makalede, çalışanları motive etmenin birincil yöntemleri ve bunun neden önemli olduğu hakkında bilgi edineceksiniz.

Motivasyon Neden Önemlidir?

Motivasyonu anlamak hem yöneticiler hem de çalışanlar için önemlidir. Yöneticilerin bir çalışanı neyin motive ettiğini anlaması hayati önem taşır çünkü çalışan verimliliğini artırmak için en etkili araçlardan biridir. Çalışanların kendilerini neyin motive ettiğini bilmesi gerekir, böylece özel ihtiyaçları için en iyi motivasyonu sağlayan pozisyon türlerini seçerler.

Motivasyon Yöntemleri

Disiplinler arasında motivasyon teorileri vardır, ancak hepsi muhtemelen iki temel motivasyon yöntemine indirgenebilir. İçsel faktörler veya dışsal faktörler. Sadece bunlar tarafından motive olabilirsiniz. Gerçekte, muhtemelen her ikisinin bir karışımı ile motive olursunuz, ancak her türü netlik için bağımsız olarak tanımlayacağız.

Dışsal motivasyon

Kendinizin dışında bir faktörden etkilenmeye başladığınızda, dışsal olarak motive olursunuz. Klasik dış güdüler, ödül ve cezalardır. Dış faktörler genellikle sizin kontrolünüz dışındadır.

Örneğin, bir sigorta satış elemanı olduğunuzu varsayalım. Üretim hedeflerinizi aşarsanız, bir bonus alacaksınız. Öte yandan, asgari üretim hedefinize önemli miktarda ulaşmazsanız işten kovulabilirsiniz. Bir ödül (bonus) veya bir ceza (kovulma) olasılığı, iş davranışınızı etkileyen ancak dışınızdan gelen faktörlerdir. Dahası, bir ödül veya ceza alma koşulları sizin kontrolünüzde değil, bir dış gücün, işvereninizin kontrolündedir.

İçsel motivasyon

Dışarıdan ziyade içinizdeki kuvvetler davranışınızı etkilediğinde, özünde motive oluyorsunuz. İçsel motivasyon, tatmin edici bir iş görevi bulduğunuzda ve görevi yerine getirmede yetkin olduğunuzda ortaya çıkabilir. İçsel motivasyonu kolaylaştırmak için kullanılan yönetim teknikleri, çalışanların bakış açılarını kabul etmek, seçenekler sunmak, inisiyatifi teşvik etmek ve anlamlı geri bildirim vermek gibi şeyleri içerir.

Bir sigorta şirketinde yönetici olduğunuzu varsayalım. Geçmişte, satış ekibinizi özenle tasarlanmış pazarlama ve satış planınızı takip ettiniz. Ancak, ekibinizin verimliliğinin düştüğünü ve istifa oranınızın son üç çeyrekte önemli ölçüde arttığını belirtiyorsunuz. Ekibinizle bir satış toplantısı düzenlersiniz ve her üyenin yeni bir satış ve pazarlama planının geliştirilmesi konusundaki bakış açısını sorarsınız. Ekip üyeleri tarafından sunulan bilgileri kullanarak yeni bir plan geliştirirsiniz. Ayrıca, her ekip üyesine, bazı minimum gerekliliklere uyduğu sürece yeni planı veya geliştirdikleri planı kullanma seçeneğine de izin verirsiniz. Önerilen ayarlamalar dahil olmak üzere planların ilerleyişi hakkında geri bildirim sağlamak ve almak için ekibinizin her bir üyesiyle haftalık toplantılar planlıyorsunuz. Uygulamanın dörtte birinden sonra çalışan memnuniyeti arttı, üretim arttı ve çalışanların yıpranması azaldı. Çalışanlarınızın gerçek motivasyonunu başarıyla kolaylaştırdınız.

Bununla birlikte, bazı iş görevlerinin içsel motivasyona uygun olmadığını ve dışsal motivasyon araçlarını kullanmanız gerektiğini göreceksiniz. 

Makale Özeti

Motivasyon, işverenlerin işyerinde tam potansiyellerini karşılamalarına yardımcı olmak için önemlidir. Çok sayıda motivasyon teorisi olsa da, çoğu dışsal motivasyona veya içsel motivasyona kadar damıtılabilir. Dışsal motivasyon, davranışınızın ödüller ve cezalar gibi dış faktörlerden etkilendiği, içsel motivasyon ise iş doyumu ve yetkinlik hissi gibi içinizdeki faktörlerden etkilendiğiniz zamandır. İçsel motivasyon bazı görevler için çalışmayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir