Sezgin KOYUN

Marka Merdiveni Nedir ve Marka Oluşturmada Nasıl Kullanılır?

Marka Merdiveni Nedir ve Marka Oluşturmada Nasıl Kullanılır?

Markanın birçok niteliği tüketici karar vermesini etkileyebilir. Marka merdiveni, bir markanın tüm faydalarını nihai müşteriye iletmek için pazarlamacılar tarafından kullanılan pazarlama aracını ifade eder. Marka merdiveni kavramı tüm müşterilerine fantastik bir müşteri deneyimi sunuyor.

Hem pazarlama araştırmacıları hem de uygulayıcıları özelliklerine göre pazarlama ürünleri uygulamasının ötesine geçmenin yollarını aradıklarında, 80’lerin başında onun kökenleri vardır. Bu fikir Philip Kotler ve Kevin Lane Keller tarafından tanımlanmıştır.

Marka merdiveninin genellikle ürün ve marka özelliklerini, müşterilerin yaşam tarzının kişisel ve sosyal faktörlerine bağladığı bilinmektedir. Geleneksel marka merdiveni, özellikler, fonksiyonel faydalar ve duygusal faydalar olmak üzere üç kategori içerir. 2011’de Boston Consulting Group, modele dördüncü bir boyut eklemek için bir öneriyle geldi. Bu dördüncü boyut sosyal fayda oldu.

 Marka Merdiveni Boyutları

Marka merdiveninin bu dört boyutu, tüketicinin gözünde fantastik bir marka varlığının iletişimine yardımcı oluyor. Bu marka merdivenini kullanmak müşteri sadakatine, daha iyi karlara ve iyi paydaş güvenine yol açabilir.

Aynı zamanda, marka merdiveni, her dört P’nin bakış açısından birleşik bir yaklaşım sunar – Promosyonlar, ürünler, fiyat ve dağıtım. Marka merdiveninin etkili olabilmesi için veri odaklı bir yaklaşım gerektiriyor. Yaratıcı ve disiplinli bir araç olduğu için, bir şirketin yapmasına izin verilenleri paylaşır ve zaman içinde ölçülüp izlenebilir.

Markalaşmadan sorumlu yöneticiler, ilk önce müşterinin ilgili ürün kategorisindeki tercihini ne yönlendirdiğini araştırır. Daha sonra bu anlayışı, marka oluşturma sırasında markanın temel unsurlarına çevirirler. Bu nedenle, marka merdiveni konsepti, müşterilerin katılımını ve taahhüdünü sağlamak için kuruluşun tüm bölümlerine dokunur.

Marka merdiveni yaratmanın üç adımı

Mevcut iş ortamı sürekli değiştiğinden, her gün tüm şirkete göre kararlar alınmalıdır. Bununla birlikte, bazı bölümler marka vaadi dikkate alınmadan bağımsız olarak kararlar alabilir. Bu nedenle, her bölüm için bir marka merdiveni kullanma iletişimi, şirketin marka oluşturmanın önemini anlamalarına yardımcı olur.

Exit mobile version