1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Apple, otonom araçlar için sensör üreten tedarikçilerle görüşüyor

Apple, otonom araçlar için sensör üreten tedarikçilerle görüşüyor
0
Apple, kendi otonom araçlarını üretmek için, yeni nesil LIDAR sensörleri (Light Detection and Ranging; yahut Laser Imaging Detection and Rangin) üreten en az dört şirketle görüşmelerde başladı. Bu gelişmenin akabinde şirketin Project Titan olarak isimlendirdiği otonom araç projesini somutlaştırma kararı aldığı tabir ediliyor.

Project Titan raftan indirildi

Rapora nazaran, Apple’ın bir departmanı kendi birinci taraf LIDAR sensörü üzerinde çalışmalar yapacak. Bununla birlikte şirketin, üçüncü taraf sensörleri de tedarikçilerden satın alarak maliyeti değerli ölçüde en az da tutmayı hedeflediği belirtiliyor. Yapılan bu görüşmelerdeki birinci ana husus ise tedarikçilere ürettirilecek olan sensörlerin yüksek kalite standartlarında olması.
Şirketin Project Titan olarak bilinen otonom araç projesinin, 2017 yılında yayınlana New York Times raporunda, rafa kaldırıldığı belirtilmişti. Ama başka şirketlerin, otonom araç yatırımlarını üstlere gerçek çekmesi, Apple’ın da dikkatini çekmiş durumda ve bu teknolojiden uzak kalmak istemiyorlar. Apple’ın LIDAR sensörlerine olan ilgisi, şirketin otonom araç yarışına geri dönmeye hazır olduğunu gösteren tek gösterge değil. Şirket, Tesla ve Google‘ın eski çalışanları da dahil olmak üzere kendi kendini süren araba teknolojisinde geçmişi olan çok sayıda kişiyi işe almıştı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir