1. Anasayfa
 2. Ekonomi

362 bin mükellefe ‘pişmanlık’ imkanı

362 bin mükellefe ‘pişmanlık’ imkanı
0

Gelir Yönetimi Başkanlığı’ndan (GİB) edinilen bilgiye nazaran geçen yıl elde edilen gelirlere ait 1 Mart’ta başlayan gelir vergisi beyan devri 5 Nisan’da sona erdi.

Bu devirde kira, fiyat, menkul sermaye iradı ile öbür kar ve iratlardan gelir elde eden 1 milyon 811 bin mükellef beyanname verdi. Beyannamelerle 399,2 milyar lira matrah ve 126,9 milyar lira vergi beyan edildi.

Bu kapsamda geçen yıla oranla beyanname sayısında yüzde 27, matrah ölçüsünde yüzde 107 ve hesaplanan vergide yüzde 101 artış sağlandı.

Düzenli ödeyene teşekkür

Başkanlık, kira ve fiyat üzere gelirleri için beyanname veren 1,8 milyon mükellefin yanı sıra ticari, zirai ya da hür meslek yararı açısından bildirimde bulunan 2,6 milyon mükellefe SMS göndererek, beyannamelerini vaktinde verdiği için teşekkür etti.

GİB, beyan periyodunun sona ermesinin akabinde kira, fiyat ve kıymet artış karı kaynaklı gelir elde etmesine karşın beyanname vermeyen mükellefleri de saptadı.

Bankalar, sigorta şirketleri, tapu ve nüfus yönetimi başta olmak üzere çok sayıda kurumdan elde edilen bilgiler kullanılarak yapılan tahliller sonucunda, kiraya verdiği konutlar aracılığıyla gelir elde etmesine karşın beyanname vermeyen 362 bin mükellef belirlendi.

Gelir Yönetimi, 15 bin mükellefin de iş yeri olarak kiraya verdikleri yerler üzerinden beyan edilmesi gereken kira geliri sağlamasına karşın beyanname vermediğini ortaya çıkardı.

Bankalar, gayrimenkul değerleme şirketleri ile tapudan alınan bilgiler karşılaştırılarak, 5 yıl içindeki gayrimenkul alım satım süreci nedeniyle gelir vergisine tabi bedel artışı yararı elde eden lakin beyanname vermeyen 32 bin mükellef olduğu da görüldü.

Ayrıca, bankalar ve Toplumsal Güvenlik Kurumundan alınan bilgilerle muhtasar ve prim hizmet beyannamesinden elde edilen datalar sonucu fiyat gelirini beyan etmeyen mükellefler de araştırıldı. Buna nazaran, tek patrondan 1,9 milyon liradan fazla fiyat alan 6 bin 800 kişi ve birden fazla patrondan fiyat alan 6 bin 300 kişi olmak üzere toplam 13 bin 100 mükellefin fiyat gelirleri için beyanname vermediği anlaşıldı.

Bildirim gitmeden ‘pişman’ olana ceza yok

Başkanlık, kelam konusu mükelleflerin vergi dairelerine bildirilmesine ait çalışmalara başladı, kısa müddet içinde bu bildirimlerin yapılması bekleniyor.

Bu ortada, 2023’te kira geliri, fiyat ya da paha artış yararı elde etmesine karşın beyanname vermeyen mükelleflerin, vergi daireleri tarafından gerekli süreçlere başlanmadan evvel pişmanlıkla bildirim yapma imkanı bulunuyor.

Pişmanlıkla beyanname verildiğinde, vergi cezası kesilmeden vergiler ödenebiliyor.

Beyannameler Hazır Beyan Sistemi üzerinden verilebiliyor ve vergi de tekrar bu sistem üzerinden banka kartı ya da kredi kartı ile çevrim içi ödenebiliyor.

Vergi dairesinin yazısı üzerine beyanname verilmesi durumunda ise vergiler cezalı kesiliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir