Sezgin KOYUN

SWOT Analizi Nedir? SWOT Matrisi, Örnekler, Şablonu

swot analizi nedir

Bir şirketin ayrıntılı bir stratejik analizini yapmak için kullanılan birçok araç ve yöntem vardır. Stratejik bir analiz yapmak için defalarca kullanılan en güçlü araçlardan biri – SWOT analizi. SWOT, güçlü, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri ifade eder.

Strateji, bir şirketin gelecek birkaç yıl boyunca şirket için ileriye doğru karar verdiği ve hatta on yıl düşünebileceği çok uzun vadeli bir süreçtir. Böyle bir strateji oluşturulurken, şirket ihtiyacı pazardaki hangi konumda olduğuna bilmek. Ayrıca hangi yöne hareket edeceğini ve zorlukların üstesinden gelmek için hangi kaynaklara ihtiyaç duyulacağını bilmesi gerekir.

SWOT analizi kullanılarak böyle bir analiz yapılabilir.

Dahili analiz olarak da bilinen SWOT analizi , Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler anlamına gelir. SWOT analizi hem iç hem de dış çevrenin analizini içerir . SWOT analizi, kuruluşun almak zorunda olduğu stratejiye karar vermesi gereken stratejik planlama sırasında özellikle önemlidir . Stratejik kararlar ancak kuruluşun kendisi ve pazarın neresinde olduğu hakkında her şeyi bildiği zaman alınabilir. Bu nedenle “Dahili Analiz” veya “SWOT Analizi” kullanır.

SWOT Analizi ile İç Analiz Arasındaki İlişki

SWOT analizi, bir “İç analiz” oluşturmak için dış iş ortamını ve iç iş ortamını kullanır. Bu, kuruluş tarafından kuruluşun kendisine nasıl baktığı üzerine yapılan bir analizdir. Bu nedenle, İçsel analiz olarak bilinir. 

Bu içsel analiz kuruluşun yeteneklerinin ne olduğuna ve zayıf yönlerinin ne olduğuna karar verir. Buna göre, kuruluşun hangi fırsatların benimsenmesi ve hangi tehditlerin azaltılması gerektiğine karar vermesine yardımcı olur.

Bu dahili analiz daha sonra firma tarafından A Noktasından (şu anda bulunduğu yerde) B noktasına (şirketin ulaşmak istediği yere) nasıl geçileceğinin en iyi çözümlerini bulmak için kullanılır.

Dahili analiz, bir şirketin strateji ve planlama konusunda karar vermesine yardımcı olabilir. Bir şirket piyasaya sürmek istediği bir ürüne bakarsa , SWOT analizi şirkete ürünün piyasaya sürülmeye hazır olup olmadığını söyleyecektir.

SWOT eleme temelinde çalışır. İçsel analize ve ne yapabildiğinize hazır olduğunuzda karar vermeniz kolaylaşır ve daha kolay bir yol ortaya çıkar.

Şimdi SWOT matrisini çizelim ve SWOT analizini anlayalım.

SWOT Matrisi

SWOT matrisi 2 x 2 dört çeyrek matristir. Bu adanmış kadranları var

SWOT’u tek bir görüntüyle açıklayan Wikipedia’nın güzel bir görüntüsü

Yukarıdakiler arasında, güçlü ve zayıf yönleri, kurumun kendisi için karar vermesi gereken bir şeydir. Bunlar iç ortam analizi olarak kabul edilir ve tarafsız bir bakış açısıyla yapılmalıdır. Yanlış bir analiz, şirketin güçlü ve güçlü yanları olduğunu düşünebilir. Bu nedenle, iç analiz doğru yapılmalı ve gerektiğinde tarafsız bakış açısına sahip bir danışman kullanılmalıdır.

Dış çevre faktörleri Fırsatlar ve tehditlerdir. Herhangi bir kuruluş için tüm fırsatlar Dış çevrenin bir faktörüdür. Örnek – Hükümet politikaları uygunsa, pazar yükseliyorsa veya bu gibi olumlu veya olumsuz faktörler dış ortama aitse bu tür dış etkenler firmaya yeni fırsatlar sağlar, aynı zamanda şirkete yeni tehditler getirir. Bu nedenle Fırsatlar ve tehditler Dış çevre faktörleri olarak kabul edilir.

Bir firma büyümek istiyorsa, matrisin dört çeyreğinin tümünü de firmanın büyümesiyle ilgili kararlar almak için kullanması gerekir.

Örnek – Bir fırsat varsa fırsatı genişletmek için finansal istikrarı var mı? Yeni bir pazara genişletmek için, o benim güçlü yönüme bakmak zorunda? Ayrıca zayıf yönlerime de bakmalıyım. Satış ekibim zaten aşırı yüklenmiş, yeni bir bölgeyi nasıl idare edecek? Sonunda – tehditlerime bakmak zorundayım. Planladığım yeni bölge zaten çok düşük bir fiyatla çalışıyor. Bu fiyatla eşleşemiyorum. Yani o belirli bölgeye yayılmanın faydası yok.

SWOT Analizini Nasıl Yapılır?

Güçlü Yönler

Adından da anlaşılacağı gibi, bir kuruluş ilk önce onun güçlü yönlerine bakmak gerekir. Çünkü ne zaman bir karar alırsanız, neler yapabileceğinizi bilmeniz gerekir mi? Güçlü yönleriniz planlarınızla eşleşmiyorsa, planlarınızı geciktirmek veya güçlü yönleriniz ve yeteneklerinizle eşleşen diğer yolları düşünmek daha iyidir.

SWOT Analizinde Güçlü Örnekler 

Zayıf Yönler

Daha sonra, zayıf yönleri analiz etmek şirkete hangi fırsatları değerlendireceğine karar vermede yardımcı olur. Örnek; Sizinki bir mühendislik firmasıysa ve yetenekli işgücüne sahip değilse veya işe alım sonrasında yöneticilerden eğitim alınmamışsa, bu şirketin önemli bir zayıflığıdır ve rekabetin yararlanabileceği bir şey. Tüm zayıf yönleriniz, büyümeniz için fırsat olabilir. Bir firma marka değerinin düşük olduğunu biliyorsa, markalaşmayı geliştirmek de firma için bir fırsat olabilir.

SWOT Analizinde Zayıflıklar Örneği

Zayıf yönlerinizi bilmek, firmanızın tehditlerden korunmasına yardımcı olabilir ve aynı zamanda firmaya sunulan fırsatları da artırabilir.

Örnek – Nokia bir zamanlar Symbian işletim sisteminin rakipsiz olduğunu ve Android’e uymadığını düşünüyordu . Nokia işletim sisteminin güçlü olduğunu düşünürken, Symbian işletim sisteminin aslında zayıf bir yanı olduğu ve Android’in de devraldığı ortaya çıktı. Aynı şekilde, Apple’ın Iphone’u da işletim sistemi ve donanımı nedeniyle bir oyun değiştiriciydi.

Fırsatlar

SWOT analizinin temel noktası, marka için mevcut olan fırsatları bulmaktır. Tüm bu fırsatların keşfedilmesi gerekli değildir. Unutmayın ki SWOT dört kadrandan oluşur ve her kadran karar vermede yardımcı olur. Bu yüzden bir fırsat varsa, bir zayıflık veya hatta bir güçlenme ile ihmal edilebilir. Önemli olan, firma için mümkün olan tüm fırsatları listelemek ve fırsatların firma tarafından keşfedilip edilemeyeceğine karar vermektir.

Bir firmaya, sektördeki Rakipler, sektördeki devlet normları, piyasadaki mevcut piyasa taktikleri ve stratejileri, vb. gibi dış çevre faktörleri tarafından firmaya sunulmaktadır.

SWOT Analizinde Fırsat Örneği

Örnek – Piyasada mevcut Fırsatların en iyi örneği E-ticaret . Ülkenin köşesine ve köşesine distribütörlerle ulaşmanın zor olduğunu belirleyen firmalar artık online olarak sunulmakta ve çoğu kırsal müşterinin bile geniş bir pazar yeri bulunmaktadır. Ancak, E-ticaret ile ilgili çok büyük bir nakliye maliyeti var. Aynı zamanda, büyük bir rekabet var. Bu nedenle, bir fırsat olmasına rağmen, bir karar almak için firmanın SWOT matrisinin diğer tüm bölümlerine bakması gerekiyor.

Tehditler

Tehditler, firma içinde olmayan ve doğada daha dışsal olan faktörlerdir. Firmaya olan tehditler birçok farklı açıdan ortaya çıkabilir. Şirketlerin bu tehditleri ortadan kaldırmak için planlar yapması önemlidir. Yeni bir fırsatı araştırırken, bir şirket bir tehdidin mevcut pazarını istila etmesine izin veremez. Her ne pahasına olursa olsun şirkete yönelik tehditlere karşı hareket etmek ve uyum sağlamak gereklidir.

SWOT Analizinde Tehdit Örneği 

Örnek – Tehditin en iyi örneği, son 20 yılda, masaüstünün dizüstü bilgisayara ve nihayetinde akıllı telefona yoğun kullanımının değişmesidir. Dizüstü bilgisayarlar, Masaüstü pazarını yedi ve şimdi bile dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonların büyük satışları nedeniyle satışlarda yavaş yavaş düşüyor.

SWOT analizinin önemi – SWOT analizinin avantajları

SWOT Analizi Şablonu

İşte Excel formatında bir SWOT analizi şablonu. Tek yapmanız gereken, güçlü, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri doldurmak için SWOT şablonunu kullanmak!

SWOT Analizi Amacı Nedir?

Özet – SWOT Analizi, şirketin kendi faaliyetlerini takip etmesi ve şirketin pazarda nerede durduğunu belirlemesinde mükemmeldir. SWOT analizi, değişen pazar dinamikleri yanı sıra rekabetteki muazzam artışla birlikte önem kazanıyor.

Swot Analizi ve Bir İşletme Üzerine Uygulama

Adidas SWOT analizi

Adidas , dünyadaki en güçlü spor markalarından biridir. Ayakkabı yelpazesi ile öne çıkan marka, aynı zamanda giysi ve aksesuar üreticisidir. İşte Adidas’ın SWOT analizi.

Adidas’ın SWOT analizindeki güçlü yönler

 1. Miras: Onlarca yıllık miras ve mirasa sahip olan Adidas, kendisini genç bir marka olarak kurmak için uzun bir yol kat etti . Marka 1949’da başladı ve o zamandan beri uzun bir yol kat etti.
 2. Çeşitlendirilmiş portföy: Şirket Adidas (premium segment) ve Reebok (orta seviye ) adı altında farklı ayakkabı ve aksesuar yelpazesine sahip birden fazla ürün portföyüne sahiptir .
 3. Güçlü finansal pozisyon: 2400 mağazasıyla dünya genelinde 4.3 milyar dolar muhasebe gerçekleştiren şirket, güçlü bir finansal pozisyondadır.
 4. Dağıtım ağı: Çevrimiçi mağazalardan şirkete ait mağazalara, süpermarketlere satış yapan Adidas, ürünleri için farklı kanallardan temin edilebilecek etkin bir dağıtım sistemine sahiptir.
 5. Toplulukla temas noktaları oluşturarak markalaşma: Ünlü ciroları ve FIFA, UEFA, NBA ve Olimpiyatlar gibi büyük spor organizasyonlarına sponsorluk etmek , Adidas’ın pazardaki bilincini arttırdı ve bu nedenle hedeflenen müşteri tabanını da artırdı.
 6. İşbirlikleri ve üyelikleri: Sürdürülebilirlik alanındaki Uluslararası Çalışma Örgütü, International Finance Corporation gibi kuruluşlarla olan güçlü ilişki şirkete rakipler üzerinde üstünlük sağlayarak sürdürülebilir bir iş yapabilmelerini sağlamıştır.

Adidas’ın SWOT analizindeki zayıflık

 1. Premium fiyat aralığı: Yenilikçi teknoloji ve üretim yöntemleri sayesinde yüksek fiyat aralığı , özellikle gelişmekte olan ülkelerde, markayı yalnızca sınırlı müşteriler için uygun hale getirmiştir.
 2. Dış kaynaklı üretim: Adidas, düşük işgücü maliyeti ve kaynakların kolay kullanılabilirliğinden yararlanmak için 3. taraf üreticilere (büyük ölçüde Asya’ya) dış kaynaklı üretimin% 93’üne sahiptir . Özellikle Asya pazarlarında dış kaynak kullanımına aşırı bağımlılık riskiyle karşı karşıya bulunuyorlar . Ayrıca, gelişmiş ekonomilerin tüketicileri tarafından algılanan ürünlerin genel kalitesi, marka açısından büyük bir endişe kaynağıdır.
 3. Sınırlı ürün yelpazesi : Adidas, yeni satın alınan Reebok markalarıyla birlikte, bu markalar içinde derinlemesine bir çeşitliliğe sahip olmasına rağmen, gruplarında sadece 2 marka var. Bu nedenle, ürün yelpazesinin genişletilmesi için daha fazla alan var .

Adidas’ın SWOT analizinde fırsatlar

 1. Değişen Yaşam Tarzı : Gelişmiş ekonomilerin doygunluğu, değişen lezzet ve tercihler, gelişmekte olan ekonomilerin eğitim ve değişen yaşam tarzı ile birlikte, birinci sınıf mal ve hizmetlerin talebinde keskin bir artış var .
 2. Pazar geliştirme : içine girilmesi yeni pazarlara gelişmiş ekonomilerin zaten sahip olduğu için gelecekte başarılı olmak için tek yol olacaktır yüksek rekabeti .
 3. Ürün hattında Genişleme: Onun genişleyen ürün hattını da aynı anda iken rakiplerine kendisini stratejisini takip ederek fırsat yeni bir dizi açılacaktır .
 4. Prim ürünlerine olan talebin artması : Sadece Hindistan pazarını göz önüne alırsak, prim ürünlere olan talep% 33 oranında artar. Bu bize gelecekteki iş fırsatını ve gelişmekte olan ekonomilerin pazar büyüklüğünü genişletiyor .
 5. Geriye dönük entegrasyon: Adidas tarafından takip edildiğinde, Adidas’ın patent haklarını güvence altına almasına yardımcı olacak ve ayrıca açık sistemde çalışmak için Ar-Ge çalışmalarını operasyon ekibiyle bütünleştirmesi akıllıca bir strateji olacaktır.

Adidas’ın SWOT analizinde tehditler

 1. Rekabet: Adidas bir dünya markasıdır ama gibi diğer markaların rekabet ile karşı karşıya olmasına rağmen rağmen Nike No.1 marka ve Adidas 2 olmak olduğunu bu premium segmentinde Pozisyon alır. Bunun yanı sıra yerel oyuncularla  düzenli olarak rekabet vardır .
 2. Tedarikçi Baskınlığı: Üretiminin çoğunluğunun dış kaynaklı olması nedeniyle; Tedarikçiler şirketten daha fazla pazarlık gücüne sahiptir.
 3. Devlet Düzenlemeleri: Çin’de üretilen% 35’lik ürünleri ve Asya’da gerçekleşen üretimin% 93’ü ile İthalat düzenlemeleri, vergi ve gümrük tarifeleri şirketin fiyatlandırmasında ve başarısında kritik bir rol oynamaktadır .
Exit mobile version