Sezgin KOYUN

Marka Teşviki – Anlamı, Önemi ve 3 Örnek

Marka Teşviki - Anlamı, Önemi ve 3 Örnek
Marka teşviki nedir? Öncelikle şunun sormak gerek; bir marka ne zaman satış yapar? Müşteriler aynı özelliklere sahip ürünler arasından sizin markanızı karar verdiğinde satış yapabilirsiniz. Bir anket, alıcıların% 91’inin tanınmış bir markadan almayı tercih ettiğini söylüyor. Bunun tek nedeni, bu marka adına birçok kez rastladıkları ve insanların bu markayı memnun ettiklerini ve tavsiye ettiklerini duymalarıdır. Marka bir ürün tanınabilir kılan, marka tanıtım alıcının zihninde marka hakkında derin bir olumlu bir izlenim bırakmak için yardımcı olur. Sadece bu değil, bir markanın tanıtımı müşterinin güvenini arttırır ve markanın sunduğu ürün veya hizmetin kalitesinin pazarda mevcut en iyi seçenek olduğuna inanmalarını sağlar. Bu yüzden, satın alma kararını verdiklerinde o markayı tercih etme eğilimindedirler.

Marka Teşviki Nedir?

Markanın teşviki, ikna edici şekilde bilgilendirmek, hatırlatmak, ikna etmek ve alıcıların satın alma kararlarını bir marka lehine götürmelerini etkilemekten ibarettir. Aynı zamanda sadık ve uzun vadeli bir müşteri tabanı oluşturmaya odaklanmaktadır. Süreç şunları içerir: Güçlü bir marka oluşturmak, sunulan ürün veya hizmetlerde, müşterilerle etkileşimde olduğu kadar paylaşılan mesajda da tutarlılığın sürdürülmesini gerektirir. Temel amaç, müşterilerin markanın ihtiyaç duydukları şeyi tam olarak sağlayabileceklerini hissetmelerini sağlamaktır.

Marka Teşviki Neden Önemli?

Markanın teşviki sadece işyerlerine değil, tüketicilere ve topluma da faydalıdır.

İşletmeye Faydaları

Tüketicilere Faydaları

Toplum İçin Yararları

Marka Promosyonu Ürün Promosyonundan Ne Kadar Farklıdır?

Markanın teşviki, markanın kuruluşunu marka olarak daha güçlü hale getirmelerine yardımcı olan alıcıların güvenleri ile birlikte bir marka imajı oluşturmak ve sürdürmek için çaba sarf ettiği daha geniş ve uzun vadeli bir stratejidir. Markayı tanıtırken, firmalar markaları hakkında bazı olumlu mesajlar ileterek kendilerini izleyicilere bağlamaya çalışıyorlar. Örneğin, Nestle yalnızca belirli bir ürünü değil tüm Nestle markasını teşvik eden “Good Food, Good Life” etiketini kullanır. Bazı firmalar, tıpkı Philips’in yaptığı gibi “Yenilikçilik ve Siz” etiketini kullanarak kendilerini yenilikte lider olarak görmeye çalışırlar. Öte yandan, ürün tanıtımı, yalnızca markanın belirli bir ürününü tanıtmayı amaçlayan kısa vadeli bir süreçtir. Temel olarak, ürünün özelliklerinin ve kullanımının hedeflenen müşterilere kullanılabilirliği hakkında bilgi vermeye odaklanır. Her şey, farkındalık yaratarak ve önemini vurgulayarak belirli bir ürüne olan talebi simüle etmekle ilgilidir. Örneğin, KitKat, Nestle markasının ürünlerinden biridir. Bir reklamda, özellikle Kitkat barı tanıtıldığında, ürün tanıtımı altına girer. https://www.youtube.com/watch?v=0o2qeU4RSuA Güçlü bir üne sahip bir marka, alıcıların zaten kazandıkları güven nedeniyle bir ürünü pazarladıklarında daha iyi sonuç alır.

Marka Teşviki Yöntemleri

Aşağıdakiler, pazarlamacıların markalarını tanıtmak için kullandıkları dört popüler yöntemdir.

Online Marka Tanıtım

Çevrimiçi marka tanıtımı, İnternet’in gücünü daha geniş bir kitleye ulaşmak için markanın çeşitli sosyal platformlarda tanıtılması yöntemidir. Günümüz dünyasında internet kullanıcılarının istatistiklerini göz önüne alarak, online marka tanıtım geleneksel olan kadar önemli hale gelmiştir.

Online Markalaşmanın Avantajları

Sonuç?

Markanın teşviki, tüketicilerin bir firmanın ürünündeki güvenini artırmakla ilgilidir. Ayrıca, İnternet bir markanın sosyal medya iletişimi ve küreselleşme yoluyla daha geniş bir kitleye ulaşmasını mümkün kılmıştır. Sonuç olarak, şirketler marka imajlarını artırmak için hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak yatırım yapıyor. Markalaşma, firmanın satışını fırlatabilse de, çok fazla çaba, para ve zaman gerektirir. Ancak markanın kimliği pazarda bir lider olarak belirlendiğinde, sonuç çok az çabayla uzun vadeli olacaktır. Bu yüzden, Nike, Philips, vb. gibi firmalar, cirocu kiralarken veya istenen görüntüyü oluşturmalarına yardım edebilecek elçilere yaklaşırken taş döndürülmeden taş bırakmıyorlar.
Exit mobile version