1. Anasayfa
 2. Ekonomi

7 başlıkla geçen hafta

7 başlıkla geçen hafta
0

1- altından yeni rekor

Altın, İsrail ile İran ortasında artan tansiyona ait telaşların inançlı liman talebini artırmasıyla ons başına 2.400 doların üzerine çıktı.

2- IMF’den Türkiye açıklaması

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Departmanı Yöneticisi Alfred Kammer, Türkiye’deki ıslahat programını desteklediklerini söz ederek, “Türkiye’yi desteklemeye yönelik rastgele bir IMF programına ait görüşme yok.” dedi.

3- Mevduat faizi yüzde 67’yi aştı

Bankacılık bölümünün toplam mevduatı, 5 Nisan ile biten haftada evvelki haftaya nazaran 17,5 milyar lira azalarak yaklaşık 15 trilyon 905,6 milyar liraya gerilerken mevduat faizlerinde 3 puanlık artış izlendi. Muhtaçlık kredisi faizi doruktan gerilerken 1-3 aylık mevduat faizi yüzde 67’yi aştı.

4- Fitch’ten bankalara kart borcu uyarısı

Fitch Ratings, kredi şartlarının daha da sıkılaşması ya da ekonomik büyümenin sürat kesmesi durumunda artan kredi kartı borçlanmasının Türk bankaları için bir risk oluşturabileceği değerlendirmesinde bulundu.

5- Işıkhan’dan minimum fiyat açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, asgari ücrete Temmuz ayında rastgele bir orta artırımın gündemlerinde olmadığını söyledi. Işıkhan, emekliye de enflasyon ya da kontrat farkı dışında bir artırım yapılmayacağını belirtti.

6- Lokanta ve kafelerde KDV düzenlemesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, gıdadaki KDV istismarının önüne geçmek ve bu mevzudaki tereddütleri gidermek için taslak hazırladı. Taslağa nazaran, lokantalar ve kafeler sattığı yiyecek ve içecekte de KDV’yi yüzde 10 olarak hesaplayacak.

7- TCMB bilançosunda tarihi zarar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2023 yılında 818,2 milyar TL ziyan açıkladı. Bankanın 2023 yılında toplam faalleri ise 6,9 trilyon TL olarak kaydedildi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir