Sezgin KOYUN

Pazarlama Stratejisi: Anlamı ve Önemi

Pazarlama Strateji Anlam ve Önemi

Pazarlama Stratejisi Nedir?

Pazarlama stratejisi, özellikle organizasyonun pazarlama hedeflerine ulaşmak için formüle edilmiş kapsamlı bir plandır . Bu pazarlama hedeflerine ulaşmak için bir plan sağlar. Bir pazarlama planının yapı taşıdır. Detaylı pazarlama araştırmasından sonra tasarlanmıştır. Bir pazarlama stratejisi, bir organizasyonun satışları arttırmak için mümkün olan en iyi fırsatlar üzerinde daha az kaynak bulmasına yardımcı olur.

Bir pazarlama stratejisi şu şekilde tasarlanmıştır:

  1. Hedef pazarın seçilmesi: Hedef pazar olarak, kuruluşun ürünlerini satmak istediği yerleri kastediyoruz. Tüm pazar segmentleri bir organizasyon için verimli değildir. Hızlı karı garanti eden belirli pazar segmentleri vardır. Büyük potansiyele sahip olabilecek belirli segmentler vardır. Ancak girişin önündeki yüksek engeller olabilir. Organizasyon tarafından dikkatli bir seçim yapılmalıdır. Alıcının özelliklerinin ve alıcıların hedef pazardaki özel ihtiyaçlarının bağımsız bir pazarlama araştırması yapılması gerekmektedir.
  2. Pazarlama karmasını toplamak: Pazarlama karmasıyla, kuruluşun ürünlerini satmayı nasıl teklif ettiğini kastediyoruz. Organizasyon dört P pazarlamasını uygun kombinasyon halinde toplamak zorundadır. Pazarlama karmasını toplamak pazarlama görevinin önemli bir parçasıdır. Bazı çeşitli kararlar alınmalıdır –
    • Verilen bir durumda dört P’nin en uygun karışımı nedir?
    • Hangi dağıtım kanalları mevcut ve hangisi kullanılmalı?
    • Hedef pazarda hangi gelişim stratejisi kullanılmalıdır?
    • Fiyat yapısı nasıl tasarlanmalı?

[geo-post id=”477″]

Pazarlama Stratejisinin Önemi

Kısacası, bir pazarlama stratejisi, bir kuruluşun önceden belirlenmiş hedeflere nasıl ulaştığını açık bir şekilde açıklamaktadır.

Pazarlama Strateji örnekleri
Exit mobile version