Sezgin KOYUN

EBay’in SWOT Analizi

EBay’in SWOT Analizi

EBay’in SWOT Analizi

eBay, 1995 yılında kurulmuş ve merkezi California, Birleşik Devletler’de bulunan bir Amerikan çok uluslu e-ticaret endüstrisidir. eBay, web siteleri aracılığıyla tüketiciden tüketiciye ve işletmeden tüketiciye satış yapmayı kolaylaştırır. eBay, 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kuruldu ve sonuçta dot-com balonunun seçkin bir başarı öyküsü haline geldi. 

eBay, insanların ve işletmelerin birçok mal ve hizmet satın alıp sattıkları çevrimiçi bir açık artırma sistemidir. Web sitesi alıcılar için ücretsizdir, ancak satıcılar ürün listelerine göre sınırlı sayıda ücretsiz listeye göre ücretlendirilir.

eBay dünyanın alışveriş yaptığı, sattığı ve verdiği platformdur. Eşsiz seçimi ve büyük değeri keşfetmek için dünyanın en gözde hedefi olma misyonuyla çalışır . eBay, satıcılara işletmelerin büyümesi ve başarılı olması için gereken platform, destek ve çözümler sunar. EBay’in başarısı müşteri başarısı ile ölçülür.

eBay yaklaşık 180 milyon aktif alıcıya, 1.2 milyar canlı listeye ve 459 milyon uygulama indirmesine sahiptir. Yirmi yıldan fazla bir süredir, eBay hayallerini gerçekleştirmek için platformlarını kullanan küçük işletmeler için sürekli bir destek olmuştur. Herkese daha fazla fırsat yaratmak için teknolojiyle insanlara bağlanmalarına yardımcı olur .

Her gün, eBay web sitesinde satılan çeşitli kategorilere yayılmış milyonlarca ürün var. Dünyanın her yerindeki pazarlarda uyarlanmış sitelerle ulusal, yerel ve uluslararasıbazda ticareti mümkün kılar . EBay, bunlarla bağlantılı birçok hizmeti sağlayarak, ödeme çözümü gibi, çevrimiçi topluluk için küresel e-ticaret sağlıyor.

1996 yılında, eBay sitesi pullar, madeni paralar, bere bebekleri ve bilgisayarlar gibi birkaç kategoride yaklaşık 250.000 açık artırmaya ev sahipliği yapmıştı. Yıl sonuna kadar, günde yaklaşık 15.000 açık artırma gerçekleştirmiş, bu sayede 2000’i her gün yeni olmuştur. EBay sitesi haftada yaklaşık iki milyon hit alıyor ve mal alışverişi için para miktarı bir yıl boyunca yaklaşık 6 milyon doları aşıyor.

Bu makale aracılığıyla , eBay işinin SWOT analizini tartışalım .

Güçlü Yönler

Zayıf Yönler

EBay’in SWOT Analizinde Fırsatlar

Tehditler

Exit mobile version