1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Boeing’in 787 Dreamliner uçağında “üretim hatası” tezi

Boeing’in 787 Dreamliner uçağında “üretim hatası” tezi
0
 

Hatırlanacağı üzere Boeing firmasına ilişkin 737 Max 8 tipi uçaklar son 6 ayda iki büyük kazaya karışmış ve bu kazalar, uçakların güvenliğine dair tartışmaları gündeme getirmişti.
Endonezya’da Lion Hava Yollarına ilişkin “JT 610” sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018’de, havalandıktan kısa bir mühlet sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin hayatını yitirdiği kaza, bu tip uçakların birinci kazası olarak tarihe geçmişti. Yaşanan 2. kaza ise Etiyopya Hava Yollarına ilişkin Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağında meydana gelmişti. 10 Mart’ta düşen uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Yaşanan bu olayların akabinde çok vakit geçmeden şirketle ilgili skandal bir tez da firmanın 787 Dreamliner uçağına yönelik olarak atıldı. Tezin kaynağı olan New York Times gazetesi, uçağın “güvenliği tehlikeye atacak biçimde hatalı” ve “gelişigüzel” üretildiğini belirtiyor.

Gazetenin yüzlerce sayfaya ulaşan şirket içi yazışma ve federal kayıtlara ek olarak Boeing’in mevcut ve eski çalışanlarıyla yapılan görüşmelere dayandırdığı haberde, uçağın üretildiği fabrikadaki üretim kalitesinden ödün verildiği ve bunun yerine üretim suratının artırıldığı öne sürülüyor.

Müşteri kaybediyor

Uçağın üretildiği North Charleston fabrikasındaki güvenlik meselelerinin yetkililer tarafından fark edildiği ayrıyeten Katar Havayollarının üretim problemleri nedeniyle oluştuğunu tez ettiği hasar ve bu kapsamda teslimatların gecikmesini müteakip, 787 Dreamliner alımını durdurduğu belirtilmiş.

North Charleston fabrikasında misyon yapan Joseph Clayton isimli teknisyenin, “Birçok kere kokpitlerin altında bulunan kablolarda tehlike yaratabilecek yakınlıkta üretim atığına rastladık. Bu durum önemli bir güvenlik sorunu oluşturuyor.” formundaki tabirleri olayın ciddiyetini ortaya koymuş. Buna rağmen, Boeing Ticari Uçaklar Başkanı Kevin McAllister ise kelam konusu fabrikada üretimin en yüksek ve kaliteli standartlarda yapıldığını tabir ederken, çalışanlarının işlerini en yeterli biçimde yaptığını vurgulamış.

 

Yaşanan bu gelişmeler sonucunda Boeing’in ne üzere ataklar yapacağını ve yanılgılı üretim tezlerinin, firmanın “Starliner” uzay kapsülünün fırlatılmasında yaşanan gecikmelerle bir ilgisi olup olmadığını (fırlatma süreci Nisan ayından, en erken Ağustos ayına ertelenmiş durumda) görmek için bizi takip etmeye lütfen devam edin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir