1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Tesla, Cybertruck’ları geri çağırıyor

Tesla, Cybertruck’ları geri çağırıyor
0

HANDE BERKTAN

Tesla, kusurlu gaz pedalları nedeniyle bugüne kadar ürettiği elektrikli pick-up modeli Cybertruck’ları geri çağırıyor. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi’ne (NHTSA) nazaran Tesla, gaz pedalının sıkışıp şoförleri kaza riskine maruz bırakabileceği bir sorun nedeniyle bugüne kadar sevk ettiği 3 bin 878 Cybertruck’ın tamamını geri çağırıyor

Tesla geçtiğimiz günlerde tüm Cybertruck teslimatlarını bir haftalığına durdurmuş zira aracın gaz pedalında mekanik bir sorun tespit edilmişti. Takibinde ABD’de satılan tüm Cybertruck’lar geriye çağırıldı.

NHTSA tarafından yapılan geri çağırma kapsamında Cybertruck sahiplerinin Tesla servislerine gitmesi ve pedal değişimi yaptırması gerekiyor.

Musk, X üzerinden yaptığı bir paylaşımda Tesla’nın “çok dikkatli” davrandığını ve şirketin NHTSA’ya sıkıntıyla ilgili rastgele bir kaza yahut yaralanmadan haberdar olmadığını bildirdiğini söyledi.

Şirket artık NHTSA’ya pedalın yerinden çıkabileceğini, bunun da üste gerçek kayarak ayak bölmesi etrafındaki kaplamaya takılabileceğini doğruladı.

Cybertruck birinci kere geçen yılın sonlarında sevkiyata başlamış olsa da bu, aracın birinci geri çağırılışı değil. Lakin birincisi kıymetsizdi: Bu yılın başlarında Tesla, ikaz ışıklarının yazı tipi boyutları çok küçük olduğu için tüm araçlarındaki yazılımı geri çağırdı. Şirket, kamyonu birinci sefer 2019 yılında tanıtmıştı.

Şirket, geri çağırma ile çalkantılı bir haftayı sonlandırıyor. Şirket Pazartesi günü işgücünün yüzde 10’undan fazlasını işten çıkarmış ve üst seviye yöneticilerinden ikisi ise şirketten ayrılmıştı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir