1. Anasayfa
 2. Sinir Sistemi

Amusia Nedir? Tanım ve Belirtiler

Amusia Nedir? Tanım ve Belirtiler
0

Bir kişinin müzik yeteneklerini etkileyen amusia olarak bilinen durum hakkında bilgi edinmek için bu makaleyi okuyun. Amusinin tanımını keşfedeceğimiz gibi aşağıdaki semptomları ve tanı seçeneklerini inceleyeceğiz.

Amusia nedir?

Amusia ilgi çekici bir kelime ama ne anlama geliyor? Aslında, müzikal tonları tespit edememe, tanıma veya yeniden üretememe ve aynı zamanda ton sağırlığı olarak da adlandırılır. Hiç kimse size bu durumdan muzdarip olduğunuz konusunda bilgi verdi mi? (Birinci sınıf müzik öğretmenim bana müzikteki beceriksizliğim hakkında bilgi verdi, bu yüzden burada yargılama yok!)

Amusia doğumdan itibaren mevcut olabilir veya bir yaralanma sonucu gelişebilir. Doğumdan itibaren mevcut olan amusia, konjenital amusi olarak adlandırılır. Nüfusun yaklaşık yüzde dördü doğuştan amusiyle doğar. Bazı durumlarda, beyinde bir hasar meydana geldikten sonra amusi gelişir ve bu form edinilmiş amüzi olarak bilinir.

Amusia Araştırması

Bilim adamları doğuştan amusiye neyin sebep olduğunu belirlemek için mücadele ediyorlar, yani neden bazı insanlar sağır doğarken diğerleri değil? Araştırmalar, insan sesini, çevresel sesleri ve konuşma kalıplarını işleyebilmesine rağmen, doğuştan amusili yetişkinlerin zihinsel olarak perde değişikliklerini işlemede ciddi eksiklikleri olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, araştırmacılar, amusinin insanlardaki müzik yeteneklerini etkileyen gerçek bir öğrenme engeli olduğunu ve genel eğitim veya yaşamın erken dönemlerinde müzik eğitimine maruz kalmayla ilgisi olmadığını bulmuşlardır. Bu, dil ve müzik arasındaki benzerliklerden dolayı biraz şaşırtıcı. (İnsanların her ikisiyle de benzer işleme yeteneklerine sahip olacağı varsayıldı, ancak bunun yerine bunların beyinde ayrı ayrı işlendiği bulundu.) Ayrıca, dil ve müzik yetenekleri de çocukluk döneminde aynı zamanlarda gelişti.

Alternatif olarak, çocukluk veya yetişkinlik döneminde, beynin müzik işlemeden sorumlu kısmındaki bir yaralanmadan ( edinilmiş amusi ) amus gelişebilir. Amusiden muzdarip insanlar sadece perdeyi ve tonu tanımlama yeteneğinden yoksundur, aynı zamanda genellikle çok iyi şarkı söyleyemezler ki bu da beklenmelidir.

Amusia’nın Belirtileri

Konjenital amusinin semptomları üç kategoriye ayrılır: alıcı, klinik veya karışık. Alıcı amusi, tanıdık melodileri tanımlayamama, müziği okuyamama ve bir notanın akordu bozulduğunda fark edememe durumudur. Klinik amüzi, bir müzik aleti çalamama, şarkı söyleyememe veya müzik yazamama ile temsil edilir. Karışık amusia durumda ikisinin bir kombinasyonu olabilir.

Edinilmiş amusinin semptomları daha çeşitlidir ve aşağıda özetlenmiştir:

 • Sözlü ifadeli eğlence: şarkı söyleyememe, ıslık çalamama veya bir melodiyi mırıldanamama
 • Müzikal apraksi: bir müzik aleti çalamama
 • Müzikal agrafya: müzik yazamama
 • Müzikal alexia: müzik okuyamama
 • Amnezik amusi: yaralanmadan önce bilinen şarkıları tanıyamama

Amusia Teşhisi

Tam olarak nasıl amüzi teşhisi konulur? Tipik olarak, süreç, alışılmadık ama standart bir müzikal melodiyi dinlemeyi ve yerinde olmayan notaları tanımlamayı içerir. Daha standart bir yaklaşım, altı testten oluşan Montreal Battery of Evaluation of Amusia’yı (MBEA) kullanır. Bir katılımcı, tüm test katılımcılarının ortalama puanının altında iki standart sapma puanı alırsa, amusiye sahiptir.

Makale Özeti

Amusia (veya ton sağırlığı), ondan etkilenenlerin müzikal yeteneklerini sınırlayan bir durumdur. Amusia doğumdan itibaren mevcut olabilir (doğuştan) veya bir yaralanma (edinilmiş) sonucu gelişebilir. Araştırmalar, anormal müzik notalarını tespit edememe, müzik yazma, müzik okuma veya şarkı söyleyememenin eğitim ve müziğe maruz kalma ile ilgisi olmayan gerçek bir öğrenme bozukluğu olduğunu göstermiştir. Bilişsel eğlence, alıcı (müzik perdelerini ve tonlarını işitsel olarak ayırt edememe), klinik olarak (bir enstrümanı söyleyememe veya çalamama) veya ikisinin bir kombinasyonunu gösterir. Edinilmiş amusinin yukarıda özetlenen bir takım semptomları vardır. Amusiyi teşhis etmek için en sık kullanılan test MBEA’dır. Amusia gerçek, tespit edilebilir bir engeldir.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. MÜZİK EĞİTİMİ İLE MÜZİK PSİKOLOJİSİNİN İLİŞKİSİ
 2. Beynimizin müzik fizyolojisi
 3. MÜZİKAL YETENEĞİN OLUŞUMUNDA ETKİLİ OLAN FAKTÖRLER: KALITIM VE ÇEVRE
 4. Müzik ve Beyin: Şarkı Söyleme Yeteneği Korunmuş Afazi Olgusu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir