Sezgin KOYUN

Müşteri Hizmetleri Nedir? – Pazarlamanın Tanımı, Türleri ve Rolü

Müşteri Hizmetleri Nedir? - Pazarlamanın Tanımı, Türleri ve Rolü

Müşteri Hizmetleri Nedir? - Pazarlamanın Tanımı, Türleri ve Rolü

Müşteri hizmetleri, müşterinin gereksinimlerini karşılamadan önce, karşılama süresinde ve sonrasında profesyonel, yardımcı, kaliteli hizmet ve yardım sağlayarak ve sunarak müşterinin ihtiyaçlarını karşılama eylemidir.

İyi Müşteri Hizmetinin Özellikleri

Müşteri hizmetleri, müşterinin gereksinimlerini karşılamadan önce, sırasında ve sonrasında profesyonel, yardımcı, kaliteli hizmet ve yardım sağlayarak ve sunarak müşterinin ihtiyaçlarını karşılama eylemidir. Müşteri hizmetleri, herhangi bir müşterinin ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılamaktadır. İyi müşteri hizmetinin bazı özellikleri şunlardır:

Müşteri Hizmet Türleri

İşletmeler tarafından sağlanan farklı müşteri hizmetleri türleri vardır. Müşterilerin karşılaştığı hizmet türü, bir işletmenin sağladığı ürün veya hizmete, müşterilerin ihtiyaçlarının ne olduğuna ve hizmetin sorun odaklı mı yoksa tüketici deneyimini geliştirmeye odaklanmış mı olduğuna bağlı olacaktır.

Müşteri Hizmetlerinin Pazarlamadaki Rolü

Herhangi bir iyi organizasyon, müşterilerinin ürün / hizmet satışından çok sonra ihtiyaçlarını karşılamak için orada olduklarını bilmelerini ister. Kuruluşlar her yıl müşteri hizmetlerine bağlılıklarını sergilemek veya pazarlamak için milyonlarca dolar harcıyor. Bazı kuruluşlar aslında yardım ettikleri müşteri sayısını veya çağrı merkezlerinin hızlı yanıt süresini pazarlama materyallerine koyarlar. Müşterinin, satış sırasında ve sonrasında kendilerine hizmet vermenin ne kadar kararlı olduğunu bilmesini ister.

İlgili Makale: Gerilla Pazarlama Nedir? – Tanım, Stratejiler ve Örnekler

Makale Özeti

Müşteri hizmetleri, müşteri memnuniyeti düzeyini artırmak için tasarlanmış bir dizi etkinliktir. İyi müşteri hizmeti, müşteriye karşı olumlu, kibar ve şefkatli bir tutum sağlamalıdır. Bugün birçok kuruluş, mükemmel müşteri hizmetlerini göstermek için pazarlama planlarını kullanıyor. Bu, kuruluşun yeni müşteriler çekmesini ve mevcut müşterilerini korumasını sağlar.

İlgili Akademik Makaleler:

  1. Managing customer services: Human resource practices, quit rates, and sales growth
  2. System and method for electronically providing customer services including payment of bills, financial analysis and loans
  3. İşletmelerde müşteri hizmeti ve müşteri memnuniyeti ile farklı bankalar ve bölgeler için müşteri memnuniyetini belirlemeye yönelik uygulama
Exit mobile version